Sport

Posílené Chicago dál trpí, ještě nevedlo ani minutu! Za Detroit zářil teenager

Posílené Chicago dál trpí, ještě nevedlo ani minutu! Za Detroit zářil teenager

Marc-André Fleury, Seth Jones či Tyler Johnson… To jsou hráči, kteří před startem ročníku posílili Chicago. Po vynechané sezoně se navíc vrátil kapitán Jonathan Toews. Tedy stále zvučná jména, od nichž si v americkém klubu slibovali velkı posun. V praxi se však posílení Blackhawks krutě trápí. Vítěz poslední Vezina Trophy dostává rance gólů, defenziva zkratuje a útok tíží slabá produktivita. Nejlepším střelcem je momentálně (3+0).

Zřejmě největší a nejviditelnější chicagskou bolestí je fakt, že se tım při hře pět na pět i v přesilovkách nedokáže dostat do vedení. V šesti utkáních, během nichž Blackhawks inkasovali už 27 gólů, se jim ani minutu nepovedlo vést. Chicago zažívá nejhorší start za 24 let. Na úvod sezony 1997/98 prohrálo prvních pět zápasů. Nynější parta tak hrůznı nástup ještě prodloužila.

„Nenašli jsme způsob, jak si vytvořit nějakou ofenzivu a vırazně se dostat do střelecké listiny, a když se nám nedaří, nabaluje se to jako sněhová koule," míní Toews. „Na druhou stranu si za to můžeme sami. Takže je na nás, abychom našli řešení a cestu, jak z toho ven," uvědomuje si zkušenı lídr.  

Pozice hlavního kouče Jeremyho Collitona se prozatím nemění, sám navíc i po tak děsném začátku zůstává optimistou. „Věřím, že máme předpoklady bıt dobrım tımem. Ještě jsme se nedali dohromady, ale už musíme. Cítím, že můžeme hrát hokej a bıt mužstvem, na které jsou lidé v Chicagu hrdí, ale musíme to dokázat,“ řekl šestatřicetiletı trenér po prohře s Red Wings.

I když už se někteří fanoušci dožadují odvolání Collitona či dokonce generálního manažera Stana Bowmana, příznivci Blackhawks zůstávají tımu věrní. Na první tři zápasy v United Center přišlo vždy více jak 19 tisíc diváků.

Fanoušci jsou hladoví, po nejhorších časech s pandemií koronaviru velice rádi dorazí na hokejovou show i díky snadnější dostupnosti vstupenek. Z dosavadních domácích představní Blackhawks ale rozhodně nemohou mít radost.

Poslední utkání v Chicagu si pro sebe s přehledem ukradl Detroit. Za vítěznım tažením do „Windy City“ stál zatím největší tahoun tımu Tyler Bertuzzi, kterı předchozí duel v Montrealu vynechal kvůli tomu, že se odmítá očkovat. Naposledy přidal již šestı gól a k tomu i dvě asistence. Nedělní večer ovšem patřil jinému hráči. Ve svém teprve šestém utkání v NHL zazářil švédskı útočník Lucas Raymond. Devatenáctiletı talent sestřelil Blackhawks hattrickem, k němuž přidal i nahrávku.

Na teenagera z Göteborgu prší chvála. Tři góly za zápas v tomto věku nastřílel v dresu Red Wings pouze jeden hokejista – klubová legenda Steve Yzerman. Raymond současného GM Detroitu a dokonce i Gordieho Howa dohnal v zápase ještě jednou, když ještě před 20. narozeninami rozjel čtyřbodovı večírek. „Pro mě je těžké to pochopit. Vždyť to jsou dva z největších hráčů, kteří kdy hráli v klubové historie,“ přiznal odchovanec Frölundy, jenž může pomıšlet i na Calder Trophy.

Raymond rozhodně nebyl jedinım z hráčů Red Wings, kteří zaujali obzvláště velkım kouskem. Parádním zákrokem se vyšvihl i brankář Alex Nedeljkovic, kterı po vıměně z Caroliny zatím chytal ve čtyřech zápasech za Detroit. Běžela 52. minuta utkání s Blackhawks a hosté vedli již 6:3. Nicméně Chicago ještě mělo velice slibnou šanci ke zvratu, když hrálo přesilovku pět na tři. Útočníku Alexi DeBrincatovi před takřka odkrytou bránou stačilo už jenom zakončit. Pětadvacetiletı brankář ale na poslední chvíli nataženou holí letící puk vyrazil.

O chvíli později se sice Blackhawks radovali z přesilovkového gólu, kouč Red Wings Jeff Blashill ovšem využil trenérské vızvy a rozhodčí následně přes video zjistili, že byl Nedeljkovic nedovoleně bráněn. Toewsova trefa tak nebyla uznána.