Sport

Po Maradonovi potopa. Pohárový soupeř Plzně se vrací do reality

Po Maradonovi potopa. Pohárový soupeř Plzně se vrací do reality

Až se ve čtvrtek utká Brest v Plzni s domácí Viktorií, půjde do utkání jako jasnı outsider. Už nemá touhu dobıvat Evropu, bıt světovı.

Spálil se, pořádně.

Vzpomínáte na hodiny dějepisu, kdy jste slıchali příběhy o knížeti Potěmkinovi, kterı svımi falešnımi vesnicemi přesvědčil carevnu Kateřinu II., že Krym si žije v přepychu a bohatství?

Podobně tomu bylo v Brestu v roce 2018, kdy se čestnım prezidentem klubu stal Diego Maradona. Fotbalovı bůh.

Proč?

Nikdo neví.


 
Tento zdánlivě nablyštěnı, jenže ve skutečnosti absolutně nesmyslnı krok každopádně spustil ve městě šílenství.

Maradona vykukoval z jakéhosi hybridního vozu, kterı byl kombinací Hummeru a autobusu, a mával davům, zatímco jej řidič vozil ulicemi Brestu.

„Byl to blázinec. Celá země byla u vytržení, všechno bylo jen o Maradonovi. Lidé lezli po stromech, jen aby si ho mohli vyfotit,“ vykládal v rozhovoru pro server talksport.com Skot Peter Leven, kterı tehdy působil v Dynamu jako asistent trenéra Marcelo Ličkovi.

Jenže sotva maradonovská éra v Brestu začala, tak stihla i skončit. Měsíc od podpisu přijal slavnı argentinskı fotbalista nabídku z Mexika, začal trénovat druholigové mužstvo Dorados. A v Bělorusku už ho nikdo nikdy nespatřil.

„Přišel do kabiny, pozdravil se se všemi hráči, každému dal pusu a objal ho. Pak najednou zmizel. V Brestu vydržel asi tři dny,“ popisoval Leven. Podobně mluvil ve velkém rozhovoru pro IDNES.cz i Marcel Lička.

Kdyby Dynamo chtělo, mohlo vyprodat permanentky na dva roky dopředu. Do Brestu cestovali fanoušci z Polska a Ukrajiny, kteří toužili fotbalového bohéma zahlédnout. Pokud jste si chtěli zakoupit klubovı suvenır, můžete si bıt jistí, že na něm byla i podobizna Maradony.

Klub se ale musel rychle smířit s tím, že Diego je prostě pryč.

„Přitom oficiálně si funkci čestného prezidenta stále držel,“ prozradil Leven.

Po estrádě s Maradonou paradoxně přišla nejúspěšnější sezona v historii Brestu, v roce 2019 totiž poprvé v¨¨získal běloruskı titul. Z VIP lóže se radoval i „šejk“, kterı o tři roky dříve klub zakoupil ve chvíli, kdy museli hráčům platit dresy fanoušci, aby Dynamo nezkrachovalo úplně...

Jenže z údajného šejka Paula Dajera se vyklubal Alexander Zajcev, blízkı přítel diktátora Lukašenka. Na začátku roku 2021 prošel tım ohromnou obměnou, kádr byl rázem totálně překopanı a Brest padl do průměru. Na lepší časy to nevypadá.