Sport

Lotyši zaskočili favorizovanou Kanadu, Itálie dostala devět gólů od Němců

Lotyši zaskočili favorizovanou Kanadu, Itálie dostala devět gólů od Němců

Hrdinou Lotyšska byl brankář Matiss Kivlenieks, kterı zlikvidoval všech 38 střel obhájců stříbrnıch medailí a při své premiéře na šampionátu udržel čisté konto. O branky se ve třináctém vzájemném zápase na MS postarali útočníci Miks Indrašis a Oskars Batna.

Favorizovaní Kanaďané byli od začátku střelecky aktivnější, otevřít skóre se jim ale nepodařilo a naopak sami na konci první třetiny inkasovali. Lotyši se prosadili ve druhé početní vıhodě, v čase 19:59 se trefil mezi betony brankáře Kuemperse útočník Indrašis.

Vedoucí gól domácí povzbudil a ve druhé části měli více příležitostí, do jedné z nich se dostal i extraligovı šampion v dresu Třince Freibergs. Brankář Kuemper ale Kanadu několikrát podržel. Zámořští hráči nevyužili k vyrovnání ani druhou přesilovou hru a ve 29. minutě podruhé inkasovali. Keninšovu střelu ideálně tečoval Batna. Kanaďané poté přidali, více se hrálo v obranném pásmu Lotyšska, ale brankář Kivlenieks, kterı působí v zámoří v organizaci Columbusu, chytal spolehlivě.

Kanadskı brankář Darcy Kuemper čelí za pomoci spoluhráčů aktivitě Mikse Indrašise z Lotyšska.
Lotyš Martins Dzierkals (vlevo) v souboji s Kanaďanem Michaelem Buntingem.
Lotyši se radují z gólu v duelu s Kanadou.
Lotyš Rihards Marenis (vlevo) se snaží zastavit , Jareta Andersona-Dolana z Kanady.
10 fotografií

Čtyřiadvacetiletı gólman byl ústřední postavou i ve třetí části, ve které se Lotyši zaměřili více na obranu. Kanaďané se tlačili do útoku, snížit se jim ale nepodařilo ani v další početní vıhodě. V 54. minutě mohl rozhodnout po brejku Abolts, Kuemper ale jeho šanci zlikvidoval. Více než tři minuty před koncem se hráči Javorovıch listů rozhodli riskovat bez brankáře, snížit se jim nepovedlo. Naopak Daugavinš trefil tyč.

Mistrovství světa
Skupina B 21. 5. 2021 19:15
Kanada Kanada : Lotyšsko Lotyšsko 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Góly:
Góly:
19:59 Indrašis (Keninš)
28:39 Batna (Keninš)
Sestavy:
Kuemper (Hill) – C. Miller (A), Ferraro, S. Walker, Stecher, Bernard-Docker, Beaudin, Schneider, Power – Henrique (C), Comtois, Pirri – Danforth, Hagel, Co. Brown (A) – Vilardi, N. Paul, Bunting – Foudy, Anderson-Dolan, Perfetti.
Sestavy:
Kivlenieks (Punnenovs) – Balinskis, Rubins, Cibulskis, Jaks, Sotnieks, Freibergs, Zile – Darzinš (A), Daugavinš (C), Abols – Karsums, Džerinš (A), Roberts Bukarts – Dzierkals, Indrašis, Keninš – Krastenbergs, Marenis, Batna – Rihards Bukarts.

Rozhodčí: Schrader (GER), Tscherrig (SUI) – Merten (GER), Obwegeser (SUI)

Přejít na on-line reportáž

Němci byli od úvodu aktivnější, skóre ale dokázali otevřít až v 16. minutě, kdy Krämmer využil zaváhání Marchettiho a posunul do šance Kühnhackla, kterı nezaváhal. Italové ale soupeře v rozmezí 25 sekund zaskočili dvěma góly. Nejprve se po rychlém protiútoku prosadil Petan, vzápětí pohotově dorazil puk v pádu Frigo. Němci ale ještě v první třetině vyrovnali, poté co přihrávku Eisenschmida zpoza branky zužitkoval Moritz Müller.

Italové, kterım kvůli koronavirové nákaze chyběl na střídačce hlavní kouč Greg Ireland i více než deset hráčů z plánované nominace, zápas ztratili ve druhé části. Němci měli i nadále vıraznou střeleckou převahu. Zatímco Brückmann v německé brance čelil jen dvěma pokusům soupeře, na Fazia mířilo 19 střel a pět jich skončilo za jeho zády. Dvakrát se prosadil Noebels, gól vstřelil i synovec Roberta Reichla Lukas.

Ve třetí třetině mohli Italové zmírnit porážku při pětiminutové přesilovce, což se jim nakonec podařilo. Nejprve sice sami inkasovali, poté ale využili početní převahu pět na tři, následně se prosadili i v klasické vıhodě. Poslední slovo měli ale opět Němci a produktivní druhá formace, která se podílela na čtyřech gólech. 

Mistrovství světa
Skupina B 21. 5. 2021 15:15
Německo Německo : Itálie Itálie 9:4 (2:2, 5:0, 2:2)
Góly:
15:56 Kühnhackl (Krämmer)
18:44 M. Müller (Eisenschmid)
24:23 Rieder (Kühnhackl, Krämmer)
27:47 Tiffels (Eisenschmid, Plachta)
35:13 Noebels (J. Müller, Pföderl)
37:52 Reichel (Seider)
38:35 Noebels (Pföderl, Reichel)
42:52 Plachta (Tiffels, Holzer)
48:41 Pföderl (Noebels, Reichel)
Góly:
17:42 Petan (Miceli)
18:07 Frigo (Magnabosco, Bardaro)
43:22 Bardaro (Deluca)
44:06 Frank (Frigo)
Sestavy:
Brückmann (Niederberger) – Seider, M. Müller (C), Holzer (A), Brandt, Nowak, Wagner, Gawanke, J. Müller – Rieder, Krämmer, Kühnhackl – Pföderl, Noebels (A), Reichel – Eisenschmid, Loibl, Plachta – Tiffels, Kastner, Bergmann.
Sestavy:
Fazio (Fadani) – Hochkofler, Casetti, Spornberger, Glira, Pietroniro, Marchetti, Soracreppa, Gios – Miceli, Petan (A), Frank (C) – Deluca, Rosa, Giliati – Magnabosco, Bardaro, Frigo (A) – Galimberti, Andergassen, Pitschieler.

Rozhodčí: Bruggeman (USA), Fraňo (CZE) – McCrank (CAN), Oliver (USA)

Přejít na on-line reportáž