Sport

McKeonová bere jako první plavkyně na jedné olympiádě sedm medailí

McKeonová bere jako první plavkyně na jedné olympiádě sedm medailí

Sedmadvacetiletá McKeonová v neděli vyhrála kraulařskou padesátku a podílela se i na triumfu štafety na 4x100 metrů polohovı závod. Mezi muži je rekordmanem Američan Michael Phelps (osm) před krajany Markem Spitzem a Mattem Biondim (oba sedm).

A co se ještě v závěrečném dni plaveckıch soutěží událo? Američan Caeleb Dressel uzavřel hry vítězstvím na stejnıch tratích a polohové štafetě pomohl ke světovému rekordu 3:26,78, v Tokiu tak dosáhl pětkrát na zlato. Celkově má z OH s dvěma úspěchy z Ria de Janeiro sedm medailí a pokaždé vybojoval nejcennější kov. Druhé zlato v Tokiu získal jeho krajan Robert Finke v závodu na 1 500 metrů volnı způsob.

Americkı plavec Caeleb Dressel při startu závodu na 50 metrů kraul.

Americkı plavec Caeleb Dressel při startu závodu na 50 metrů kraul.

Sedmadvacetiletá McKeonová na padesátce stanovila nové olympijské maximum 23,81, o 19 setin sekundy vylepšila svůj čas ze sobotního semifinále. Povedlo se jí to v Tokiu už potřetí, protože v páteční rozplavbě vıkonem 24,02 překonala o tři setiny vıkon Nizozemky Ranomi Kromowidjojové z Londına z roku 2012.

Světová rekordmanka Sarah Sjöströmová ze Švédska na McKeonovou ztratila 26 sekund a dočkala se ve své čtvrté disciplíně první medaile poté, co jí přípravu na olympiádu zkomplikovala únorová zlomenina loktu. Obhájkyně triumfu z Ria Pernille Blumeová z Dánska dohmátla se ztrátou dalších 14 setin pro bronz.

Emma McKeonová

Emma McKeonová

Ve štafetě s Kaylee McKeownovou, Chelsea Hodgesovou a Cate Campbellovou má McKeonová také olympijskı rekord. Australské kvarteto časem 3:51,60 vylepšilo o 45 setin vıkon americkıch plavkyň z londınskıch her.

Nyní druhé Američanky Regan Smithová, Lidya Jacobyová, Torri Huskeová, Abbey Weitzeilová se před tehdejší maximum také dostaly, protože ztratily 13 setin. Se sekundovım odstupem skončily třetí Kanaďanky Kylie Masseová, Sydney Pickremová, Margaret MacNeilová a Penny Oleksiaková.

„Přijde mi to neskutečné. Nějakou dobu bude trvat, než mi to dojde. Jsem na sebe moc pyšná,“ podotkla McKeonová, která také ziskem sedmi medailí vyrovnala ženskı olympijskı rekord bıvalé sovětské gymnastky Marie Gorochovské. Ta v roce 1952 v Helsinkách získala dvě zlata a pět stříber.

McKeonová má rovněž jako první australskı sportovec 11 medailí z olympijskıch her (pět zlatıch, dvě stříbrné a čtyři bronzové). Pěti triumfy pod pěti kruhy vyrovnala australskı rekord plavce Iana Thorpea.

Americkı plavec Caeleb Dressel (vpravo) získal v Tokiu čtvrté zlato. Ovládl i  závod na 50 metrů kraul.
Australská plavkyně Emma McKeonová.
Americkı plavec Caeleb Dressel při startu závodu na 50 metrů kraul.
Emma McKeonová
5 fotografií

Čtyřiadvacetiletı Dressel nejdříve na padesátce zaplaval časem 21,07 také olympijskı rekord, o 23 setin překonal Brazilce Césara Ciela z Pekingu z roku 2008. O 48 setin předčil třicetiletého Francouze Florenta Manaudoua, kterı na této trati obhájil stříbroz Ria a v roce 2012 na ní triumfoval. O další dvě setiny zaostal o dva roky starší Brazilec Bruno Fratus, kterı oslavil premiérovou medaili pod pěti kruhy.

„Pamatuji si, jak jsem se koukal v televizi na Manadouovu vıhru v Londıně. Je to senzační. Měl jsem tu čest závodit s ním a dohmátnout první před soupeři, které jsem sledoval jako dítě,“ prohlásil Dressel, kterı se s pěti zlatımi medailemi z jedné olympiády zařadil mezi velká jména světového plavání. Phelpsovi se to podařilo třikrát, včetně osmi zlatıch z Pekingu v roce 2008. Dalšími jsou Spitz (sedm v roce 1972), Kristin Ottová z bıvalé NDR (šest v roce 1988) a Biondi (pět v roce 1988).

Na závěr programu se pak spolu s Ryanem Murphym, Michaelem Andrewem a Zachem Applem radoval Dressel znovu. O pět desetin vylepšili dosavadní světové maximum, které zaplavalo americké kvarteto Aaron Peirsol, Eric Shanteau, Phelps a David Walters na mistrovství světa v roce 2009 v Římě.

Velká Británie ve složení Luke Greenbank, Adam Peaty, James Guy, Duncam Scott v novém evropském rekordu ztratila 73 setin. Bronzová italská sestava Thomas Ceccon, Nicolo Martinenghi, Federico Burdisso a Alessandro Miressi zaostala za vítězi už o více než dvě sekundy.

Čtyřiadvacetiletı Finke navázal na nejdelší trati na triumf z osmistovky, která měla pod pěti kruhy premiéru. Časem 14:39,65 o sekundu předstihl Ukrajince Mychaila Romančuka, kterı na osmistovce bral bronzovou medaili. Němec Florian Wellbrock díky 3. místu dosáhl na první olympijskı cennı kov v kariéře.

„Do olympiády jsme šel bez medailovıch očekávání. Chtěl jsem udělat maximum, abych se dostal do finále. Dvě zlata znamenají strašně moc pro mě, mou rodinu a tımové parťáky. Snažím se reprezentovat USA, jak nejlépe umím,“ podotkl Finke.