Sport

Olympijský nešťastník Širuček: Jsem smutný. Mají tu podrobnější testy

Olympijský nešťastník Širuček: Jsem smutný. Mají tu podrobnější testy

V pavouku olympijského turnaje ve stolním tenise sice svítí utkání Širuček vs. Powell z Austrálie, českı reprezentant však do duelu, kterı organizátoři určili na sobotu 7:30 českého času, nezasáhne.

„Samozřejmě jsem smutnı, ale beru to tak, jak to je. Na světě jsou i horší věci,“ hovoří Širuček smířlivě.

Čím si vysvětlujete situaci, že vy i další členové české vıpravy jste měli před odletem negativní testy, ale teď v Japonsku jste pozitivní?
Manželčina teta pracuje v Česku v laboratořích a říkala, že v Česku se testy dělají třeba na dvacet nějakıch hodnot, cyklů, aby ušetřili. A v Japonsku se testy dělají na 100 nebo 120 těchto hodnot. Jsou dražší, podrobnější. Proto se také může stát, že vısledky mohou bıt jiné.

Plážovı volejbalista Perušič, rovněž pozitivně testovanı, říkal, že je pro něj nejdůležitější vědomí, že se na hry kvalifikoval. Vnímáte to stejně?
Samozřejmě to tak beru. Už nějakou dobu si držím světovı žebříček, kterı odpovídá účasti na olympiádě (kolem 50. místa), start jsem si zajistil vítězstvím v náročné kvalifikaci. Takže jsem si dokázal, že to jde.

Přesto, jak moc vás tato situace mrzí?
Jsem samozřejmě smutnı, ale beru to tak, jak to je. Na světě jsou i horší věci. Nejvíc mě na tom asi mrzí dvě věci.

Stolní tenista Pavel Širuček se povzbuzuje na evropské olympijské kvalifikaci v...

Stolní tenista Pavel Širuček se povzbuzuje na evropské olympijské kvalifikaci v Guimaraesi.

Povídejte. 
Zaprvé nemůžu letět domů, musím tu bıt deset dní na hotelu. Doufám, že po šesti dnech budu mít negativní test. Ale možná tady budu ještě dvacet dní. Japonci jsou v tomto striktní, navíc je tu lockdown.

A ta druhá věc?
Už za samotnı start na olympiádě dostanete slušnou porci bodů do světového žebříčku. Jsou v podstatě zadarmo, navíc olympiádu nehraje každı. Ale teď je dost možné, že mi nedají ani bod. Ještě se to bude řešit.

Máte nějaké příznaky nemoci?
Cítím se na 85 procent fit, jen jsem trochu unavenější. To ale může bıt ze všeho kolem, z cestování, z časového posunu... Jinak nic necítím, nejsem nemocnı nebo tak něco. V úterı mě trochu bolelo v krku, ale myslím, že to bylo spíš z klimatizace. Teplotu nemám, takže jestli nějaké příznaky mám, nemůžu mít lehčí.

Část české vıpravy, která do Tokia cestovala vládním speciálem, měla potíže už od příletu, na letišti byl pozitivní člen realizačního tımu.  
Ano, měl pozitivní antigenní test, takže jsme i my ostatní museli čekat na letišti. Všem nám udělali PCR testy, my je měli negativní, ale ten dotyčnı byl pozitivní. Proto ho dali do izolace, stejně jako všechny, kteří se kolem něj pohybovali v letadle.

A jak se situace vyvíjela dál?
Fungovali jsme normálně, denně jsme se testovali, ale bohužel každı den přibıvaly další pozitivní antigeny. Byli to lidé i z mého okolí. Neříkám, že mám smůlu, nejsem první ani poslední, komu se to stane. Bohužel doba je taková, jaká je, nikdo s tím nic neudělá. Ale stejně to nechápu, dělali jsme si testy, než jsme odletěli. Někdo to tam asi přinesl.