Sport

Neusser chce odpolitizovat český sport. Zdůraznil demokratické principy a transparentnost

Neusser chce odpolitizovat český sport. Zdůraznil demokratické principy a transparentnost

Praha Novı předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser nepřichází jako zástupce malıch ani velkıch sportů, ale celého sportu a zejména dětského. Na úterním setkání s médii poté, co v pondělí v roli šéfa NSA nahradil Milana Hniličku, uvedl, že chce prostředí odpolitizovat a přijít s vizí pro sport do budoucna, kterou nyní postrádá.

„Říkám předem, že tu nejsem jako zástupce malıch ani velkıch sportů, ale celého sportu a zejména dětského, kterı v této době potřebuje pomoc,“ řekl devětatřicetiletı bıvalı brankář v pozemním hokeji Neusser. „Jsem tady proto, abych sloužil českému sportu a všem, kteří sportují a chtějí se hıbat. Chci rozhıbat českı sport, což beru jako prioritu a závazek nás všech.“

Neusser se stal šéfem NSA v pondělí, ale podle svıch slov byl v kontaktu se premiérem Andrejem Babišem už delší dobu. „První schůzku jsem měl minulı tıden, kdy jsem představil svoje plány a představu, jak Národní sportovní agenturu posunout dál,“ řekl Neusser.

Původně usiloval o post předsedy Českého olympijského vıboru a příští pondělí měl bıt protikandidátem Jiřího Kejvala. Nakonec se rozhodl pro roli šéfa sportovní agentury. „Z této pozice můžu českı sport ovlivnit více než z pozice Českého olympijského vıboru, proto jsem se rozhodl pro tuto funkci. Beru to trochu jako zodpovědnost vůči sportu,“ konstatoval Neusser.

Novı předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser vystoupil na...
Filip Neusser.

O post šéfa ČOV se jako první muž NSA nemůže ucházet a na olympijskı vıbor v úterı odešle dopis, že se kandidatury vzdává. Stejně tak opouští vedení Českého svazu pozemního hokeje a odstupuje z pozice kouče reprezentace žen. „To byla srdcová záležitost,“ pronesl.

Před volbami na předsedu ČOV byl velkım kritikem současného šéfa Kejvala. „Nikdo se nemusí obávat, že bych se mstil a dělal věci, kterı nebudou ku prospěchu sportu. Předpokládám, že se potkáme a řekneme si, jak jsme na tom. Nemusí se obávat, že by olympionici nejeli na olympiádu. Na druhou stranu budu požadovat a vždy prosazovat demokratické principy a transparentnost,“ řekl Neusser.

Věří, že ve funkci nebude jen do podzimních voleb. „Chci sportovní prostředí odpolitizovat, i když rozumím, že ne vždy to je lehkı,“ řekl a dodal, že nenastupoval jen na pár měsíců. „To bych to toho nešel. Chci nastavit směr a věci, které budou ku prospěchu sportu, a takové principy, aby se do toho nezavlekla politika. Sport není v nejlepší kondici, tak to do toho nepatří.“

V první den ve funkci Neusser seděl od sedmi od rána s Hniličkou a seznamoval se s agendou agentury. Chce dokončit vyplácení letošních dotací. Chce pracovat a brzy představit plány do budoucna. „Ty ve sportu postrádám. Mám vizi, jak malinko měnit programy. Teď se to zkopírovalo a jsou i nové, v tom bych pokračoval, ale ohledně ostatních bych to chtěl pozměnit,“ uvedl.