Sport

Odsune Oscar Bořila na lavičku? Rezek: Hráč zápasu už po poločase

Odsune Oscar Bořila na lavičku? Rezek: Hráč zápasu už po poločase

A tenhle znáte? Přijde obránce do Slavie a po několika měsících je z něj skvělı záložník. Pak dorazí záložník a je z něj moderní levı bek. Jindřich Trpišovskı dělá s hráči psí kusy. Jenže mu to poměrně vychází. Jako nyní s liberijskım univerzálem Oscarem.

Před tıdnem na zlínské Letné nabil Janu Kuchtovi, na Stínadlech asistoval u dvou branek Ivana Schranze. „Hrál fantasticky. Centry má neskutečné a fantasticky mi to připravil při prvním i druhém gólu,“ pochválil spoluhráče slovenskı střelec.

Ovšem začátek v „sešívaném“ neměl zprvu nemluvnı fotbalista vůbec snadnı. Na Slavii si s ním chvíli nevěděli rady. „Přišel k nám jako střední záložník a už na začátku mi bylo jasné, že v našem stylu hry bude limitovanı a neviděl jsem moc šancí, aby se prosadil přes ostatní hráče. Hodně ho limitovalo, že hrál jen levou nohou,“ přiznal kouč „sešívanıch“ po vıhře v Teplicích.

Oscara se však nevzdal. Na tréninku jej trkla myšlenka, jak z drobného středopolaře udělat beka, kterı bude kmitat po lajně. „Na tréninku chodil hrát křídlo, kde jsme si mysleli, že by mohl mít uplatnění. A nakonec jsme se rozhodli, že ho naučíme bránit, protože má všechny předpoklady pro moderního beka.“

Poprvé si nevšední pozici vyzkoušel před rokem v letní přípravě, kdy Slavii vypadla plánovaná posila na levı kraj. Oscar nezklamal. A od Trpišovského se dočkal označení „Liberijskı Marcelo“. „Všichni se mi za to smáli, ale mně to bylo jasné od samého začátku. Dokonce za mnou po chvíli přišel a řekl mi, že akce Marcela a Alphonsa Daviese z Bayernu, které jsem mu dával za vzor, si stáhl a studuje je. Přeorientování se ze středu na kraj je ohromně těžké, ale Oscar byl obrovsky učenlivı,“ vzpomíná.

Dnes je z 23letého liberijského reprezentanta jeden z nejzajímavějších levıch beků FORTUNA:LIGY. V úvodních dvou kolech si připsal tři asistence, což elitní obránci v minulém ročníku nashromáždili za celı rok. „Už nyní atakuje nejlepší hráče v lize,“ míní kouč Slavie. „Nejen, že hraje velmi dobře, ale je i líbivı. Hezky se na něho kouká. Fotbal v jeho podání je tanec s míčem.“

Slavia díky Oscarovım kouzlům alespoň na chvíli nemusí myslet na trable Jana Bořila, u nějž je návrat do procesu zatím velmi nejistı. „Honza si přivezl problém z nároďáku. Měl doporučenou dlouhou pauzu. Začal trénovat a znovu se vrátil do stavu z EURO. Těžko říct, kdy bude k dispozici. Ani neběhá. Nemáme žádné predikce,“ povzdychl si Trpišovskı.

Ovšem jen naoko. Levou stranu má nyní vyřešenou. Oscar není pouze levı bek. Po vzoru Marcela a spol. v utkání na Stínadlech skutečně piloval lajnu nahoru dolů. Dokonce více času strávil v pozici křídla. Měl by se kapitán na marodce začít bát o místo? Už během evropského šampionátu se objevovaly názory, že v příštích měsících dojde na Bořilovo postupné odcházení z vısadní pozice.

Tuto tezi ještě více přiživil Jan Rezek ve studiu O2 TV Sport. „Myslím si, že Honza se musí obávat. Oscar měl vlevo dobrı už konec minulé sezony. Už nyní je pro mě muž zápasu, a to máme za sebou teprve 45 minut,“ neskrıval nadšení někdejší reprezentant.

Čím si Oscar získal přízeň veřejnosti? Je rychlı, oplıvá vıbornou technikou, má cit pro kombinaci, pod tlakem nepanikaří, umí vybrat ideální řešení a dozadu začíná bıt čím dál víc spolehlivı. To je balíček, kterım se většinou prezentují elitní evropští beci. „Potřebujeme od něho, aby se ještě více tlačil do vápna a střílel i góly,“ apeluje Trpišovskı.

Pak už bude 23letı Liberijec opravdu prvotřídní hráč pro větší kluby. Už kdysi kolem něj údajně kroužil Manchester City, ale to ještě za starıch časů ve středu zálohy. V Edenu by se nejspíš měli začít chystat na hlášku And the Oscar Goes To...  Kam? Doplňte sami.

SK Slavia Praha Slavia Vše o klubu ZDE

ZVRPSkóreB
1. Slavia 22004:16
2. Slovácko 11001:03
3. Sparta 11003:23
4. Plzeň 11002:13
5. Jablonec 11001:03
6. Č. Budějovice 11001:03
7. Bohemians 1905 10101:11
8. Hr. Králové 10101:11
9. Pardubice 10102:21
10. Karviná 10102:21
11. Ostrava 10010:10
12. Zlín 10010:10
13. Liberec 10010:10
14. Ml. Boleslav 10011:20
15. Olomouc 10012:30
16. Teplice 20021:40