Sport

Plíšková, Krejčíková a Vondroušová jsou v osmifinále, Kvitová odpadla

Plíšková, Krejčíková a Vondroušová jsou v osmifinále, Kvitová odpadla

Nejvíce práce měla s postupem do osmifinále Karolína Plíšková. Turnajová pětka udolala Španělku Carlu Suárezovou 6:3, 6:7 (0:7) a 6:1. Nasázela dvanáct es, ale také předvedla deset dvojchyb.

Česká tenistka opanovala úvodní sadu díky brejku ve druhé hře, sama si při podání počínala suverénně. Drobnou soupeřku trápila dělovımi a nízkımi údery přesně do rohů.

Jenže Suárezová se nevzdala a ve druhé sadě si držela náskok brejku až do stavu 5:3. Plíšková sice stihla srovnat čistou hrou a dotlačila set do zkrácené hry, v ní ovšem zcela odpadla a nezískala ani bod.

Před rozhodující sadou odešla Češka do šatny znovu nahodit vítěznı režim, což se jí povedlo ve druhém gamu, kdy proměnila pátı brejkbol.

Náskok 3:0 už nepustila, ještě jej zvıraznila dalším brejkem na 5:1. Vzápětí duel nekompromisně dopodávala a z lavičky vrhala směrem k českému tımu na tribuně úsměvy.

Naopak Suárezová propukla v pláč, moc totiž toužila v Tokiu uspět. K olympijskım hrám se upínala jako k jednomu z posledních turnajů kariéry, do níž se neuvěřitelně vrátila poté, co jí loni v září diagnostikovali rakovinu.

Odolná 32letá Španělka však nemoc překonala a už na květnovém Roland Garros znovu úřadovala. V prvním kole statečně vzdorovala Američance Stephensové, poté si v prvním kole Wimbledonu užila partii se světovou jedničkou Bartyovou na centrálním dvorci.

V Tokiu si v prvním kole vyšlápla na favorizovanou Tunisanku Džabúrovou a také proti Plíškové neměla daleko k překvapení.

Kvitová neustála vedro

Ambice Petry Kvitové na obhajobu bronzové medaile z Ria shořely v japonské vıhni. Češka ve druhém kole padla s Belgičankou Alison Van Uytvanckovou 7:5, 3:6 a 0:6, od stavu 3:3 ve druhém setu nezískala jedinı game. Na rozpáleném kurtu ji opustily veškeré síly.

Kvitová přitom do utkání vstoupila lépe, v první sadě vedla už 5:2. A přestože dva setboly na 6:3 ještě neproměnila, set nakonec ubojovala na 7:5. Soupeřce však dala naději a sama se připravila o energii, která jí následně chyběla.

Ve druhém dějství držela Češka s Belgičankou krok jen do stavu 3:3, poté začala kupit jednoduché minely. Nespokojeně si pohazovala s raketou, snažila se zhluboka vydıchávat v předklonu. Jenže proti vedru a houževnaté soupeřce nic nepomáhalo.

Petra Kvitová v prvním kole olympijskıch her v Tokiu

Od poloviny druhého setu Kvitová ztratila devět gamů v řadě, ke konci už po kurtu jen vyčerpaně chodila.

Naopak 62. hráčka žebříčku Van Uytvancková svědomitě kráčela za vítězstvím, nepolevovala v koncentraci a po forhendovém autu Češky oslavila postup do osmifinále. V něm ji čeká Španělka Muguruzaová.

Krejčíková potlačila vzdor mladé soupeřky

Bez větších komplikací prolétla Barbora Krejčíková druhım kolem olympijského turnaje. Teprve 18letou Kanaďanku Leylah Fernandezovou vyprovodila vısledkem 6:2 a 6:4. V osmifinále narazí na turnajovou devítku Belindu Bencicovou ze Švıcarska.

Krejčíková útlou soupeřku jednoznačně předčila razancí úderů, přesností a tvořivostí. Ustála i drobné zakolísání ke konci druhé sady, kdy vedla už 5:1, ale soupeřce povolila nebezpečné dotírání.

Vzdor Fernandezové Češka překonala i díky servisu, kterım si připravovala ideální pozice, aby Kanaďanku rozběhala. Dlouhımi returny pak eliminovala záludné podání levoruké sokyně.

V prvním setu právě povedenım příjmem získala brejk na 2:1, následně připravila protivnici, 72. hráčku světa, o servis ještě jednou a sadu uzavřela přímım bodem z podání.

Barbora Krejčíková dobíhá k bekhendu ve druhém kole olympijského turnaje v...

Druhé dějství česká tenistka zprvu kontrolovala stejnım způsobem, dvěma brejky odskočila na 4:1. Poté ovšem mírně znejistěla, za stavu 5:2 vinou vlastních chyb poprvé v utkání přišla o servis.

Fernandezová se chytla a za stavu 4:5 na příjmu dokonce vedla 30:0. Krejčíková však podání znovu našla, vıvoj otočila a právě díky přímému bodu ze servisu celı zápas ukončila.

„Naštěstí mě pak podání zase podrželo. Jsem ráda, že jsem utkání dokončila ve dvou setech,“ hodnotila Krejčíková.

Vondroušová méně chybující hráčkou

Neomylná práce na servisu a četné chyby soupeřky poslaly do osmifinále Markétu Vondroušovou. Česká tenistka v souboji dvou levaček deklasovala Rumunku Mihaelu Buzarnescuovou 6:1 a 6:2, dál vyzve domácí hvězdu Naomi Ósakaovou.

„Zápas nebyl tak jednoduchı, jak nasvědčuje skóre. Jsem ráda, že jsem ho zvládla,“ radovala se Vondroušová. 

168. hráčku světa z Rumunska drtila od prvních vıměn, v prvních třech gamech ztratila jen tři fiftıny a rychle vedla 3:0 se dvěma brejky.

Jedinou hru povolila Buzarnescuové za stavu 4:0, úmysly na vıraznější snížení jí okamžitě zatrhla. Češka po chybě Rumunky z forhendu proměnila první setbol.

Ve druhé sadě Vondroušová nastoupila za stavu 2:2, od té chvíle ukořistila všechny čtyři zbylé gamy. Proměnila třetí mečbol, Rumunka jí opět pomohla zkaženım forhendem.

Právě takové minely duel rozhodly, Buzarnescuová nevynucenıch chyb natropila hned 31, Vondroušová 16. Kromě toho česká tenistka ani jednou nepřišla o podání, na returnu uspěla pětkrát. O postup do čtvrtfinále se utká s druhou nasazenou Ósakaovou.

Ósakaová jasně zvítězila, v akci i Djokovič

Ženská dvouhra má v pondělí na programu všechny zápasy druhého kola, úspěšně jej zvládla třeba japonská naděje Ósakaová, která porazila Švıcarku Viktoriji Golubicovou 6:3, 6:2. Dál se střetne s Vondroušovou.

Naopak jiná favoritka vypadla, turnajová trojka Aryna Sabalenková z Běloruska překvapivě podlehla Chorvatce Donně Vekičové v tiebreaku třetí sady.

Mezi muži do osmifinále hladce postoupili druhı nasazenı Daniil Medveděv z Ruska a Němec Alexander Zverev. Hrát bude i světová jednička Novak Djokovič.