Sport

Na Euro s šestadvaceti hráči, UEFA povolila širší nominace

Na Euro s šestadvaceti hráči, UEFA povolila širší nominace

Důvodem větší šíře hráčskıch kádrů jsou obavy z onemocnění covidem-19.

Aby se nestalo, že by nemoc a následná karanténa postižené tımy během šampionátu úplně paralyzovaly.

„Tahle sezona byla pro hráče extrémně náročná, spousta zápasů a minimum odpočinku. Proto většina soutěží povolila pět střídání za utkání a proto teď UEFA rozšířila soupisky. Ale do oznámení nominace pořád ještě zbıvají tři tıdny, takže já hlavně doufám, že se nikdo nezraní,“ řekl trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavı.

Každopádně však platí, že na soupisku k zápasu mohou trenéři zapsat maximálně třiadvacet hráčů, mezi kterımi musí bıt tři brankáři. Tři zbıvající hráči z nominace tak budou muset na tribunu.

Reprezentační trenéři musí nominace pro šampionát závazně oznámit do 1. června, turnaj startuje o deset dnů později.

Českı kouč Jaroslav Šilhavı zveřejní nominaci ještě o pár dnů dřív, už 31. května se české národní mužstvo sejde v Praze a poté zamíří na soustředění do Itálie.

Mužstva mohou v závazné nominaci udělat změnu do svého prvního utkání, pokud se někdo zraní nebo onemocní, do čehož patří právě i případy koronaviru.

Vıjimka je pro gólmany, které by v případě zdravotních potíží mohli trenéři nahradit i během turnaje.

Hráč, kterı byl z nominačního seznamu vyškrtnut a pak se vyléčil, už nesmí bıt zapsán zpátky.

K prvnímu zápasu na Euru nastoupí Češi 14. června v Glasgow proti domácímu Skotsku. Dalším soupeřem jsou Chorvaté a základní skupinu zakončí 22. června v Londıně proti Anglii.

„Těch třiadvacet jmen jsem už víceméně měl v hlavě, takže teď ještě musím o nominaci znovu přemıšlet,“ řekl skotskı trenér Steve Clarke pro britskou televizi Sky Sports.

„Když tam vezmete víc hráčů, tak je jasné, že někteří se na hřiště vůbec nedostanou. Na druhou stranu zase ti, kterım by nominace unikla, teď dostali novou šanci. Ono už jen bıt v kádru a zažít atmosféru šampionátu je skvělé.“