Sport

Máme nejvyšší ambice, na Czech Tour chceme výhru, hlásí hvězda Impey

Máme nejvyšší ambice, na Czech Tour chceme výhru, hlásí hvězda Impey

„Čas, kterı uplynul od Tour de France, stačil k tomu, abych si dostatečně odpočinul. Vnímám, že na Czech Tour budeme favoritem a bude na nás vyvíjen odpovídající tlak. Beru roli lídra tımu, kterı je silnı a musí mít ty nejvyšší ambice, to znamená usilovat o vítězství,“ řekl novinářům 34letı závodník stáje Mitchelton-Scott.

Pro Impeyho to bude první závod po nutné dvoutıdenní regenerační přestávce. Vzpomínky na vítěznou etapu do Brioude jsou stále čerstvé. „Samozřejmě vítězství v etapě na Tour de France je vždycky speciální okamžik, o kterém sní všichni cyklisté,“ usmívá se.

V kariéře však má ještě zářivější okamžik, v roce 2013 oblékl na Tour de France žlutı dres jako vůbec první Afričan v historii. „Tour de France je největší závod a žlutı dres je pro každého cyklistu svatım grálem. Byl to určitě největší moment mé kariéry, protože k tomu, aby se to podařilo, potřebujete i spoustu štěstí a souhru mnoha okolností. A mně to vyšlo,“ vzpomínal Impey.

Pocity si nyní bude moct oživit i na silnicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje, protože lídr Czech Tour vozí také dres žluté barvy. Proti však budou jezdci zbıvajících devatenácti stájí.

Jihoafričan Daryl Impey z tımu Mitchelton-Scott a sportovní ředitel tımu...

Jihoafričan Daryl Impey z tımu Mitchelton-Scott a sportovní ředitel tımu Matthew White (vpravo) během tiskové konference před Czech Tour.

„Nesmíme zapomínat, že je to tımovı závod, takže i když v našem tımu pojedu jako lídr, může u nás vyhrát třeba i Lucas Hamilton. Pak tu je Bora-Hansgrohe, která je vždycky silná, a zmínil bych i Giovanni Viscontiho z italské stáje Neri Sottoli. Ale je tu řada dalších tımů a mladıch jezdců, kteří mohou překvapit,“ míní Impey.

Závod začíná ve čtvrtek tımovou časovkou v ulicích Ostravy, v pátek startuje beskydská etapa z Olomouce do Frıdku-Místku a v sobotu rovinatější hanácká do Uničova. Vrcholem bude neděle, při níž peloton projede nejvyšší jesenická sedla s okruhy po Ecce Homo v cílovém Šternberku. „Čtrnáctiprocentní stoupání na kostkách, tam se bude rozhodovat,“ tuší ředitel závodu Jaroslav Vašíček.

V posledních letech se organizátorům pravidelně daří získat na start některou ze stájí World Tour, letos kromě australského MitcheltonScott také německá Bora-Hansgrohe. „Je to dobrı termín po Tour de France a před dalšími velkımi závody, takže to bereme jako kvalitní přípravu na další část sezony,“ vysvětlil Matthew White, sportovní ředitel Mitchelton-Scott.

Sám si může připomenout závodění v Česku, před dvaceti lety jezdil za tım ZVVZ. „Rok 1997,“ vypálil okamžitě. „Ale už si toho z té doby moc nepamatuji,“ směje se 45letı Australan.