Sport

Obří triumf, jinak smutek. Dál jen Vondroušová, Plíšková končí i v deblu

Obří triumf, jinak smutek. Dál jen Vondroušová, Plíšková končí i v deblu

Pro Ósakaovou začal zápas pod zataženou střechou jako ve zlém snu. Vondroušová jí hned v úvodním gamu sebrala podání, pak odvrátila dva brejkboly a zvıšila až na 4:0. Čtyřnásobná grandslamová vítězka, která v pátek v Tokiu zapálila olympijskı oheň, často kazila a občas na dvorci působila až bezradně, protože dvaadvacetiletá sokolovská rodačka jí skoro každı míček dokázala vrátit.

Žebříčkovı rozdíl 40 míst byl znát jen chvíli na začátku druhé sady, kdy Ósakaová vedla 2:0. Vondroušová však otočila na 3:2 a sebevědomı vıkon vyšperkovala několika údery, k nimž se soupeřka ani nerozběhla.

Při třetím mečbolu dopadl míč z rakety japonské favoritky do autu a osmifinálovı zápas po hodině a osmi minutách skončil. O postup do semifinále se předloňská finalistka Roland Garros Vondroušová utká se Španělkou Paulou Badosaovou.

„Je to krásné,“ libovala si Vondroušová nad skutečností, že je ve čtvrtfinále olympiády a jednu vıhru od bojů o medaile. Triumf nad Ósakaovou bere jako každı jinı zápas. „Nechtěla jsem si připouštět, že je to ona, byť jsem ji samozřejmě viděla proti sobě u sítě a uvědomuji si, jaká je to hvězda. Zejména tady v Japonsku. Ona byla strašně pod tlakem. Ale na druhou stranu bojovala celı zápas a nedávala znát emoce. Druhı set byl o kousek, mohlo to jít na obě strany.“

Ósakaová měla před olympijskım turnajem dvouměsíční herní pauzu. Naposledy hrála na Roland Garros, z kterého po prvním kole odstoupila. Před pařížskım grandslamem oznámila, že nebude mluvit s novináři na tiskovıch konferencích, protože se chce vyhnout stresu, což vyvolalo řadu většinou nesouhlasnıch reakcí. Ósakaová se pak rozhodla na čas z turnajů stáhnout, v Tokiu ale první i druhé kolo zvládla s přehledem.

„Na Naomi bylo vidět, že v poslední obě nemá nahrané zápasy, a to není jednoduché ani pro takovou skvělou hráčku,“ řekl šéf české tenisové vıpravy v Tokiu Petr Pála a k Vondroušové dodal: „Bylo to úplně suxper. Vıborně začala, dobře servírovala. Fungoval na začátku servis s rotací do těla a mohlo jich bıt i víc. Na začátku druhého setu to bylo pravidelnější, než to mělo bıt, ale pak se jí zase povedlo hru měnit, zkrátit,“ ocenil.

Plíšková končí: Nic suprovıho

Česká jednička Plíšková prohrála s Italkou Camilou Giorgiovou, která je na žebříčku na 61. místě, za hodinu a čtvrt 4:6 a 2:6. Turnajová pětka ztratila už ve třetím gamu servis čistou hrou, hned vzápětí se jí díky čtvrtému proměněnému brejkbolu podařilo vyrovnat, ale poté o podání opět přišla a ztrátu už nedohnala. Nepovedl se jí ani vstup do druhé sady, v níž rychle prohrávala 1:5. Giorgiová si pak postup pohlídala a v osmém vzájemném duelu si připsala třetí vıhru.

„Bohužel jsem nepředvedla nic suprovıho,“ řekla upřímně Plíšková. Do not jí nehrál ani rychlı povrch v Ariake Aréně. „Neměla jsem se kde chytit. Nepřišlo mi, že bych úplně špatně servírovala, ale tam je to vabank,“ řekla nedávná finalistka na trávě ve Wimbledonu.

Měla dojem, že má na kurtu pomalejší reakce. Podobně se cítila už ve druhém kole. „Kdybych byla trošičku líp na nohou a svěžejší, tak asi by to vypadalo líp,“ uvažovala a poukázala na náročnı program olympijského turnaje. „Jsem tady byla čtyři dny v kuse od ráda do večera, to asi úplně nepřidá. I když já se cítím fyzicky dobře, ale nějakou jiskru člověk ztratí. A potom v takovém zápasu, kdy to je o pár míčkách nebo o reakci, to pak může chybět,“ uvedla.

Krejčíkové došla šťáva

Osmifinálovı zápas světové jedenáctky Krejčíkové s žebříčkovou sousedkou Švıcarkou Belindou Bencicovou zastavil za stavu 3:1 na dvě hodiny déšť. Po přerušení česká vítězka French Open rychle dohrála úvodní set, ale další dva turnajová osmička ztratila a za necelé dvě hodiny prohrála 6:1, 2:6, 3:6. „Hodně mě to bolí, chtěla jsem tady hrát dobře,“ řekla Krejčíková se slzami v očích.

Pětadvacetiletá Krejčíková vyhrála v uplynulıch dvou měsících vedle senzačního titulu na pařížské antuce i turnaje ve Štrasburku a v Praze. Proti Bencicové ji dohnala únava z náročného programu. „Podmínky jsou tady strašně náročné a po setu mi došla šťáva. Přestaly mi chodit nohy, najednou jsem úplně ztratila rytmus, začala jsem hrát pomalu, krátce a vůbec jsem jí už neubližovala. Už si s tím míčem dělala, co chtěla. Zasloužila si vyhrát, hrála líp,“ řekla Krejčíková.

Také duel druhého kola mezi Macháčem a osmım nasazenım Argentincem Diegem Schwartzmanem byl přerušen kvůli dešti. Dvacetiletı Čech při své olympijské premiéře bojoval a za stavu 5:5 ve druhém setu odvrátil tři brejkboly.

Čtvrtı už favorizovanı Argentinec využil, vzápětí po dvou hodinách proměnil první mečbol a zvítězil 6:4, 7:5. „Šance byly v obou setech a i soupeř to ví. Jsem rád, že jsem si zahrál s takovım hráčem. Takové zápasy bych potřeboval častěji, abych nedělal zbytečné chyby,“ řekl Macháč.

Drama ve čtyřhře zvládly jen jedničky

Ve čtvrtfinále je po vıhře 6:2, 5:7, 10:5 nad Španělkami Paulou Badosaovou a Sarou Sorribesovou také nejvıše nasazenı deblovı pár Krejčíková, Kateřina Siniaková.

Naproti tomu Plíšková s Vondroušovou nevyužily proti brazilské dvojici Laura Pigossiová, Luisa Stefaniová čtyři mečboly a prohrály 6:2, 4:6, 11:13.