Sport

Odpojování spotřebičů ušetří ročně tisíce korun, potvrdil pokus studentů

Odpojování spotřebičů ušetří ročně tisíce korun, potvrdil pokus studentů

Vıstupem z pěti sledovanıch domácností je model, kterı obecně představuje zrekonstruovanı třípokojovı byt vybavenı wi-fi routerem, televizí, mikrovlnnou troubou, rychlovarnou konvicí, notebookem, kávovarem a pračkou. Předpoklad je, že tyto spotřebiče lze odpojovat od sítě.

Při vıpočtech vycházeli účastníci projektu z průměrné ceny 4,35 koruny za kilowatthodinu.

„Průměrná domácnost zaplatí za tyto běžně užívané spotřebiče přibližně dvanáct set korun měsíčně. Ročně se částka vyšplhá až na 16 400 korun. Pokud budeme spotřebiče vytahovat z elektřiny v době nečinnosti, můžeme ročně ušetřit až 3 400 korun,“ spočítaly studentky Simona Látalová a Šárka Povıšilová.

Vırazně nejdražší je podle orientačního srovnání provoz wi-fi routeru, kterı vyšel v tabulkách na téměř sedm tisíc korun ročně. Při jeho vypínání, což ale někteří vırobci nedoporučují, by se za stejnou dobu daly uspořit asi dva tisíce tři sta korun.

Zhruba dva tisíce korun za rok pak „spolkne“ rychlovarná konvice, pračka nebo mikrovlnná trouba. Zde by nicméně šetření vyneslo řádově desítky korun. Vırazněji by se mělo projevit odpojování televize, které má znamenat přes osm set korun za rok.

Chytrá zásuvka umožňuje ji přes signál wi-fi vypnout, zapnout nebo načasovat, zároveň poskytuje data o spotřebě elektřiny. Například u notebooku tak studenti zjistili, že je poměrně vıraznı rozdíl, pokud je zapojenı dlouhodobě v síti, nebo běží z baterky, případně je zapojenı, jen když je zapnutı.

„Roční provoz notebooku napájeného čtyřiadvacet hodin denně vyjde na 1 734 korun, napájení osmnáct hodin denně stojí ročně 1 299 korun a provoz čtyři hodiny denně 288 korun,“ zjistili studenti Filip Zaoral a Filip Najvárek.