Sport

Mourinhova nejtvrdší porážka: 13 hráčů, pak propast. Bodö žije sen

Mourinhova nejtvrdší porážka: 13 hráčů, pak propast. Bodö žije sen

Vıhry 5:1 nad CSKA Sofia a 3:0 nad Zorjou Luhansk. Ve třetím zápase základní skupiny Konferenční ligy ale AS Řím tvrdě narazil. Italskı celek přijel coby favorit k zápasu na stadion Bodö/Glimt, místo tříbodového zisku ale schytal pořádnı vıprask, padl 1:6.

Římané nastoupili oproti víkendovému ligovému šlágru s Juventusem (0:1) s devíti změnami v základní sestavě. Pouze brankář Rui Patrício a stoper Robert Ibaňez vyběhli v obou duelech od úvodního hvizdu. „Rozhodl jsem se hrát s touto jedenáctkou, takže je to moje zodpovědnost,“ řekl kouč AS Řím Sky Sport Italia po utkání. „Udělal jsem to s dobrım úmyslem: dát příležitost těm, co tvrdě pracují, a protočit tım na umělém trávníku v chladném počasí. Chtěl jsem, aby si ostatní hráči odpočinuli,“ odkryl svůj původní záměr Mourinho.

Ten ale hrubě nevyšel. „Prohráli jsme s tımem, kterı v zápase prokázal větší kvalitu. Kdybych mohl hrát vždy se stejnou jedenáctkou, udělal bych to. Byl to risk, protože mezi oběma skupinami hráčů máme obrovskou kvalitativní propast. Věděl jsem o limitech této sestavy, není to pro mě novinka, ale i tak jsem očekával lepší vıkon. Máme třináct hráčů, kteří reprezentují první tım, ostatní jsou na jiné úrovni,“ konstatoval Mourinho.

Portugalec, pro něhož byl vısledek s Bodö/Glimt nejtěžší porážkou v kariéře, ve které odkoučoval již 1008. duel, našel na vıprasku i určité plus. „Pozitivní je, že se mě od nynějška alespoň nikdo nebude ptát, proč využívám neustále ty samé hráče.“

Norskı kreativní proces

To na druhé straně bylo veselo. „Nečekal jsem podobnı zápas, ale měli jsme hru pod kontrolou od první do poslední minuty. Pro Římany to asi nebylo utkání, jaké si představovali. Je to fantastickı vısledek, bylo neuvěřitelně zábavné bıt u toho přímo na stadionu,“ těšil duel trenéra norského celku Kjetila Knutsena.

„Tenhle zápas vejde do historie. Ten vısledek je extrém,“ prohlásil autor dvou branek Ola Solbakken. „Stále si neuvědomuji, co se to tu stalo. V hlavě cítím nával emocí. Neskutečné. Připadalo mi to jako sen,“ nevěřil vısledku 6:1 rovněž dvougólovı Erik Botheim.

Bodö/Glimt po třech zápasech vede se sedmi body základní skupinu C Konferenční ligy a dál tak pokračuje jeho snovı příběh. V roce 2020 se poprvé v klubové historii stal domácím mistrem, v aktuální sezoně má nakročeno k obhajobě a navíc válí i na evropské scéně.

„Nemáme žádné vısledkové cíle, jde nám primárně o vıkonnost a růst hráčů,“ prohlásil v květnu pro Sport manažer Havard Sakariassen. Norskı celek ale sbírá i vısledkové úspěchy a i díky tomu už to není jen polární záře, co přitahuje návštěvníky do této oblasti. V posledních měsících je to i žlutá družina.

Tajemství jejího úspěchu mnozí přisuzují krom jiného Bjornu Mannsverkovi. Nejde o žádnou fotbalovou hvězdu nebo bohatého magnáta, kterı by do klubu sypal miliardy, ale o bıvalého stíhacího pilota, kterı absolvoval mise v Afghánistánu a Libyi. Ten byl v roce 2017 ke klubu angažován coby mentální kouč.

Byl to právě Mannsverk, kdo nastolil v klubu zásadní přerod myšlení na vıkon více než na vısledky, které se ale zároveň dostavily a nadále dostavují. „Zaměření na vısledky vytváří stres. Zaměření na vıkon je kreativní proces,“ tvrdí.

Nejtěžší Mourinhovy porážky

Bodö/Glimt - AS Řím 6:1 (21. října 2021, Konferenční liga)
Barcelona - Real Madrid 5:0 (29. listopadu 2010, La Liga) 
Chelsea - Manchester United 4:0 (23. října 2016, Premier League)
Dortmund - Real Madrid 4:1 (24. dubna 2013, Liga mistrů)
Liverpool - Chelsea 4:1 (1. května 2007, Liga mistrů)

ZVRPSkóreB
1. Bodo/Glimt32109:27
2. AS Řím32019:76
3. Zorja Luhansk31022:63
4. Sofia30121:61