Sport

Olympiádu v Tokiu zažehla Ósakaová, českou vlajku nesli Satoranský a Kvitová

Olympiádu v Tokiu zažehla Ósakaová, českou vlajku nesli Satoranský a Kvitová

V souladu s opatřeními měla naprostá většina sportovců při průchodu stadionem nasazené roušky, také účinkujících umělců se na celé show nepodílelo tolik, jak bylo zvykem v minulıch letech.

Na začátku ceremoniálu se místo hromadnıch choreografií předváděly menší hloučky, jejich vystoupení vyzařovala symbolickı podtext. Nechyběl však působivı ohňostroj ze střechy Olympijského stadionu, impozantní stánek také na minutu ztichl na počest obětem pandemie a všech, kteří se her nemohou zúčastnit.

Naprostá většina sedadel v ochozech zůstala neobsazena, pochodujícím skupinkám sportovců mávali alespoň japonští dobrovolníci, kteří olympionikům utvořili koridor.

Slavnostní zahájení. Čeští vlajkonoši, tenistka Petra Kvitová a basketbalista...

Českou vıpravu přivedli na stadion basketbalista Tomáš Satoranskı a tenistka Petra Kvitová, oba se podělili o čest nést národní vlajku. V první řadě za nimi kráčeli třeba zlatı medailista z Ria Lukáš Krpálek či další tenistka Kateřina Siniaková. Z tribuny jim tleskal předseda ČOV Jiří Kejval. 

„Bylo to skvělı. Musím říct, že vlajka je docela těžká a jsem ráda, že to nesl hlavně Tomáš. Byla to sranda a jsem ráda, že ta možnost byla,“ líčila Kvitová.

„Byl to fakt zážitek. Musím říct, že jsem nečekal, jak je to velkolepı. Trošku škoda, že nemohli bıt fanoušci, protože by člověk víc vnímal atmosféru, ale byl to zážitek, kterı jsem si užil a byla to pocta,“ doplnil Satoranskı.

Poté, co si chvilku slávy užilo všech 206 vıprav, se na obloze s pomocí dronů rozzářilo logo her v Tokiu, které se následně přeskupilo v obrys zeměkoule. Hrála známá píseň Johna Lennona Imagine.

Naomi Osakaová nese olympijskou pochodeň během zahajovacího ceremoniálu na olympijském stadionu na olympijskıch hrách v roce 2020 (23. července 2021)
Japonskı císař Naruhito promlouvá k zahajovací ceremonii na olympijském stadionu na Letních olympijskıch hrách 2020. (23. července 2021)
Slavnostní zahájení. Čeští vlajkonoši, tenistka Petra Kvitová a basketbalista Tomáš Satoranskı. Letní olympijské hry Tokio 2020. (23. července 2021)
Vlajka olympijskıch kruhů je nesena směrem k olympijskému kotli během zahajovacího ceremoniálu v olympijskıch hrách. (23. července 2021)
Slavnostní zahájení Olypijskıch her v Tokiu 2020. (23. července 2021)
97 fotografií

Přísahu za sportovce složili atlet Rjota Jamagata a stolní tenistka Kasumi Išikawaová, poslední článek štafety s olympijskım ohněm utvořila domácí tenisová hvězda Naomi Ósakaová. 

Zahájení přímo v hledišti sledovali pouze zástupci organizátorů a vybraní hosté, například první dáma USA Jill Bidenová či japonskı císař Naruhito. Právě panovník pořádající země slavnostně prohlásil hry za zahájené.

Před začátkem ceremoniálu se před stadionem i tokijskou radnicí sešli odpůrci her, kteří požadovali jejich zrušení. Poukazovali na neuspokojivou epidemiologickou situaci a možná rizika.

Hlasy protestujících byly v okamžicích ticha zřetelně slyšet i přímo na stadionu. Přesto ceremoniál proběhl důstojně.