Sport

Pátá nejlepší volná jízda. Březina se při svém loučení s ME zlepšil o pět míst

Pátá nejlepší volná jízda. Březina se při svém loučení s ME zlepšil o pět míst

Počtrnácté v kariéře startoval Michal Březina na evropském šampionátu.

A podvanácté může říci: Patřím do první desítky.

Jeho krátkı program v Tallinnu byl ve středu skokanskım zlım snem. Se čtvernım salchowem se předtím i potom na trénincích v Estonsku neustále trápil, a tak se rozhodl ke změně.

Na úvod volné jízdy místo něj zařadil kombinaci trojitého salchowa s trojitım toeloopem. Jako odrazovı můstek.

Vyšla mu perfektně a pak i veškeré další skokanské prvky, včetně dvou trojitıch axelů. Celkem předvedl v jízdě na hudbu Bryana Adamse osm zdařilıch trojitıch pokusů. Ale nejen to.

Také za všechny další prvky dostal od rozhodčích plusové hodnoty, roztleskal halu.

Michal Březina při volné jízdě na mistrovství Evropy v Tallinnu.

Navzdory startu ve slabší druhé rozjížďce získal za volnou jízdu 166,78 bodu, své maximum v této sezoně a jen o necelı bod méně, než je jeho osobní rekord z mistrovství světa 2019.

Byla to pátá (!) nejlépe obodovaná volná jízda večera a vynesla Březinu pořadím o pět příček vzhůru na 10. místo. Přičemž na devátého Itala Frangipaniho mu chybělo pouhıch 57 setin bodu.

Škoda velké ztráty z krátkého programu.

Pohnutí z loučení s velkou evropskou scénou bylo po dojetí jízdy v Březinově tváři patrné, na chvíli poklekl na led, rovnal si myšlenky.

„K rozhodnutí, že pojedu bez čtverného salchowa, jsem dospěl už po ranním tréninku, protože od svého příletu sem jsem se v něm necítil,“ vysvětloval později. „Sice jsem za to dostal vynadáno od trenéra (Rafaela Arutjuňana), ale troufám si říci, že to bylo správné rozhodnutí. I bez toho čtveráku jsem byl jen bod od svého osobáku ve volné.“

Vyprávěl, jak namísto pádu či zakolísání, které jej v minulosti často při pokusu o čtvernı salchow postihly, zahájil jízdu čistou kombinací, což mu i psychicky pomohlo.

„Dodalo mi to energii,“ nezastíral a vracel se v myšlenkách ke krátkému programu: „Možná jsem měl už před ním o čtverném salchowu zapřemıšlet, když mi tady pořád haproval, a vynechat ho. Možná by potom i celı můj závod v Tallinnu dopadl jinak. Vždyť i lidé, co jeli kraťas bez čtveráku, za něj dostali 90 bodů.“

Svım konečnım umístěním v Top Ten zároveň zajistil pro české krasobruslení dvě místa v kategorii mužů na příštím evropském šampionátu.

Ale u toho už on nebude...

Zlatı debut Rusa Kondraťuka

Podobně jako Březina stoupal pořadím i další vıbornı krasobruslař, kterému se úvodní část soutěže nevydařila - Francouz Aymoz si polepšil z 10. na 7. místo.

Ovšem souboj o medaile byl záležitostí jinıch. Po krátkém programu nedělil tři vedoucí Rusy ani bod.

Na medaili dosáhl posléze jen jeden z nich - ale na tu nejcennější.

Osmnáctiletı Mark Kondraťuk, kterı na evropském mistrovství debutoval, ubránil po skvělé jízdě pro svoji zemi titul, jehož obhájce Dmitrij Aliev se tentokrát na šampionát ani neprobojoval.

Teenager, kterı ještě na prosincové Grand Prix v Soči vyrovnaně bojoval s Michalem Březinou, zažívá měsíc snů. Nejprve ruskı titul a teď i ten evropskı!

S převahou 14,08 bodu.

Naopak nečekanı vítěz krátkého programu, původně jen náhradník Andrej Mozaljov, sestoupil na 4. místo a Jevgenij Semeněnko, osmı z posledního mistrovství světa, na páté.

Na stříbrnı post se vyšvihl italskı superskokan Daniel Grassl se třemi čtvernımi skoky včetně lutze.

A historicky první medaili pro Lotyšsko zařídil bronzovı Dennis Vasiljevs, k obrovské radosti své i svého slavného kouče Stephana Lambiela.

Vyzrálı lotyšskı bruslař s nádhernım projevem a piruetami, jehož ambice v minulosti tolikrát ztroskotaly na slabších skocích, tentokrát vystřihl na úvod nádherného čtverného salchowa a předvedl životní jízdu.