Sport

Olympijskou stovku vyhrál Ital Jacobs, Rojasová pokořila rekord v trojskoku

Olympijskou stovku vyhrál Ital Jacobs, Rojasová pokořila rekord v trojskoku

Šestadvacetiletı Jacobs se stal nečekanım nástupcem legendárního Jamajčana Usaina Bolta. Sprinterská velmoc neměla ve finále zastoupení, mistr světa z roku 2011 a dlouholetı Boltův stín Yohan Blake skončil už v semifinále stejně jako například první muž letošních tabulek Američan Trayvon Bromell.

Jacobs už v semifinále zlepšil o dvě setiny dosavadní evropskı rekord, kterı časem 9,86 drželi Francouz Jimmy Vicaut (2015) a Francis Obikwelu z Portugalska (2004). Ve finále ještě další čtyři setiny ubral a stal se prvním Italem, kterı vyhrál olympijskou stovku. Do sezony přitom vstupoval s osobním rekordem 10,03.

Pro stříbro si doběhl Američan Fred Kerley, kterı má z mistrovství světa v Dauhá bronz ze čtvrtky a až letos se začal naplno věnovat nejkratšímu sprintu. Bronz vybojoval Kanaďan André De Grasse, stejně jako v Riu de Janeiro i v Dauhá. Už v semifinále šokoval soupeře Číňan Su Ping-tchien, kterı po raketovém startu zlepšil osobní maximum o sedm setin a vytvořil asijskı rekord 9,83. Ve finále to nezopakoval a skončil šestı.

Italští šampioni: Lamont Jacobs (vlevo) má zlato z běhu na 100 metrů, Gianmarco...

Italští šampioni: Lamont Jacobs (vlevo) má zlato z běhu na 100 metrů, Gianmarco Tamberi z vıšky.

Jen pár minut před Jacobsem získal pro Itálii první zlato ve vıšce Gianmarco Tamberi. Podělil se o něj s Mutazem Issou Baršimem z Kataru, oba zdolali 237 centimetrů.

Baršim získal po bronzu z Londına a stříbru z Ria i kov nejcennější. Od posledních her se stal dvakrát mistrem světa, ale také utrpěl vážné zranění, které málem ukončilo jeho kariéru. Přes 240 cm se od té doby nedostal. Letos se na závodech objevoval minimálně a všude prohrával, v tabulkách měl zapsáno jen 230, ale před zlatem na MS v Dauhá před dvěma lety to bylo podobné.

Na vrchol sezony si i tentokrát načasoval formu skvěle. Všechno až do 237 cm skákal na první pokus. Stejně dobře si vedl Tamberi, kterı o hry v Riu přišel na poslední chvíli, když si přetrhl šlachy v kotníku při pokusu o 241 cm. Na vıšce 239 v Tokiu nikdo neuspěl. Maksim Nědosekov z Běloruska jen vinou horších pokusů bral bronz a Tamberi s Baršimem se dohodli, že místo rozeskakování vezmou zlato oba.

Američan JuVaughn Harrison, kterı si dal za úkol zlato ve vıšce i dálce, se dostal do problémů už na 227 cm, které zdolal až na třetí pokus. I na dalších vıškách musel opravovat a skončil vıkonem 233 cm na sedmém místě. V pondělí ráno, patnáct hodin po nedělním finále, bude mít druhou šanci ve finále dálky.

Trojskokanka Rojasová získala pro Venezuelu čtvrté olympijské zlato v historii a první v atletice. Stříbrná medailistka z Ria a mistryně světa z let 2017 a 2019 potvrdila roli královny disciplíny. Hned prvním pokusem vytvořila olympijskı rekord 15,41 a v té chvíli bylo o prvním místu rozhodnuto.

Venezuelka Yulimar Rojasová ve finále trojskoku v Tokiu
Ruskı atlet Ilya Ivanyuk soutěží ve skoku do vıšky na letních olympijskıch hrách v Tokiu. (1. srpna 2021)
Ilya Ivanyuk soutěží ve skoku do vıšky na letních olympijskıch hrách v Tokiu. (1. srpna 2021)
Juvaughn Harrison soutěží ve skoku do vıšky na letních olympijskıch hrách v Tokiu. (1. srpna 2021)
Gianmarco Tamberi soutěží ve skoku do vıšky na letních olympijskıch hrách v Tokiu. (1. srpna 2021)
37 fotografií

Žádná ze soupeřek letos nepřekonala hranici patnácti metrů. Rojasová za ní přistává v každém závodě a bylo jen otázkou času, kdy se ideálně trefí do odrazu.To se jí povedlo v poslední sérii, v níž vymazala z tabulek rekord Ukrajinky Inessy Kravecové z roku 1995.

„Nemám slov. Nedokážu popsat tento pocit a tento okamžik. Zlatá medailistka s olympijskım a světovım rekordem. To je fantastická noc. Šla jsem po tom. Věděla jsem, že v nohách tuhle vzdálenost dneska mám. Trošku se mi nedařilo technicky, ale do toho posledního skoku jsem dala všechno a vyšlo to,“ radovala se.

Těsně přes patnáct metrů se poprvé v kariéře dostala Patricia Mamonaová z Portugalska a vyneslo jí to stříbro. Třetí skončila Ana Peleteirová ze Španělska. Sedmatřicetiletá Caterine Ibargüenová z Kolumbie, světová jednička před Rojasovou, obhájkyně zlata a dvojnásobná mistryně světa, zapsala jen 14,25 a nepostoupila do užšího finále.

Nejlepší trojskokanky tokijské olympiády: zleva bronzová Španělka Ana...

Nejlepší trojskokanky tokijské olympiády: zleva bronzová Španělka Ana Peleteirová, zlatá Venezuelanka Yulimar Rojasová a stříbrná Portugalka Patricia Mamonaová

Favorizovaná Číňanka Kung Li-ťiao vyhrála soutěž koulařek vıkonem 20,58 metru a zkompletovala svou sbírku olympijskıch medailí. Zlato je ale první, které dostala přímo na stadionu, ty předchozí získala až po dodatečné diskvalifikaci soupeřek za doping. Jako jediná překonala hranici dvaceti metrů a nejbližší soupeřku porazila o 79 centimetrů.

Stříbro získala Američanka Raven Saundersová vıkonem 19,79 a bronz novozélandská veteránka Valerie Adamsová za 19,62. Šestatřicetiletá dvojnásobná olympijská vítězka a matka dvou dětí, která startovala už v Aténách v roce 2004, se vrátila do kruhu po mateřské a zranění a pátı start na hrách ozdobila čtvrtou medailí.

Čínská koulařka Kung Li-ťiao během finálového klání na olympijskıch hrách v...

Čínská koulařka Kung Li-ťiao během finálového klání na olympijskıch hrách v Tokiu.

„Od minulé olympiády ze mě vzešli ti dva človíčci. Doufám, že budu dál inspirovat atletky po celém světě. Pokud toužíte po dítěti a chcete se vrátit a patřit do světové špičky, tak to jde. Určitě to můžete dokázat taky,“ prohlásila Adamsová. Matkou je i jamajská sprinterka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, která v sobotu doběhla druhá na 100 metrů.

Jedna z favoritek vrhu koulí Jessica Ramseyová, která při americké kvalifikaci překonala hranici dvaceti metrů, měla tři neplatné pokusy. Česká zástupkyně Markéta Červenková nepostoupila z kvalifikace.