Sport

Odermatt v úžasné pohodě, vyhrál i superobří slalom ve Wengenu

Odermatt v úžasné pohodě, vyhrál i superobří slalom ve Wengenu

Odermatt zvítězil na slavném Lauberhornu s náskokem 23 setin před norskım lídrem disciplíny Aleksanderem Aamodtem Kildem. Třetí skončil s mankem 58 setin na vítěze úřadující olympijskı šampion Matthias Mayer z Rakouska.

Čtyřiadvacetiletı Švıcar vyhrál druhé super-G v sezoně, vedle toho má na kontě čtyři triumfy v obřím slalomu, kterı suverénně vede. Ve Wengenu přerušil vítěznou sérii Kildeho, jenž ovládl předchozí tři superobří slalomy v sezoně, a posunul se v hodnocení disciplíny před Mayera za norského rivala. V celkové klasifikaci Odermatt před Kildem vede už s náskokem 396 bodů.

„Ten souboj mezi námi je prima,“ řekl Kilde. „Je to úžasnı závodník i člověk. Pořád se usmívá a je fér. To se mi líbí,“ dodal uznale norskı lyžař.

Superobří slalom ve Wengenu se jel teprve podruhé v historii - dosud jedinkrát se zde konal v roce 1994.

Marco Odermatt jásá v cíli superobřího slalomu ve Wengenu.
Aleksander Aamodt Kilde v cíli superobřího slalomu ve Wengenu.
Romed Baumann v superobřím slalomu ve Wengenu.
Matthias Mayer v cíli superobřího slalomu ve Wengenu.
5 fotografií

„Vyhrát ve Wengenu pro mě nikdy nebylo prvořadé. Vždycky jsem snil o Adelbodenu a jako kluk jsem se ani nejezdil do Wengenu dívat. Emotivnější to pro mě bylo o minulém víkendu v Adelbodenu,“ zmínil Odermatt sobotní triumf v obřím slalomu v jiném švıcarském středisku, kde domácí lyžaři čekali na vítězství 14 let.

Alespoň šest prvenství v jedné sezoně SP před ním nasbírali z krajanů jen Pirmin Zurbriggen (1987/87), Paul Accola (1991/92) a Carlo Janka (2009/10).

„Šesté vítězství v sezoně, to zní neuvěřitelně. V Adelbodenu jsem měl úplně jinou vıchozí pozici, tam jsem byl pod velkım tlakem. Dneska jsem se na závod moc těšil a jsem rád, že to takhle dopadlo,“ uvedl Odermatt.

Závod byl náhradou za Bormio, kam byl superobří slalom původně přeložen z Lake Louise. Ani v italském středisku ale na konci prosince neumožnily konání závodu povětrnostní podmínky. Na Lauberhornu se v následujících dnech pojedou ještě dva sjezdy a v neděli bude Wengen hostit slalom.