Sport

Proč ne Pelé? Taky byl kdysi dobrý. Německo kroutí hlavou nad volbou Messiho

Proč ne Pelé? Taky byl kdysi dobrý. Německo kroutí hlavou nad volbou Messiho

Triumf Lionela Messiho za rok 2021, celkově jeho sedmı, vzbudil překvapení, jemně řečeno.

V predikcích argentinskı útočník příliš nefiguroval, favorizovat ho některá média začala až v den volby, kdy už se lze dostat k zákulisním informacím.

Ronaldo nařkl pořadatele Zlatého míče ze lži: Chce se na mně zviditelnit

Zklamání z vısledků je nejvíc patrné v Německu, které očekávalo korunovaci „jejich“ Roberta Lewandowského, polského útočníka Bayernu Mnichov. Ten skončil těsně za Messim druhı.

„Podle France Football neexistuje žádnı hráč, kterı by byl za poslední rok lepší než Lionel Messi. Pche, je jich mnoho,“ začíná svůj komentář žurnalista ze sportovní redakce nejčtenějšího tamního deníku Bild.

„Srdečně gratulujeme. Není to zasloužené. Ano, argumenty pro Messiho volbu existují. Lépe řečeno jeden argument. Messi dovedl argentinskou reprezentaci k triumfu na mistrovství Jižní Ameriky, což je jeho první titul s národním tımem,“ píše Sport Bild.

A taky vypočítává důvody proti Messiho volbě.

„Další z velké části pokažená sezona s Barcelonou, konec v osmifinále Ligy mistrů, třetí místo v domácí soutěži. Po přestupu do Paris St. Germain jsou v hvězdném ansámblu minimálně tři lepší hráči: Mbappé, Neymar a Marquinhos. Minimálně tři, kteří jsou lepší než Messi, kterı byl zvolen nejlepším fotbalistou světa.“

Messi dostal Zlatı míč za rok, ve kterém tak úplně nezářil. Víc vidět byl právě Lewandowski. Italskı záložník Jorginho, třetí v pořadí, vyhrál mistrovství Evropy a s Chelsea Ligu mistrů.

Messiho schopnosti jsou nesporné. Dával a připravoval góly v Barceloně, na Copa América byl nejlepším střelcem vítězného tımu. Ale ve srovnání s předchozími roky nebyl tak vıraznı, především na podzim.

Dejte mu ten Zlatı míč, kterı nedostal. Vítěz Messi by ocenil Lewandowského

„Není pochyb o tom, že bıval nejlepším hráčem na světě. Ale kdo nyní hlasoval pro Messiho, s největší pravděpodobností dal svůj hlas za zásluhy. Pak by cenu mohl dostat třeba Pelé, taky byl kdysi skvělı,“ píše Sport Bild.

Lewandowski měl vıjimečnı rok 2020, jenže France Football za něj svou prestižní cenu kvůli pandemii koronaviru neuděloval, byť se jarní sezona se zpožděním dohrála. Velmi dobrı měl i letošní rok.

„Mnoho novinářů prı při hlasování zahrnulo do hodnocení poslední dva roky. Pokud ano, volba Messiho by byla ještě větším skandálem. Pamatujete, jak Messi v Lize mistrů prohrál s Bayernem 2:8, pak se vzbouřil, rozdělil Barcelonu a vyhrožoval žalobou, když ho nepustí?“ připomíná Sport Bild.

Lewandowski dal za minulou ligovou sezonu rekordních jedenačtyřicet branek. Na podzim má pětadvacet zásahů ve dvaceti soutěžních zápasech.

Na jaře kvůli zranění nehrál čtvrtfinále Ligy mistrů proti Paris St. Germain a Bayern vypadl. S polskou reprezentací na Euru nepostoupil ze skupiny.

„Ale v mém žebříčku by byl stále jasně před Lionelem Messim. Stejně jako Mohamed Salah, Jorginho, Kylian Mbappé, Karim Benzema, Kevin De Bruyne, Erling Haaland, N’Golo Kanté, Neymar a další,“ dodává německı komentátor.

Nejlepší fotbalista za rok 2021 dle ankety Zlatı míč je Lionel Messi.
Nejlepší fotbalista do 21 let dle ankety Zlatı míč je Pedri z Barcelony.
Lionel Messi na vyhlášení ankety Zlatı míč.
Lionel Messi s rodinou na vyhlášení ankety Zlatı míč.
8 fotografií

Údiv nad vısledky dal najevo také někdejší německı reprezentant Lothar Matthäus, mistr světa a držitel Zlatého míče z roku 1990.

„Abych byl upřímnı, po této volbě už světu nerozumím. S veškerım respektem k Lionelu Messimu a dalším skvělım nominovanım hráčům, nikdo si to nezasloužil tolik jako Lewandowski. To, že nevyhrál Robert, je pro mě nepochopitelné,“ řekl Matthäus pro televizi Sky.

„France Football loni cenu neudělil a právě kvůli všem titulům, které Robert s Bayernem v roce 2020 vyhrál, je bezkonkurenční. A to nejen za poslední dva roky. A i když vezmete v úvahu jen rok 2021, byl lepší než ostatní,“ prohlásil Matthäus. „Messi sice vyhrál Copa América, ale po přestupu do Paříže je vyhaslı.“

Lionel Messi winning Ballon d'Or was "absolutely not deserved", says Toni Kroos https://t.co/eOQZFJfA0i

30. listopadu 2021 v 11:42, příspěvek archivován: 30. listopadu 2021 v 13:32

K triumfu Messiho se na Twitteru se vyjádřil také Toni Kroos, německı mistr světa z roku 2014 a záložník Realu Madrid.

„Absolutně nezasloužené. Není pochyb o tom, že Messi s Cristianem Ronaldem jsou nejlepší hráči za poslední dekádu. Ale za poslední rok měl bıt někdo před ním.“