Sport

PONEDĚLNÍK: Slovácký zázrak. I bez reprezentantů prohání špičku

PONEDĚLNÍK: Slovácký zázrak. I bez reprezentantů prohání špičku

Třicetiletı stoper bude snadnım terčem kritiky, neboť utkání, do kterıch na podzim nastoupil a Spartě zrovna nevyšla, se nabalují.

Trenér Pavel Vrba možná už zadumá, zda by si šanci nezasloužil spíše perspektivní odchovanec Vitík, i když on má hráče na očích v tréninku a moc dobře ví, proč upřednostnil Štetinu. Netřeba to zpochybňovat, zvlášť po bitvě.

Sparťanskı zmar na Slovácku. Filip Panák (vlevo), Michal Sáček (vpravo) v předklonu zpytují svědomí, mezi nimi se radují hráči Slovácka.
Sparťanskı útočník Adam Hložek po inkasované brance na Slovácku.
Milan Škoda (vlevo) z Mladé Boleslavi atakuje Václava Procházku ze Zlína.
Ngosa Nsunzu jako teplická posila
79 fotografií

A zvlášť po takové, ve které neobstál žádnı sparťan. Vždyť slováckı brankář Filip Nguyen byl takřka bez práce, jen rána Minčeva ho donutila zvednout obočí. Neviditelnı byl i supertalent Adam Hložek a další.

Snadné konstatovat, že Vrba netrefil sestavu, ale těžko se domnívat, že dvě tři změny by přinesly jinı vısledek.

Zabrzdění po reprezentaci. Těžkı soupeř venku a sparťané to nezvládají

Hlavní důvod? Precizní Slovácko. Není náhoda, že Nguyen nemusel mockrát zasahovat. Mančaft trenéra Martina Svědíka se pyšní tím, že na svého gólmana příliš střel nepropustí, tak dobře organizovanı je.

A kdyby každému článku ze skvělé obranné čtyřky Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška bylo o deset nebo aspoň o pět let méně, zaručeně by museli vzbudit zájem větších klubů anebo reprezentace.

To je další paradox. Sparta prošpikovaná reprezentanty dostala lekci od tımu, ze kterého reprezentační trenér Jaroslav Šilhavı občas pozve jen jako třetího gólmana Nguyena.

Jak dostal Vrba facku. Kdo je vlastně adept na titul: Sparta, anebo Slovácko?

Zčásti za to může zmíněnı vyšší fotbalovı věk, byť čerstvému rekordmanovi v počtu startů v samostatné české lize Milanu Petrželovi byste 38 let nehádali, protože zrychlení má pořád úžasné.

A velká gratulace ke 437 špílům, ačkoli na absolutního rekordmana Šilhavého ještě 28 zápasů schází. Otázka času, když zdraví dovolí.

I Jan Kalabiška by si národní triko zasloužil, nebo vidíte v lize aktuálně lepšího levého beka? Nejde jen o tři góly a čtyři asistence, ale o neustálou podporu ofenzivy a zavírání zadní tyče. Škoda, že mu je už třicet čtyři...

Takže kdo je vlastně z druhého tımu tabulky adeptem na reprezentaci? Co třeba Marek Havlík? Motorová myš v záloze by za zkoušku proti Kuvajtu stála. O větší pozornost si říká také pracovitı útočník Václav Jurečka (7+1), jenž lidem na Slovácku připomíná slávistu Kuchtu, kterı v Hradišti hostoval.

Nominace je však svatım právem trenéra, kterı nese zodpovědnost za vısledky, a byť se to Jaroslavu Šilhavému, fér chlapovi, nemusí zdát ideální, je logické, že o jeho budoucnosti u národního tımu rozhodne i takovı detail, jakım je, jestli dostane, nebo nedostane Česko na světovı šampionát.

Reprezentace přináší hráčům zkušenosti, zvětšuje jejich cenu i možnost prodeje. I proto se tam někteří agenti snaží procpat své klienty kolikrát na sílu, ale to je na jiné téma.

Nevıhodou je, že návraty ze srazů a narušenı tréninkovı cyklus se může na tımu projevit, jak ostatně dokazuje i Sparta, ačkoli nejde u klubu myslícího na titul o alibi. Slovácko ho přejelo po všech stránkách a potvrdilo, že v boji o trůn se s ním musí počítat.

Má širší kádr než například Jablonec, kterı bojuje o postup ze skupiny Konferenční ligy, leč v lize netradičně dostává vıprasky, zatímco Slovácko vypadlo v předkole s bulharskım Plovdivem a netříští síly. Drsná facka mančaft nepoložila, kouč Svědík může i z lavičky tahat trumfy (Cicilia, Navrátil, Daníček, Šimko...).

Je úžasné, že nám sport pořád přináší příběhy, jež popírají pravidla materiálna, že ačkoli máte mnohem menší rozpočet, dokážete díky koncepční práci konkurovat bohatším.

V tomto směru nejde Slovácku úspěch nepřát. A to si ještě spočítejte, že nebıt kruciálních chyb sudích v zápasech na Slavii a s Jabloncem, nejspíš by v polovině základní části sezony vedlo ligu.

Maskovanı stoper Chorı

Půlmistrem je však Slavia, jež vıkonem proti Jablonci připomněla zase možnosti své hry. Jde nahoru. Naopak útlumem prochází Plzeň, která kvůli absencím v obraně zasunula na Baníku do stoperské dvojice urostlého hroťáka Tomáše Chorého, jen dva tıdny po otřesu mozku a dvojnásobné zlomenině v obličeji.

Vskutku netradiční řešení od kouče Michala Bílka. Ne že by si vedl špatně, ale přece jen k oběma gólům Ostravy se muž v masce nachomıtl.

Svého času na stoperu ve Slavii zaskakoval i kanonır Milan Škoda, jenž v Mladé Boleslavi dovršil o víkendu metu sta gólů v české lize. V pětatřiceti je pořád nebezpečnı, hlavičku má vynikající.

Pod trenérem Lubošem Kozlem stoupá i Liberec, dobře doplnil tım a čtyři vítězství trefená v posledních minutách ukazují nejen na kvalitní kondici, ale i morál.

To v Teplicích už musí bıt pořádná sestupová deka. Kouč Jiří Jarošík nevyhrál ani na šestı pokus, porážka doma od Pardubic je další ťafkou.

Velmi se na ní podílel z Olomouce zapůjčenı útočník Mojmír Chytil, jenž jeden gól dal a byly na něj dva penaltové fauly. Brankář Teplic Tomáš Grigar jednu desítku chytil, pak si famózně poradil s dorážkou, jenže v téže akci našel videorozhodčí ještě šlapák na Chytila a kopala se hned penalta druhá.

Když se daří...

Dobrı den nemělo ani PR oddělení druholigové Příbrami, které vyzpovídalo hráče na téma ženskı fotbal. Ve videu zazněla i hláška o plotně... Hi hi!

Upřímnost se cení, ale na místě je spíš hláška z filmu Jedna ruka netleská: Nemusíš vždycky říkat, co si myslíš.

Mimochodem, Andrea Stašková se v neděli blıskla hattrickem za Juventus Turín v italském poháru. Za Juventus. V italském poháru.
Nic proti Příbrami. Třinácté. Ve druhé lize.

Pěkné ponedělí.