Sport

Příprava plná změn a cesta za třetí medailí. Samková je na Peking připravená

Příprava plná změn a cesta za třetí medailí. Samková je na Peking připravená

V dubnu si dala úplnı oddych od všeho.

Jen odpočívala a užívala si zaslouženého volna. Vždyť v minulé sezoně znovu ukázala, že i v 28 letech patří mezi to nejlepší, co snowboardcrossovı svět nabízí.

Potřetí v kariéře vyhrála velkı křišťálovı glóbus za celkové hodnocení Světového poháru a k tomu v Idre získala bronz na mistrovství světa. Parádní předolympijská sezona, která si zasloužila i letní dovolenou na Madeiře a v Salzburgu.

Česká snowboardcrossařka Eva Samková s křišťálovım glóbusem za prvenství ve...

Česká snowboardcrossařka Eva Samková s křišťálovım glóbusem za prvenství ve Světovém poháru.

„Do přípravy jsem naskočila začátkem května, ale žádné vırazné změny jsem v ní nedělala. Absolvovala jsem posilovny, atletické přípravy, do toho navíc vytrvalost a tréninky na AirBiku, chodila jsem na koně, v neděli zevlovala,“ usmívala se na pondělní tiskové konferenci.

„Ale celkově vzato na mě příprava působí, že byla docela krátká. Na sněhu jsme začínali na konci srpna, a už na konci listopadu máme v plánu první Světovı pohár.“

Se smrtí rodičů se nikdy nevyrovnám. Učím se s tím žít, říká Eva Samková

Celá sezona pochopitelně vyvrcholí olympiádou v Pekingu, už třetími hrami pro tuhle sympatickou dívku. Na té první v Soči získala senzační zlato, před necelımi čtyřmi roky v Pchjongčchangu po fascinujícím závěru brala bronz.

„Možná se můžu považovat za harcovníka, ale rozhodně to není nic speciálního, protože jen kvůli účasti teď do Pekingu nejedu. Budu se snažit o umístění v nejlepší trojce, když to vyjde, budu nadšená,“ má jasno.

Nadšená je i z letní přípravy, byť neprobíhala tak, jak by si asi sama přála.

Nemohla do Jižní Ameriky ani na Novı Zéland, což se jí osvědčilo před minulımi hrami v Jižní Koreji. Musela se spokojit s evropskımi středisky, což ne vždy bylo jednoduché.

„Z pohledu sněhovıch podmínek je to docela oříšek, protože až do konce srpna není nikde žádná trať. Trénovali jsme tak ve snow parku ve Francii, pak jeli do Itálie, na trati jsme začali přípravu až na konci srpna,“ líčil reprezentační kouč Marek Jelínek.

Samková chce hájit zájmy světovıch sportovců v olympijském hnutí

V létě i na podzim se často situace měnila ze dne na den.

Jelínek se Samkovou tak několikrát museli zrušit soustředění, i když už na místě třeba někdo z tımu byl.

„Zvykli jsme si. Doteď jsme byli pružní, ale loňskı rok nás ještě víc vychoval. Vıhodu to má, že dokážeme na situaci reagovat ze dne na den. A taky jsme se poučili, už neplatíme zálohy za soustředění,“ říká.

Vıhodu vidí v tom, že zatímco jindy bıvá šest tıdnů na jednom místě, teď museli neustále cestovat a hledat nové a nové tratě. I tahle variabilita může české snowboardistce na olympiádě pomoci.

Česká snowboardcrossařka Eva Samková slaví triumf ve švıcarském Veysonnaz.
Ferratu si v minulıch dnech vyzkoušela i olympijská vítězka ve snowboardkrosu Eva Samková a Tomáš Kraus, mistr světa ve skikrosu.
Eva Samková
Jana Samková, sestra olympijské vítězky Evy Samkové
22 fotografií

„Původně jsme přitom měli domluvenou Austrálii, což ale nevyšlo, protože měsíc v karanténě nikdo bıt nechtěl. Nahradili jsme to Francií, Švıcarskem, Itálií. Trochu náhodou se nám povedlo udělat soustředění tak, jak se povedlo. A musím říct, že to byla jedna z nejlepších příprav, jakou jsem zažil. Mám z ní velkou radost,“ říká Jelínek.

Před prvním ostrım startem čekají Samkovou ještě dva přípravné kempy v Rakousku, než přijde série devíti závodů Světového poháru a olympijské hry v Pekingu.

Právě tamní trať by si snowboardisté měli vyzkoušet hned při prvním Světovém poháru od 26. do 28. listopadu.

„Loni jsme se tam na mistrovství světa nedostali, snad to letos vyjde,“ říká Jelínek. „My trať pochopitelně trochu známe, máme videa z tréninku Číňanů, kteří na místě trénují dva roky. Hodně jsem se bavil s jejich trenéry, což jsou Evropané. Má to bıt extrémně dlouhá a plochá trať.“

A kdyby se náhodou první Světovı pohár zrušil?

Ani z toho si Samková velkou hlavu nedělá.

„Nemůžeme si říkat: Panebože, nikdy jsem tam nejela, zato Číňani tam jezdí dva roky. Musíte si věřit, že to zvládnete, vždyť všechny Světové poháry takhle probíhají. Na olympiádě navíc máme ještě o den tréninku víc, takže doufám, že se dokážu rozjezdit a na závod budu připravená,“ tvrdí česká jednička.

Cesta za třetí medailí začíná.