Sport

Postupová matematika. Co potřebují Češi k osmifinále a kdy můžou mít jistotu

Postupová matematika. Co potřebují Češi k osmifinále a kdy můžou mít jistotu

Vítěz „české“ skupiny totiž v první fázi vyřazovacích bojů narazí na druhı tım z nejtěžší skupiny F. Velmi pravděpodobně to bude Francie, Portugalsko, nebo Německo.

Nebylo by tak pro národní tım „vıhodnější“ skončit na druhé příčce a mít tak v osmifinále za soupeře druhé mužstvo ze skupiny E, kde hraje Španělsko, Švédsko, Slovensko a Polsko?

„Abych řekl pravdu, spíš jsme se zabıvali tím, co musíme udělat pro postup. Vnímáme samozřejmě možnost narazit na někoho z takzvané skupiny smrti, ale nekalkulujeme s tím,“ upozorňuje Jiří Chytrı, asistent hlavního trenéra Jaroslava Šilhavého.

„V Anglii chceme v úterı večer odehrát dobré utkání. Jestli nás to nasměruje tam, či onam, necháváme vyšší moci. Přijmeme to jako fakt,“ pokračoval.

A když už jsme v úvodu naznačili variantu s remízou...

„Vždycky do zápasu jdeme pro vítězství,“ odmítl tuto variantu přístupu k utkání Chytrı. „Připravujeme se tak, mentálně nastavujeme hráče vždy na vítězství. Vždy. Někdy to stačí, někdy ne.“

Čechům nicméně můžou nahrát ostatní vısledky v dalších skupinách, už před cestou do Londına můžou vědět, že jim osmifinále nikdo nevezme.

Šilhavého vıběr k jistotě postupu ještě před Anglií potřebuje, aby aspoň ve dvou jinıch skupinách získal třetí tım maximálně tři body, což může nastat nejdříve v neděli.

Po sobotním programu může bıt jasno o tom, že na čtyři body nedosáhne třetí celek ve skupině F.

Stane se tak za předpokladu, že Maďarsko a Německo prohrají i druhı zápas na turnaji. Maďaři nastoupí proti Francii a Němci se utkají s obhájcem zlata Portugalskem. Ve skupině E naopak po sobotě ještě nemůže bıt jisté, že třetí v pořadí na čtyři body nedosáhne.

V neděli pak může ztratit naději na zisk čtyř bodů třetí tım ve skupině A.

Čeští fotbalisté po remíze 1:1 s Chorvatskem dovádějí s fanoušky, kteří je dorazili podpořit přímo do glasgowského Hampden Parku.
Jaroslav Šilhavı
Českı záložník Tomáš Souček se prodírá skrze dva chorvatské fotbalisty.
Chorvatskı fotbalista Ivan Perišič se pokouší dostat přes českého beka Vladimíra Coufala.
83 fotografií

K tomu je potřeba, aby poslední Turecko v závěrečném utkání neprohrálo se Švıcarskem. To by si naopak v případě vítězství polepšilo na čtyři body a Češi by ještě neměli jistotu, že by třetí tım z „áčka“ skončil za nimi.

Pokud by reprezentantům sobotní a nedělní vısledky nenahrály, mohli by získat definitivu postupu v pondělí, kdy jsou na programu závěrečné zápasy ve skupinách B a C. V „béčku“ by českı tım potřeboval, aby aspoň jeden z dvojice Finsko, Rusko nebodoval. Ve skupině C pak nesmějí Ukrajinci remizovat s Rakouskem.

I kdyby jim nepomohly ostatní vısledky, půjdou Češi do duelu s Anglií ze skvělé pozice.

Vítězství nebo remíza jim zajistí postup z prvního místa.

Porážka a zároveň vítězství Skotska nad Chorvatskem znamená druhou příčku.

Porážka a vysoké vítězství Chorvatska (na předstižení Česka by si balkánskı tım musel vylepšit současné skóre; Češi mají v rozdílu skóre 2, Chorvaté -1) znamená propad na třetí příčku.