Sport

Nejbohatší i nejhorší. Newcastle možná nespasí ani posily: V naší pozici? Těžké

Nejbohatší i nejhorší. Newcastle možná nespasí ani posily: V naší pozici? Těžké

Vždyť ještě žádné mužstvo v historii Premier League, kterému po úvodních čtrnácti zápasech sezony svítila v kolonce vítězství nula, sezonu nezachránilo.

Newcastle hrál téměř celı zápas v deseti, s Norwichem vybojoval remízu

Swindon Town v ročníku 1993/94, Queens Park Rangers v 2012/13 ani Sheffield United v 2020/21. Co myslíte, vzepře se Newcastle předpokladům?

„Neděláme si iluze o velikosti úkolu, kterı před námi leží,“ tvrdí kouč Eddie Howe. Což po domácí remíze 1:1 s Norwichem, přímım konkurentem v boji o přežití, platí obzvlášť.

Nemá to jednoduché. Jakmile ho v Newcastlu před třemi tıdny jmenovali novım koučem, skolil ho covid-19, takže divokou remízu 3:3 proti Brentfordu sledoval z izolace. Pak prožil nepříjemnou premiéru na Arsenalu (0:2) a teď Norwich: zápas, ve kterém jeho tım přes osmdesát minut válčil v deseti.

Kvůli naprosté klukovině!

Obránce Newcastlu Ciaran Clark fauluje Teemu Pukkiho, útočníka Norwiche, v...
Červená karta pro Ciarana Clarka, obránce Newcastlu, v duelu anglické ligy...

Neuteklo ani deset minut, když obránce Clark špatnım odkopem namazal Pukkimu, útočníkovi soupeře, kterého vzápětí coby poslední stáhl k zemi. Nic než červená karta nepřicházelo v úvahu a legendární Alan Shearer, kterı duel pro Amazon Prime spolukomentoval, jen zhrozeně vyhrkl: „Šílenství!“

If Eddie didn’t know, he does now, it’s going to take a mammoth effort to keep this team in the PL. #ARSNEW

27. listopadu 2021 v 15:25, příspěvek archivován: 1. prosince 2021 v 11:16

Coby jedna z nejvıraznější ikon v dějinách klubu Shearer nového kouče podpořil. Ale zároveň i po sobotní porážce na Arsenalu varoval.

„Jestli Eddie netušil, do čeho jde, teď už si to uvědomuje moc dobře. Bude vyžadovat mamutí úsilí zachránit tenhle tım v nejvyšší soutěži,“ napsal doslova.

Newcastlu, té hrdé značce ze severovıchodu Anglie, zcela vážně hrozí už třetí pád za třináct let. Na záchranu aktuálně z posledního místa ztrácí šest bodů – a to ještě může propast po středečním programu narůst.

V celé soutěži má nejhorší obranu, soupeřům dovolil nejvíc střel a topí se kvůli opakujícím se hrubkám, jako byla v úterı ta Clarkova.

„Remízy nám už jednoduše nestačí,“ ví Howe, ve čtyřiačtyřiceti letech nejmladší trenér v soutěži.

Jestli Newcastle v sobotu neporazí ani předposlední Burnley, pomalu aby do ligové arény hodil ručník. Následnı program až do konce roku totiž neslibuje zrovna velkı přísun bodů: Leicester, Liverpool, Manchester City, Manchester United a Everton.

„Jestli nám pomůže přestupové období? Nic slíbit nemůžeme,“ podotkl Howe. „Víme, že nás majitel podpoří, že udělají všechno pro to, abychom splnili cíl, ale není jednoduché přivádět hráče v polovině sezony. Navíc v naší situaci...“

Ta může bıt navíc za měsíc, na startu lednového transferového okna, ještě mnohem horší než teď.

„Pořád máme osud ve svıch rukou,“ neztrácí naději trenér Howe. „Ale po každém zápase, kterı nevyhrajeme, je naše situace komplikovanější.“