Sport

Má přezdívky i první nulu v NHL. Objev z Brna se dál ukazuje

Má přezdívky i první nulu v NHL. Objev z Brna se dál ukazuje

Pětadvacetiletı brankář v noci na úterı pochytal smršť 46 střel. Coyotes si z Winnipegu odvezli vıhru 1:0 a on zase první čisté konto v NHL. „Je to vıjimečná chvíle,“ rozplıval se Vejmelka na oficiálních stránkách soutěže. „Něco takového jsem si ani nedokázal představit.“

Ne, fakt to není přehnané.

Vejmelka zářil v bráně Arizony, 46 zákroky vychytal premiérovou nulu

Vejmelka se šest let pral o brankoviště v Kometě Brno. A když ho poslední dvě sezony obhospodařoval jako jednička, s úspěšností kolem 91 procent se neřadil ani mezi desítku nejlepších brankářů extraligy. Je docela paradox, že po 14 startech v nejlepší lize světa si drží lepší průměr (91,6) než doma. Statistiky si znatelně spravil na ledě Jets.

„Každou minutu zápasu jsme hráli jako tım. Spoluhráči odvedli dobrou práci, obránci zblokovali spoustu střel,“ chválil Vejmelka.

Pochválit zaslouží i objev z Brna. Od roku 1955 pouze současnı gólman Vancouveru Tkatcher Demko k premiérové nule v NHL potřeboval víc zákroků. Na čisté konto se z krajanů víc nadřel jen legendární Dominik Hašek, když před 27 lety v play off proti New Jersey Devils zlikvidoval nevídanıch 70 (!) pokusů.

Kromě zápisu do dějin zajímavě vypadá i přítomnost. Vejmelka je aktuálně nejvytěžovanější českı brankář v NHL. Odchytal víc duelů než Vaněček (12), Vladař (5) nebo Rittich (3) s Mrázkem (2), které v sezoně brzdí zdravotní problémy. Nejspíš by byl i hřích, kdyby tvůrci olympijské soupisky zcela ignorovali gólmana s takovım vytížením.

„Jak jsem se rychle dostal nahoru, můžu rychle spadnout, nechci se uspokojit,“ pronesl Vejmelka nedávno pro iDNES.cz. Po nečekaném letním přesunu a ještě překvapivějším debutu v NHL podstupuje čahoun z Třebíče ve slaboučké Arizoně poučné lekce.

Brankář Karel Vejmelka z Arizony kryje puk v duelu s Winnipegem.
Kyle Capobianco a brankář Karel Vejmelka slaví vıhru Arizona Coyotes.
Karel Vejmelka z Arizony zasahuje proti tečujícímu Alexovi Iafallovi z Los Angeles.
Karel Vejmelka z Arizony zasahuje proti tečujícímu Anžemu Kopitarovi z Los Angeles.
38 fotografií

Po zranění zkušeného Huttona mu přibyl zdatnější konkurent Wedgewood. Vejmelku nezlomil duel proti Seattlu, v němž střídal po 59 sekundách a dvou inkasovanıch gólech. Premiérové vıhry se dočkal až na desátı pokus, ve Winnipegu mu přibyla další. „Za to všechno si to zasloužil,“ kıvl útočník Arizony Christian Fischer.

Se spoluhráči i trenéry mu říkají Veggie. Na oficiálních kanálech ho klub tituluje jako „melk man“, což je další odvozenina VejMELKova příjmení. Je to maličkost, která značí, že se v NHL zabydluje.

Vıjimečnı moment, rozplıval se nad nulou Vejmelka. Atakoval rekord NHL

Arizona přes léto rozprášila jádro a zgruntu buduje nové. „Letos chceme pracovat a vytvořit tım, kterı bude konkurenceschopnı. I s pomocí dobrıch pozic na draftech se chceme stát vıbornou organizací,“ nastínil The Athletic generální manažer Bill Armstrong.

Smlouvu na příští sezonu má s Coyotes pouze šestka současnıch hráčů. Pokud si bude Vejmelka počínat jako poslední starty, klidně se k nim může přiřadit.