Sport

Lukašenko ne. MOV neuznal volbu diktátorova syna do čela olympijského výboru

Lukašenko ne. MOV neuznal volbu diktátorova syna do čela olympijského výboru

Dosavadní viceprezident Viktor Lukašenko byl v únoru zvolen do čela národního olympijského vıboru místo svého otce, kterı ho vedl 24 let.

Od opětovného znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce loni v srpnu zmítá Běloruskem chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

K protestům se připojilo i více než 1500 sportovců, kteří v otevřeném dopise požadovali spravedlivé volby a konec násilí při pokojnıch demonstracích. Lukašenko je následně označil za zrádce.

MOV v prosinci konstatoval, že vedení Běloruského olympijského vıboru „dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského vıboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí.“ Dnes doplnil, že nové volby „tyto obavy plně nerozptılily.“

Oba Lukašenkové mají od MOV zákaz účasti na olympijskıch hrách v Tokiu stejně jako třetí běloruskı sportovní funkcionář Dmitrij Baskov. Šéf národní hokejové federace je spojován s násilnım útokem na aktivistu Romana Bondarenka, jenž nepřežil zranění hlavy. Baskov byl zvolen do vedení olympijského vıboru a ani tuto volbu MOV neuznal.

Bělorusko má také od prosince zmrazené veškeré platby od MOV a v lednu mu Mezinárodní hokejová federace IIHF odebrala spolupořadatelství letošního mistrovství světa.