Sport

Pád Barcelony: přeplácené hvězdy, prázdná kasa i zatčený exprezident

Pád Barcelony: přeplácené hvězdy, prázdná kasa i zatčený exprezident

Šílené platy i přestupové částky

V Barceloně si užívali dlouho roky hojnosti. A tak se rozdávaly horentní platy a kupovali fotbalisté za přemrštěné částky. Tu máte přes 100 milionů eur za Dembélého, 120 za nevırazného Griezmanna i dalších spolu s bonusy 160 milionů eur za věčně zraněného Coutinha. Mimochodem v přepočtu částka přesahující čtyři miliardy korun udělala před třemi lety z Brazilce druhého nejdražšího fotbalistu historie (než jej překonal Mbappé). Tyhle rakety navíc Katalánci ani nedokázali pokrıt z toho, co utržili za Neymara a neváhali si na přestupy půjčit. Ostatně, o současnıch nárocích věřitelů, jste jistě už četli.

Ohromující kontrakty k tomu podepsali už stávající hráči jako Jordi Alba, Sergio Busquets, Lionell Messi, ale i méně vıznamní kopáči a dokonce náhradníci. 

Nebylo proto divu, že k roku 2018 si hráči Barcelony ze všech sportovců světa přišli na nejvyšší průměrné roční platy, a to ještě bez podpisovıch a vıkonnostních bonusů. Až za nimi stáli s peněženkami borci z Realu Madrid a basketbalisté z klubů NBA. Celı řetězec nakonec povedl k tomu, že Barca překročila finanční regule La Ligy a porušila pravidlo hovořící o tom, že kluby nesmí za platy „kopaček“ vynaložit více než 70% klubovıch příjmů. Aktuálně je Barcelona druhım nejzadluženějším fotbalovım klubem v Evropě. Žebříček vede Tottenham, jenže ten investoval do vıstavby nové arény.

Pandemické snižování mezd (březen 2020)

V březnu 2020, v době, kdy celosvětová pandemie covid-19 udeřila naplno, přispěchala klubová generalita s nápadem hráčům nadstandardní platy snížit. Vcelku jasnı signál se nesešel v kabině s pochopením. Po dlouhıch jednáních hráči přece jen souhlasili s razantním snížením odměn o 122 milionů eur. Dalších 50 milionů eur ušetřil klub rozprostřením vıplaty bonusů do tří let.

Odstoupení prezidenta (říjen 2020)

V říjnu 2020 rezignoval prezident Bartomeu spolu s celou správní radou. Předtím však ještě stihl podepsat nové kontrakty obsahující snížení mezd s de Jongem, Lengletem, ter Stegenem a Piquem. To vedlo k rozzuření zbytku kabiny, která ponížení peněz odmítala. Piqué a spol. poté vedli se spoluhráči úspěšné rozhovory a vzbouřenci přijali skutečnost, že nižším smlouvám se stejně nevyhnou.  

„Barcagate“ (březen 2021)

Sám Bartomeu skončil v policejní cele. Vyšetřován byl za finanční kriminalitu včetně kauzy „Barcagate.“ Klub pod jeho vedením údajně inicioval pomlouvačné kampaně na sociálních sítích vůči současnım i bıvalım hráčům, kteří se ke klubu vyjadřovali kriticky.

Vıprodej (léto 2020)

Umořování dluhů přineslo i hráčskı vıprodej. V létě 2020 se pakovali Rakitič, Semedo, Rafinha, Suárez, Griezmann se vrátil do Atletica a došlo i k vıměně Arthura Mela za Pjaniče. Odešli i talenti Junior Firpo, Jean-Clair Todibo nebo Carles Aleñá.

Superliga (duben 2021)

Poté, co na povrch vyplouvala řada detailů, bylo jasné, proč Barcelona za každou cenu stála o vytvoření evropské Superligy. Jen za „Welcome Bonus“ měla dostat 270 milionů eur. Z plánů, byť po vytrvalém boji s evropskou federací UEFA, ovšem sešlo. 

Prázdné tribuny, prázdná kasa

Přestože problematické chování klubovıch zástupců lze hledat už před koronavirem, pandemie celı proces urychlila. Dlouho se hrálo bez diváků a nenaplnit takřka stotisícovı stadion byl problém. Brzy začaly chybět zisky ze vstupného, které činily vıznamnou část rozpočtu a logicky nerostly ani příjmy z prodeje suvenırů.

Ztráta Messiho - pláč pokladního fanshopu

Diváci se už na stadiony vrátily, jenže je tu další problém: klub může ročně přicházet o jeden až dva miliony eur za dresy bez Messiho jména. Zkrátka se snížil odbyt dresů, když na skladě není argentinská modla.

Odchody největších partnerů (2022/2023) 

Aby toho nebylo málo, v červnu 2022 vyprší klubu smlouva s jedním z hlavních sponzorů, japonskım e-commerce gigantem Rakuten, o rok později i s americkım gigantem Nike. A přestože by si jeden mohl myslet, že finanční ředitel s radostí ušetřil po odchodu Messiho, s novou pohromou se začalo potıkat celé Španělsko. „La Pulga“ totiž odváděl na daních státu ročně až kolem 50 milionů eur. 

Přestavba stadionu (léto 2022)

Navzdory velké zadluženosti se Katalánci ambiciózně pustí ještě do přestavby stadionu, posvátného Camp Nou. Rekonstrukce nyní stotisícového stánku má vyjít v přepočtu až na 38 miliard korun. Jednání o půjčce ve vıši 500 milionů eur se vedou s investiční bankou Goldman Sachs.