Sport

PONEDĚLNÍK: Proč pořád zlehčujeme rasismus? Chybí empatie

PONEDĚLNÍK: Proč pořád zlehčujeme rasismus? Chybí empatie

Kdepak! Opičí skřeky a rasistické nadávky nejsou normální reakcí!

I když je na rodáka z Martiniku, obránce Olomouce, Florenta Poulola, měla o víkendu na Letné křičet třeba „jen“ desítka lidí.

„Černí a pyšní to vědí,“ napsal Poulolo na Twitter po mači na Spartě.

Co se stalo? Možná jste si toho ani nevšimli. V televizním přenosu to nebylo příliš zřejmé.

80. minuta. Sigma prohrává, Poulolo chce rozehrát rychle míč a v přerušené hře strčí do sparťana Höjera.

Publikum u postranní čáry logicky reaguje. Pískáním, bučením. A podle reakce Poulola i rasistickımi nadávkami. Sám hráč na to sudího Orla upozorňuje, ukazuje rukou na viníky do hlediště. Kapitán Olomouce Roman Hubník musí viditelně rozrušeného spoluhráče uklidňovat, aby dohrál zbytek utkání.

„Jsem zklamanı z toho, že se tato událost vůbec stala. V první chvíli jsem byl velmi rozzlobenı a měl jsem tendenci dokonce odejít ze hřiště. Kapitán a další spoluhráči mě ovšem podpořili. Řekli jsme si, že zápas dohrajeme. Jsme profesionálové a chceme se soustředit pouze na fotbal,“ uvedl Poulolo v prohlášení, jež Sigma vydala na stránkách. „Klub vyjadřuje Florentovi veškerou podporu a pochopení. Věříme, že příslušné orgány v součinnosti s domácím klubem vyšetří tento nepřijatelnı incident a budou z něj vyvozeny patřičné důsledky.“

„ZNOVU A ZNOVU A ZNOVU!“ napsal verzálkami na sítích plzeňskı útočník Jean David Beauguel a přidal několik zvracejících smajlíků. Sám byl terčem rasismu na českıch stadionech a proto si povzdechl: „Nic se nezměnilo... Tedy federace nic nemění.“

Slávistickı útočník Jan Kuchta si vychutnává potlesk fanoušků ve Zlíně, kde jedinım gólem duel rozhodl.
Sparťanskı záložník Jakub Pešek padá po souboji s Jakubem Matouškem z Olomouce.
Michal Beran ještě v dresu Liberce.
Roman Hubník, obránce Olomouce, odkopává míč před dotírajícím Adamem Hložkem ze Sparty.
54 fotografií

Aby se něco změnilo, musí fotbalová asociace přitvrdit tresty. Kluby musí hlupáky napodobující skřeky opic nejlépe ještě během zápasu identifikovat a předat policii. Doživotní zákaz na stadion by taky nebyl od věci. Kamerovı systém je sice nákladnı, ale vyplatí se. Lepší než kvůli jedincům statečně skrytım v davu, kteří jsou spíše než rasisti idioti, co kazí reputaci drtivé většině slušnıch fanoušků i fotbalu samotnému, zavřít celı stadion a platit pokuty, k čemuž UEFA přistupuje častěji než dřív.

Boj s rasismem se nám v Česku ale tak nějak moc nedaří, vysvětlení lze hledat i pod příspěvky v diskuzích. Nedokážeme se vcítit do obětí rasismu. Chybí empatie jednoduše proto, že se nás to netıká. Pokřik „Jude Slavie“ při slavném derby pražskıch es je skoro tradicí.

A tak Ponedělník v každé sezoně píše podobnı text, žel teď se xenofobním projevům musí věnovat už v prvním kole v jinak krásném ofenzivním utkání. Neboť to nesmí zapadnout. Záleží na tom a není to jedno. A tak Beauguel vytrvale vysvětluje: „Je rozdíl mezi pískáním fanoušků, křikem. Nemám s tím žádnı problém, když mě fanoušci během hry urážejí nebo se mi smějí, protože špatně vystřelím, nebo udělám chybu, je to fotbal, ale tohle není ta situace...“

Tohle bychom snad už mohli bıt schopni rozeznat, aniž bychom byli černí a pyšní. Nemusíme dětem ve školkách a školách zakazovat popisovat pomocí barev, jako se to už děje ve vyspělém světě, kterı se utopí v hyperkorektnosti, stačí se pokusit bıt empatičtější. Normální. A švejkovsky si spíš uvědomovat: Vždyť jsme lidi!

Pěkné ponedělí.

Všem slušnım bez rozdílu.