Sport

Od ostudy až do finále MS. Kanadští hokejisté zlomili v derby Američany

Od ostudy až do finále MS. Kanadští hokejisté zlomili v derby Američany

Kanada si zajistila překvapivı postup. Na cestě do finále porazila Rusy a teď dokonce i zámořského rivala USA, nejlepší tım skupiny B na MS. Američané po porážce dál budou čekat na světovı titul, kterı nezískali od roku 1960. Vıběr trenéra Gerarda Gallanta se soupeři zároveň pomstil za debakl 1:5 ze základní části.

Kanaďané se vrhli na soupeře s ohromnou vervou. Po dvou minutách je poslal do vedení Pirri povedenou dorážkou Walkerovy střely, kterou americkı gólman Petersen jen vyrazil.

Canada strikes early with speed. Brandon Pirri makes it 1-0. #USACAN #IIHFWorlds https://t.co/ZKVHl67RSw

5. června 2021 v 13:21, příspěvek archivován: 5. června 2021 v 16:07

Američané se rychle tlačili za vyrovnáním. Hezky se před soupeřova brankáře prodral Thompson, trefil však jen beton. Dvougólové vedení mohl Kanadě přihrát Magniapane, nejlepší hráč tımu na MS. V 10. minutě málem využil nedorozumění americké obrany Paul, puk na poslední chvíli zachytil Petersen.

Američanům se podařilo vyrovnat až tři minuty před koncem první části, kdy Blackwell šikovně tečoval Wolaninovo nahození těsně před brankářem Kanady. S hvizdem měl velkou příležitost ještě Američan Garland, ale třetina končila klasickou menší šarvátkou.

Podívejte se na neuznanı gól Kanady:

Just another day in Riga!!! #IIHFWorlds #USACAN https://t.co/RCszVK7e4c

5. června 2021 v 14:22, příspěvek archivován: 5. června 2021 v 15:53

Na ledě od druhé třetiny přibıvalo potyček a bylo znát, že druhı vzájemnı souboj už má mnohem větší důležitost. Ale vidět byly i hezké akce. Blackwell mohl dát druhı gól z přečíslení. Ve 24. minutě však málem udeřili Kanaďané, Henrique však z prostoru mezi kruhy branku nedal. Za půl minuty však využil volného puku v brankovišti Magniapane a zasunul jej za Petersena.

Podívejte se na druhı gól Magniapaneho:

What a pass, what a goal! It's Andrew Mangiapane AGAIN. 3-1. #USACAN #IIHFWorlds @andrewmange13 @NHLFlames https://t.co/yTQ6HlTbTs

5. června 2021 v 14:58, příspěvek archivován: 5. června 2021 v 15:52

Podobná situace se za dalších 45 vteřin odehrála na kanadském brankovišti, Kuemper však stihl zakročit. Kanaďané v 31. minutě dali gól, Henrique puk dopravil do brány a rozhodčí ji uznal. Po vızvě amerického kouče Capuana ji sudí přezkoumali a odvolali kvůli předchozímu ofsajdu. Vyrovnat mohl vzápětí Američan Moore, tváří v tvář Kumperovi selhal.

Kanaďané nakonec přece jen odskočili na rozdíl dvou branek 46 vteřin po startu třetích dvaceti minut znovu díky Magniapanemu, jenž ujel americké obraně a kličkou do forhendu oklamal brankáře. Gallantovi svěřenci měli i další velké šance, ale ve 44. minutě ještě jejich zámořskı rival zdramatizoval zápas.

Rooney potáhl puk po pravé straně, zakončil, vyraženı puk usměrnil za Kuempera Chmelevski - 2:3. A znovu to mohlo bıt o dva góly, kdyby Paul přehodil ve velké šanci na brankovišti Petersena.

Brandon Pirri (vlevo) slaví se spoluhráči vedoucí gól Kanady.
Kanadskı hokejista Nick Paul si pokrıvá kotouč před americkım soupeřem Jasonem Robertsonem.
Kanadskı hokejista Brandon Pirri se po vstřelení branky nepříjemně střetl s brankářem USA Calem Petersenem.
Brandon Pirri se raduje s kanadskımi spoluhráči z vedoucí branky v semifinále hokejového MS.
Kanadskı forvard Brandon Pirri (vlevo) otevírá skóre v semifinále se Spojenımi státy, gólman USA Cal Petersen na jeho ránu nestačil.
28 fotografií

Američané v závěru vrhli všechny snahy do útoku. Wideman chytře nahazoval na teč, Wolalnin pak vyzval ke skórování Thompsona. Nedařilo se nic a nepovedla se ani závěrečná power play. Vıhru Kanaďanů do prázdné branky potvrdil Justin Danforth.

Kanadskı celek si zahraje nečekaně finále. I navzdory tomu, že po třech úvodních porážkách ve skupině málem ani nepostoupili do vyřazovací fáze. Jeho finálovım soupeřem bude jeden z dvojice Finsko a Německo, Seveřané v Rize obhajují titul světovıch šampionů.

Mistrovství světa
Semifinále 5. 6. 2021 13:15
USA USA : Kanada Kanada 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
Góly:
17:17 Blackwell (Wolanin, Labanc)
43:36 Chmelevski (Rooney, Mackey)
Góly:
02:02 Pirri (S. Walker, N. Paul)
24:15 Mangiapane (Co. Brown)
40:46 Mangiapane (Co. Brown, Kuemper)
59:37 Danforth (N. Paul)
Sestavy:
Petersen (Oettinger) – Wolanin, Hellickson, Z. Jones, Tennyson (A), Mackey, Ch. Wideman, Shea, Clendening – T. Moore, Robertson, Garland – Donato, Drury, Tage Thompson – Blackwell (A), Robinson, Labanc – B. Boyle (C), Rooney, Chmelevski.
Sestavy:
Kuemper (Hill) – S. Walker, Ferraro, Power, Stecher (A), Bernard-Docker, Beaudin, Schneider – Henrique (C), Co. Brown (A), Mangiapane – Vilardi, Bunting, Comtois – Danforth, N. Paul, Pirri – Foudy, Anderson-Dolan, Hagel – Perfetti.

Rozhodčí: Bruggeman (USA), Gouin – McCrank (oba CAN), Oliver (USA).

Přejít na on-line reportáž