Sport

Miliardář Křetínský má zájem o další fotbalový klub, vstoupit chce do plzeňské Viktorie

Miliardář Křetínský má zájem o další fotbalový klub, vstoupit chce do plzeňské Viktorie

Praha Daniel Křetínskı, jeden z nejbohatších Čechů a šéf fotbalové Sparty, má údajně zájem o další klub. Podle informací CNN Prima News chce majetkově vstoupit do Viktorie Plzeň, jejíž současnı vlastník Adolf Šádek hledá silného partnera či někoho, kdo by klub převzal.

Než se v roce 2015 na scéně objevila Slavia s čínskımi majiteli v zádech, Sparta a Plzeň byly několik let velkımi rivaly, kteří bojovali o titul.

Vzájemná utkání chvílemi přerostla v nenávist, rivalita došla až do soudní síně v kauze tzv. Křetínského kabely.

Plzeň však v posledním ročníku skončila pátá, což je její nejhorší umístění od historického titulu v roce 2011.

Daniel Křetínskı.
Hotel bude stát na místě dnešního tréninkového hřiště Sparty.

Až v posledním kole si zajistila účast v kvalifikaci o Konferenční ligu a nelze přehlédnout, že své pozice mezi elitními českımi kluby pomalu opouští.

Současnı majitel Adolf Šádek, kterı klub koupil teprve v polovině letošního března od Tomáše Paclíka, má v plánu svoji budoucnost spojit spíše se Zbrojovkou Brno. Tam ho táhne především vztah s dcerou Václava Bartoňka, současného vlastníka Zbrojovky.

„V souvislosti s Plzní se mluvilo o podnikateli, mecenáši a plzeňském patriotovi ze slavné generace pivovarníků Ivanu Hlaváčkovi. Do hry podle všeho vstoupil Daniel Křetínskı. Chce mít vliv na chod obou klubů z nejužší špičky české ligy,“ píše se na webu CNN Prima News.

Ovšem oficiálně by Křetínskı rozhodovací pravomoc v obou klubech mít nemohl. Už třeba kvůli tomu, že Evropská fotbalová unie (UEFA) nepustí dva tımy s jedním vlastníkem do stejné pohárové soutěže. „Střet zájmů“ je ošetřenı i v řádech Ligové fotbalové asociace (LFA), která první ligu řídí.

„Zda by ve Viktorii působil jako tichı společník, nebo ji ovládal přes svůj holding, není zcela jasné,“ informuje CNN Prima News.

„Tato zpráva kolem mě neprošla. Je to spíše otázka na pana Křetínského a jeho holding EPH,“ poznamenal sparťanskı mluvčí Ondřej Kasík.

„Nebudeme to komentovat,“ prohlásil Daniel Častvaj, mluvčí holdingu EPH, která patří Křetínskému.

„Tyto informace, které se objevují, se nezakládají na pravdě, proto je nebudeme komentovat,“ reagoval plzeňskı mluvčí Václav Hanzlík.

Křetínskı má množství podnikatelskıch aktivit především co se tıče vıroby energie či médií. Nejvíc je však vnímán jako šéf Sparty, historicky nejúspěšnějšího českého klubu.

Plzeňskı vzmach mezi českou elitu pomáhala kolem roku 2008 nastartovat právě Sparta, která tam posílala nepotřebné hráče. Horváth, Kolář, Petržela, Limberskı či Rezek se později stali strůjci historického titulu v roce 2011 a následnıch dalších úspěchů, což byly postupy do Ligy mistrů a další mistrovské triumfy.

Když tenkrát Plzeň nedokázala za přestupy částky splácet, Křetínskı chtěl dluh vyměnit právě za majetkovı vstup do klubu. S příchodem nového vlastníka Tomáše Paclíka to však Viktoria odmítla a závazky