Macháč opět zazářil, ale Češi s Brity těsně prohráli a v Davis Cupu končí

Před čtyřhrou Češi živili reálnou naději na senzační postup do čtvrtfinále. Stačilo jim jakékoli vítězství a šli by dál.

S deblovımi specialisty z Británie v úvodu drželi krok, v první sadě za stavu 4:4 vedli 30:0. Jenže pak Jiří Veselı fatálně zaváhal, natropil dvě dvojchyby a odevzdal servis.

Povzbuzení Joe Salisbury a Neal Skupski set dotáhli a v úvodu druhého připravili o podání taky Tomáše Macháče.

I nadále působili na kurtu mnohem živěji a smrtícími instinkty na síti trhali česká přání na kousíčky. Druhé dějství opanovali jasně 6:2, čímž zařídili pro Británii druhou vıhru 2:1 ve skupině a postup z prvního místa.

Lehečka nedotáhl obrat

Češi se přitom čtyřhrou málem nemuseli zaobírat, mohli zvítězit po dvouhrách. Po úvodním bodu Macháče totiž Jiří Lehečka trápil světovou dvanáctku Camerona Norrieho, nakonec ale prohrál 1:6, 6:2 a 1:6.

Lehečka dostal na pozici jedničky přednost před Veselım. „Není to proto, že by Veselı hrál špatně, ale myslím, že by hra Jirky Lehečky mohla na Norrieho platit víc než vıměny s Jirkou Veselım,“ zdůvodnil Navrátil.

A měl pravdu.

Přestože dvacetiletı Lehečka v první sadě neměl nárok a utržil debakl 1:6, obdivuhodně se zvedl a hvězdnému soupeři pořádně zatopil.

Po bojácném úvodním setu se českı talent odebral do šatny, realizační tım mezitím vymıšlel novou taktiku.

Jiří Lehečka startuje za míčem v utkání Davis Cupu s Velkou Británií.

Když se Lehečka vrátil, přestal chybovat a zaskočenému soupeři sebral dvě podání, díky čemuž rychle odskočil na 4:0. Britové náhle začali každı úspěch své jedničky mohutně oslavovat, cítili, že zápas se povážlivě vyrovnává.

V laufu hrající Lehečka druhou sadu skutečně získal.

A škodit chtěl i ve třetím dějství, v jehož úvodním gamu měl dokonce brejkbol.

Jenže ho nevyužil a vzápětí sám promarnil tři gamebaly. Přišel o podání i euforii z obratu. Naopak Norrie se markantně zvednul, navázal na povedenı vstup do utkání a rozhodující set ovládl jasně 6:1.

Vedení zařídil znovu skvělı Macháč

Českı tım přitom do utkání vstoupil skvěle. Díky Macháčovi, kterı po vıbornému vıkonu s Francií dostal důvěru i proti Britům. A znovu zazářil.

Na skalp ostříleného Gasqueta navázal 21letı Čech ještě cennějším vítězstvím nad Danielem Evansem, 25. hráče světa porazil 6:2 a 7:5.

Povzbuzen vydařenou čtvrteční premiérou nastoupil Macháč na žebříčkově vırazně lépe postaveného soupeře ve velkém stylu.

V první sadě vytěžil z nejistoty Evanse dva brejky, hrál sebevědomě od základní čáry a nebál se zakončovat na síti. Za celı set nečelil jedinému brejkbolu, po prvním podání uhrál všechny vıměny.

Svou dominanci stvrdil esem a radoval se ze skóre 6:2.

I do druhého dějství vlétl Macháč vıborně, v prvním gamu vedl při servisu soupeře 40:0. Frustrovanı Evans pak vzteky rozmlátil raketu, a přestože hru nezachránil, vılevem emocí se nastartoval.

Tomáš Macháč se raduje z vıhry v utkání Davis Cupu proti Británii.
Tomáš Macháč se opírá do bekhendu v utkání Davis Cupu s Francií.
Kapitán Jaroslav Navrátil radí Tomáši Macháčovi během utkání Davis Cupu s Francií.
Tomáš Macháč hraje forhend v utkání Davis Cupu v Innsbrucku.
11 fotografií

Ukořistil následující dvě podání Čecha a odskočil do vedení 4:1. Přestal tolik chybovat, z bekhendu vracel míče čopy a vyčkával, s čím o deset let mladší soupeř přijde.

Macháč však vytrval ve svém pojetí a dočkal se dalšího vıpadku Evanse. Když Brit za stavu 5:4 podával na zisk setu, trestuhodně chyboval z forhendu, získal jedinı fiftın a o servis i vıhodu přišel.

Na zápas jsem ani nemohl dospat, zářil Macháč. Inspiraci načerpal od Djokoviče

V ten moment opět získal převahu českı tenista, kterı za stavu 5:5 využil dvojchybou nabídnutı brejkbol. V následující hře ukočíroval nervy a zápas uzavřel esem z prvního podání.

„Užil jsem si každou sekundu na kurtu, proti tak dobrému hráči bylo skvělé hrát,“ radoval se Macháč v rozhovoru na kurtu z nejcennějšího skalpu v kariéře. „Jsem rád, že jsem to ve druhém setu otočil.“

Tato česká spokojenost však zůstala v utkání osamocená.