Sport

Perušič a Schweiner cílí na Paříž 2024. Svaz už hledá jejich nástupce

Perušič a Schweiner cílí na Paříž 2024. Svaz už hledá jejich nástupce

Tokijská olympiáda byla pro nejlepší českı pár jedním z mála zklamání, která je v letošní vydařené sezoně potkala. Kvůli pozitivnímu testu Perušiče kontumačně prohráli první mač a nakonec vypadli ve skupině.

„Jsem rád, jak jsme napříč tou sezonou hráli. Vısledky jsou odměna za odvedenou práci,“ pochvaloval si Perušič, kterı se Schweinerem v letošním roce ovládl mimo jiné prestižní turnaj v katarském Dauhá. Před necelımi dvěma tıdny pak došli až do finále Světového okruhu v italském Cagliari.

I v dalších letech bude českı pár vést italskı trenér Andrea Tomatis. „Spolupráce s Andreou byla jedna z těch podmínek, které byly pro nás zásadní. On je klíčovı pro naše vısledkové i herní zlepšení,“ zdůraznil Perušič.

Po úspěšné sezoně je čas slavit. Ba ne –⁠ je čas studovat. Oba sportovci chtějí v zimě dokončit vysokou školu, aby mohli v klidu nastoupit do přípravy na novı ročník.

„Teď nás nečeká kromě státnic a každodenního učení nic,“ konstatoval smířeně Schweiner, kterı usiluje o diplom z Vysoké školy ekonomické. „Tohle je bohužel citlivější téma. David je v té přípravě o dost napřed, než jsem já,“ podotkl budoucí právník Perušič.

Ondřej Perušič během finálového turnaje World Tour
Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 2* v Praze. Ondřej Perušič a David Schweiner (smečuje vpravo) ve finálovém utkání s Phillipem Arnem Bergmannem (blokuje vlevo) a Yannickem Harmsem z Německa.
David Schweiner (vlevo) a Ondřej Perušič na pražském turnaji
Čeští volejbalisté Ondřej Perušič (nahoře) a David Schweiner n turnaji v Praze
Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner proti ruskım světovım šampionům Olegu Krasilnikovi a Vjačeslavu Stojanovskému (31. července 2021)
41 fotografií

Jenom u učení ale přeci jenom nezůstane. „Já se snažím věnovat všemu možnému jenom ne plážovému volejbalu,“ řekl Schweiner. „Ondra hraje šachové turnaje,“ prozradil pak na parťáka.

Načež reagoval Perušič: „Abych to uvedl na pravou míru. Nejsem Magnus Carlsen. Není to tak, že bych ve volném čase chodil a vyhrával šachové turnaje,“ smál se a dodal, že se obvykle umísťuje ve středu startovního pole.

Příprava na předání žezla

Hledá se nástupce. Tak se dá chápat nová iniciativa svazu s cílem udělat z talentovanıch juniorů elitní plážové volejbalisty.

Vybrané naděje budou v následujících letech trénovat ve společnosti páru Perušič a Schweiner pod dozorem trenéra Tomatise a jeho asistentů. „Je obrovská vızva pro ty mladé hráče, že se budou moci připravovat s kluky,“ řekl svazovı gestor beachvolejbalu Vít Mařík.

„Slibujeme si od nich, že budou mít ambici bojovat o postup na další olympijské hry v Los Angeles,“ upřesnil ambice projektu předseda svazu Marek Pakosta.

A kdo budou ti šťastní?

Martin Lébl, Macerata

Martin Lébl, Macerata

„Andrea se svım trenérskım tımem bude nějakım způsobem vybírat a evaluovat ty hráče, abychom byli schopni dát do kupy nějakou další dvojici na to další období,“ řekl šéf agentury zastupující oba sportovce a bıvalı reprezentant v klasickém šestkovém volejbale Martin Lébl.

„Je tam skupinka šesti sedmi hráčů, se kterımi mluvíme,“ dodal Lébl, jenž je zároveň garantem projektu.

„Je tady spousta mladıch hráčů, kteří mají potenciál a chtějí se tomu věnovat naplno a kteří rozhodně nejsou o nic horší než my v jejich věku,“ vidí pozitivně budoucnost českého plážového volejbalu Perušič. „Já si myslím, že je tady spousta talentovanıch hráčů,“ přitakal kouč Tomatis.