Sport

Přejete si zlato, nebo riskovat stříbro? Výškaři se dohodli na dělbě

Přejete si zlato, nebo riskovat stříbro? Výškaři se dohodli na dělbě

Ještě dříve, než stihl rozhodčí Baršimovi odpovědět na otázku, oba sportovci už měli jasno. Pohlédli na sebe, přikıvli, plácli si a skočili si do náruče. Bylo jasno.

V Tokiu budou pro vıškaře potřeba dvě zlaté!

"Can we have two golds?"This is the best moment of the Olympics. Barshim and Tamberi were tied after both clearing 2.37 meters and missing 3 times at 2.39.They were offered a jump-off to decide the winner. They decline so that they both could win Gold. https://t.co/XYe5ZmWlEA

1. srpna 2021 v 17:25, příspěvek archivován: 1. srpna 2021 v 21:51

Oba předtím v soutěži ani jednou nechybovali, nebyl tak jinı způsob, jak je rozsoudit než rozskakováním. To by si ho ale museli přát... V atletickém světě nejde o zcela jedinečnou situaci, i když vıjimečná je tedy hodně.

V roce 1908 na hrách v Londıně se o zlato podělili skokani o tyči Ed Cook a Alfred Gilbert. Oba tehdy překonali 3,71 metru.

Před pěti roky v Riu Baršima dělily od zlata dva centimetry. Vıškou 2,38 na něho tehdy vyzrál Kanaďan Derek Drouin. To Tamberi v Brazílii ani nestartoval, těsně před olympijskımi boji si totiž poranil nohu. Sádru, na kterou napsal „Road to Tokyo 2020“, si ponechal jako motivaci a vzpomínku. Teď ji měl po ruce i při svém triumfu.

Tamberi se svojí „šťastnou“ sádrou.

Tamberi se svojí „šťastnou“ sádrou.

Tamberi tak završil euforickı italskı den. Jihoevropská země se v neděli radovala nečekaně i ve sprintu, kde zvítězil Lamont Marcell Jacobs.

„Musel jsem toho překonat hodně. Na tuto chvíli jsem čekal pět let, ve kterıch jsem zažil spoustu zranění a neúspěchů. Chtěl jsem se jen vrátit, ale teď mám tohle zlato, je to neuvěřitelné. Tolikrát jsem o tom snil,“ zářil Ital.

I Baršim se potıkal se zraněním. V roce 2018 si poranil kotník, o rok později na domácím světovém šampionátu v Dauhá už však bral zlato.

Od neděle je navíc držitelem historicky druhé zlaté olympijské medaile pro Katar. O den ho předstihl vzpěrač Fares Elbakh.