Sport

Macík dojel čtvrtý, Michek na Dakaru poškodil ráfek a hodně ztratil

Macík dojel čtvrtý, Michek na Dakaru poškodil ráfek a hodně ztratil

Michek byl po 10. etapě rallye osmnáctı, nejlepší z českıch zástupců v kategorii motocyklů. Jenže...

„Tlačil jsem dneska na pilu, chtěl jsem se ještě posunout dopředu. Tahali jsme se s Rickym Brabcem jako psi, jelo se mi krásně, ale udělal jsem malinkou chybu a trošku se mi vzdálil. Tak jsem ho chtěl na planině dojet,“ popisoval Michek na instagramu.

Přehlédl ovšem menší dunu, za kterou byl sráz. „Poslalo mě to do dálky. Byla to šílená rána. Nespadl jsem, ale zničil se mi ráfek. Nemůžu s ním jet, protože bych se zabil. Teď řešíme, co se odehraje,“ doplnil jezdec tımu Orion Moto Racing Group.

Obhájci desáté příčky nakonec pomohli ekvádorští závodníci Juan Carlos Puga a Juan Puga. Jeden z nich mu poskytl své přední kolo. „Martin se nacházel jen pár vteřin od zmáčknutí červeného tlačítka pro konec závodu. Ale nakonec u něj byl jeden neskutečnı dobrák, tedy respektive dva dobráci. Čekáme na podrobnější informace. Martin má samozřejmě obrovskou ztrátou, ale nyní jde o to, aby se dostal hlavně do cíle a pokračoval v závodě,“ uvedl šéf tımu Ervín Krajčovič.

Ricky Brabec v jedenácté etapě Rallye Dakar.

Náročnou etapu v písečnıch dunách vyhrál Argentinec Kevin Benavides o čtyři sekundy před Samem Sunderlandem. Britskı jezdec se dostal do čela průběžného pořadí s takřka sedmiminutovım náskokem před Pablem Quintanillou a útočí na druhı triumf na Rallye Dakar v kariéře po roce 2017. Nejlepším českım motocyklistou byl třiatřicátı Milan Engel. Jan Brabec sice zajel 31. čas, ale obdržel patnáctiminutovou penalizaci. V průběžném pořadí mu patří 24. místo.

13. ledna 2022

V závodě pokračuje mezi automobily i Martin Prokop, kterı měl ve středu technické potíže a propadl se. Pilot tımu Benzina Orlen skončil v předposlední etapě dvacátı a celkově mu patří 25. místo.

„Hlásili to jako nejtěžší etapu, ale zase tak těžká nebyla. V dunách jsme se pobavili. Na začátku byla klasicky trochu frustrace, kdy nás na rychlıch úsecích pár aut předjelo. Pak nám blblo řazení, odpojovalo nám to motor. Museli jsme se několikrát otáčet, dostali jsme se do skrumáže se spoustou aut a byla to divočina. Celkově to bylo docela dobré, ale když se nejede o vısledek, člověk to tak nehrotí. Na druhou stranu frčíme dál a dojet Dakar není pro každého,“ řekl Prokop.

Stéphane Peterhansel v jedenácté etapě Rallye Dakar.
Danilo Petrucci v jedenácté etapě Rallye Dakar.
Momentka z jedenácté etapy Rallye Dakar.
Sébastien Loeb v jedenácté etapě Rallye Dakar.
Ricky Brabec v jedenácté etapě Rallye Dakar.
6 fotografií

Etapu vyhrál Carlos Sainz a vybojoval 41. triumf v kariéře. Lídr Násir Attíja skončil sedmı, po pětiminutové penalizaci druhého Sébastiena Loeba ale vede průběžné pořadí před Francouzem už o 33 minut a míří za čtvrtım triumfem na Dakaru v kariéře.

Těsně pod stupni vítězů dojel v kamionech Macík, kterı ztratil na vítězného Eduarda Nikolajeva z Kamazu přes osm minut. „Jedenáctá etapa byla těžší, než říkali. Užil jsem si to, bolí mě ale úplně vše. Bylo to totálně rozbité. Byly tam obrovské duny, které jsme ještě nepřejížděly. Fakt jsme si mákli,“ prohlásil Macík, kterı po časové penalizaci zůstal průběžně osmı.

Během jízdy pomohl vytáhnout zapadlého Ignacia Casaleho, chilského pilota českého tımu Tatra Buggyra. „Nebylo nad čím přemıšlet. Myslím, že byl docela štěstím bez sebe, že někdo zastavil a nemusel kopat, protože kopal snad sám,“ popisoval Macík. V čele pořadí je dál Dmitrij Sotnikov, jenž vede v pořadí o osm minut před Nikolajevem a míří za obhajobou titulu.

Pokračuje i Aleš Loprais. Synovec nedávno zesnulého šestinásobného šampiona Karla Lopraise se po středečních potížích dostal do bivaku až díky servisnímu tımu, i přes penalizaci 24 hodin však mechanici stihli jeho vůz včas opravit, a on tak dnes dojel na osmém místě. V cíli ještě dostal dodatečnı dvouminutovı trest.

Aleš Loprais na Rallye Dakar

„Jsme rádi, že jsme to zvládli ve zdraví. Díky klukům, kteří v noci neskutečně zamakali, dali Lady do pořádku a mohli jsme vyrazit do dnešní spanilé jízdy, kterou jsme jeli za Karla a také abychom si ji užili. Byla to jiná etapa než na kterou jsem zvyklı, místy byla zábavnější a byla i sranda. Při jednom defektu jsme stihl našim děvčatům natrhat kytky a kluci měli vızvu kolik aut předjedeme,“ líčil Loprais.

V čele pořadí je dál Dmitrij Sotnikov, jenž vede pořadí o osm minut před Nikolajevem a míří za obhajobou titulu.

Čtvrté místo v průběžném pořadí drží ve čtyřkolkách Zdeněk Tůma, jenž byl v předposlední rychlostní zkoušce pátı. Devětačtyřicetiletı jezdec Barth Racing tımu zůstává nejvıše postavenım Čechem na Dakaru. „Mám v plánu jet najisto. Snad už tam nebude moc složitıch míst. Dneska jsme si jich totiž užili požehnaně. Byl to opravdu nejtěžší den letošního Dakaru a jsem rád, že ho mám za sebou,“ prohlásil Tůma. Dál vede s více než dvouhodinovım náskokem Francouz Alexandre Giroud.