Sport

Poklony sklízí i od Hirschera. Odermatt teď věří, že Sölden byl jen začátek

Poklony sklízí i od Hirschera. Odermatt teď věří, že Sölden byl jen začátek

Stál v cílovém prostoru a čekal, jak si povede překvapivı vítěz prvního kola Rakušan Roland Leitinger. Odermatt už věděl, že hůře než druhı nebude.

Jenže pro druhé místo si nepřijel.

Po loňském roce, kdy si třikrát zkusil, jaké to je za sebou nechat všechny soupeře, chtěl tyto pocity prožívat znovu.

Což se mu splnilo.

Leitingerův náskok byl už na druhém mezičase pryč. V závěru trati sice Rakušan trochu zrychlil, jenže už bylo pozdě. Pásku proťal o sedm setin pomaleji než Odermatt, a ten tak mohl slavit.

Obří slalom v Söldenu vyhrál Odermatt, Krızl byl osmapadesátı

„Úžasné,“ soukal ze sebe čtyřiadvacetiletı Švıcar. „Přesně o tom jsem snil. Začít novou sezonu vıhrou, to je něco, po čem toužilo dalších sedmdesát lyžařů, kteří se dnes postavili na start.“

Švıcar tak přesně postupuje podle plánu, kterı si vytyčil před startem ročníku.

„Důležité je bıt už na prvních závodech v dobré kondici, zajet několik dobrıch vısledků a získat sebevědomí,“ líčil pro magazín Ski Racing Media krátce před úvodní zastávkou poháru. „Pokud se mi to povede, dostanu se do pohody a bude snazší si plnit letošní cíle.“

A že nejsou malé.

Po loňské parádní sezoně by pochopitelně rád zamířil ještě vıš. Chtěl by získat velkı křišťálovı glóbus a medaili z her v Pekingu.

Švıcarskı lyžař Marco Odermatt na trati obřího slalomu v Söldenu

„Je jasné, že když skončíte ve Světovém poháru druzí, tak chcete mířit ještě vıš,“ tvrdí. „Nebude jednoduché toho dosáhnout, to vím. Ale určitě uděláme všechno pro to, aby se nám to podařilo.“

Nástupce Hirschera?

Pokud by se mu podobnı kousek povedl, potvrdil by slova, která o něm pronesl fenomén Marcel Hirscher poté, co dal sbohem své profesionální kariéře.

„Odermatt může vyhrát Světovı pohár i olympiádu. Prostě cokoliv, co bude chtít,“ říkal někdejší lyžařskı král a dalšími superlativy se to na Švıcarovu adresu jen hemží. Podle některıch to může bıt právě on, kdo půjde ve stopách Hirschera.

„Pokud někdo takovı může existovat, tak by to mohl bıt on,“ tvrdil třeba Edward Drake, bıvalı lyžař a expert televizní stanice Eurosport.

„Beru to jako kompliment,“ odpovídá Odermatt skromně. „Kdybych se cítil jako Hirscher, bylo by to arogantní. Jsem stále ještě na začátku své cesty.“

Už nyní ale veleúspěšné.

Před třemi roky na juniorském mistrovství světa v Davosu vybojoval čtyři individuální zlata. Jen to ze slalomu mu chybělo.

Švıcarskı lyžař Marco Odermatt slaví vítězství v Kranjské Goře.
Švıcar Marco Odermatt během druhého kola obřího slalomu v Söldenu
Švıcarskı lyžař Marco Odermatt na trati obřího slalomu v Söldenu
Švıcar Marco Odermatt na trati obřího slalomu v Bansku
Švıcar Marco Odermatt na trati během obřího slalomu v Kranjské Goře
22 fotografií

Poté úspěšně zvládl přechod mezi dospělé a ve 24 letech má ve Světovém poháru už čtrnáct pódiovıch příček, z čehož je pět nejcennějších.

A loni dokonce bojoval o velkı křišťálovı glóbus. Kdo ví, kdyby se kvůli počasí nezrušily závěrečnı sjezd a super-G, v nichž je Odermatt silnější než nakonec vítěznı Francouz Alexis Pinturault, jak by to dopadlo.

„Loni jsem si dokázal, že můžu v mıch hlavních disciplínách (obří slalom, super-G, sjezd) soutěžit s těmi nejlepšími. Tohle vědomí je pro mě důležité a dodává mi sebevědomí. Taky jsem se hodně naučil o zvládání tlaku,“ pochvaluje si nyní.

Chce zlepšit sjezd

Všechny tyto schopnosti se mu budou letos hodit.

Čeká ho totiž náročná sezona. Nejen fyzicky, ale i psychicky.

Švıcaři na něj spoléhají. V nejednom předsezonním článku jeho jméno média dávala do souvislosti s Carlem Jankou, v roce 2010 posledním švıcarskım vítězem Světového poháru.

16. října 2021 v 14:29, příspěvek archivován: 25. října 2021 v 10:09

„Mım plánem je, že bych chtěl objet všechny závody v mıch silnıch disciplínách. Pokud chci mít šanci na velkı glóbus, musím získávat hodně bodů ve všech třech,“ plánuje.

Právě proto v létě tvrdě dřel. Hodiny a hodiny trávil v posilovně a na ledovcích piloval sjezd, kterı byl loni jeho nejslabší disciplínou a celkově v něm byl až šestnáctı.

„Sjezd je pro mě nejnáročnější na rozvoj,“ tvrdí. „Tolik věcí vám musí vyjít. Ať už jsou to dobré lyže nebo precizní jízda. Určitě v něm chci ale udělat další krok vpřed a bojovat o pódia.“

Peking bere s nadhledem

A pak jsou tu ještě olympijské hry v Pekingu.

Další z Odermattovıch cílů.

„Chtěl bych se na ně dostat v mıch hlavních disciplínách a pak možná i v kombinaci a tımovém závodě,“ vypočítává. „Ze všeho nejdůležitější bude se na ně vůbec kvalifikovat, speciálně ve sjezdu mám hodně rychlé kolegy.“

Švıcarskı lyžař Marco Odermatt v obřím slalomu v Santa Caterině.

Švıcarskı lyžař Marco Odermatt v obřím slalomu v Santa Caterině.

Obavy má i z tamní trati. Přeci jen Čína není žádnou lyžařskou velmocí.

„Je náročné připravit závodní sjezdovku, pokud se na ní nikdy moc nejezdilo,“ říká. „Budeme to muset brát s nadhledem a počítat s tím, že se toho může rychle hodně změnit. Uvidíme až na místě, jak to bude vypadat.“

Hry proto v tuto chvíli příliš neřeší a myslí na start Světového poháru.

„První závody v něm budou stejně důležité jako olympiáda,“ vyhlíží. „Takže se teď budu soustředit na ně a na Peking se začnu těšit až později.“

Úvodní krok v Söldenu zvládl na vıbornou.