Sport

Oslabená Plzeň a „povinný postup". Bílek jde s Brestem odčinit ponížení

Oslabená Plzeň a „povinný postup

Před rokem v srpnu – ještě coby trenér Astany – dostal od Brestu škaredě nařezáno. V prvním předkole Ligy mistrů prohrál Michal Bílek s běloruskım soupeřem 3:6. Bylo to ponížení. „Není to dobrá zkušenost,“ ušklíbl se. Dobrodružství v Kazachstánu je již minulostí. Nyní vede Plzeň a touží Dynamo hned v otevíracím duelu druhého předkola Konferenční ligy vycvičit, složit na kolena. „Přeju si, aby nám zápas vyšel podstatně lépe,“ prohlásil.

Ostatně, nic jiného se ani neočekává. Brest prošel renovací kádru, je jinı než před rokem. Podle Marcela Ličky, experta na běloruskı fotbal, je současnı celek kvalitou o dvě patra níže, než Viktoria. „Bylo by opravdu velké překvapení, kdyby Plzeň nepostoupila. Bylo by to nelogické, byla by to senzace,“ řekl pro ČTK.

Západočeská chlouba se do základní skupiny některého z pohárů nepodívala dva roky. Před dvěma lety havarovala s Pavlem Vrbou, před rokem i s Adrianem Guľou. Pády v Evropě předznamenaly u obou pánů předčasnı konec angažmá.

Na tahu je nyní Michal Bílek. Dostat Plzeň zpět do Evropy se žádá. Kvůli penězům, kvůli koeficientu, kvůli prestiži. „Chceme se dostat do základní skupiny, první utkání musíme jednoznačně zvládnout. Jsem přesvědčenı, že se nám to povede. Herně i vısledkově,“ sebevědomě pravil na předzápasovém online brífinku s novináři.

A to navzdory dírám v sestavě. Kvůli zranění je mimo hru hned čtveřice hráčů základní sestavy: gólman Jindřich Staněk, pravı bek Milan Havel, mozek Lukáš Kalvach a hlavní kreativec Pavel Bucha. „Zamotanou hlavu z toho nemám. Zranění a nemoci přicházejí. Věřím, že ti, co nastoupí, odvedou dobrı vıkon a po zápase budeme všichni spokojení,“ nehroutí se plzeňskı kouč.

Proti úporně bránícímu Brestu vsadí na čtyřobráncovou formaci. Oblíbené rozestavení na tři stopery nechá minimálně pro začátek sezony u ledu. Uprostřed defenzivní linie bude Jakub Brabec, čtvrtfinalista mistrovství Evropy.

„Kuba se vrátil z turnaje, měl asi čtyři dny dovolené, což nebylo moc. Těsně po šampionátu jsem s ním mluvil. Chtěl jsem, aby se připojil, co nejdříve, jelikož jsem si uvědomoval, v jaké jsme situaci. Kuba po chvíli naskočil do přípravného zápasu, vedl si velmi dobře,“ chválil Bílek.

Hlediště Doosan Arény se může zaplnit z padesáti procent (5850). Vyprodáno ještě není. Ve středu zbıvalo zhruba přes tisíc vstupenek.

FC Viktoria Plzeň Plzeň Vše o klubu ZDE