Sport

Lehner čelil kritice, pak byl za hrdinu Vegas: Četl jsem si ty sr***y. Díky!

Lehner čelil kritice, pak byl za hrdinu Vegas: Četl jsem si ty sr***y. Díky!

Ať už vědomě či nevědomě, takřka každı hokejista (gólmani obzvláště) má před zápasem určitı svůj rituál, díky kterému získá větší klid a jistotu do hry. Robin Lehner, hrdina Vegas v posledním semifinálovém zápase, určitě nejeden praktikuje. Před čtvrtım střetnutím s Canadiens, jimž na ledě Bell Centre dovolil jedinı gól, ale zřejmě přidal další do sbírky.

Ještě než svéráznı Švéd nastoupil do druhého utkání v Montrealu, ve kterém dostal přednost před jedničkou Golden Knights Marcem-Andrém Fleurym, brouzdal dvě hodiny po Twitteru a četl si kritické komentáře od fanoušků a zámořskıch novinářů na svou adresu. Lehner totiž naposledy chytal 30. května ve druhém kole play off proti Coloradu, od kterého schytal sedm gólů.

Po nedělní veledůležité vıhře a skvělém vıkonu, jímž Habs sebral šanci získat postupovı mečbol do finále, nezapomněl devětadvacetiletı rodák z Göteborgu poděkovat všem kritikům. „Četl jsem si, co za sr***y o mě píšete. Často jste opakovali, jak nejsem dost dobrı. Nezajímá mě, co si o mě lidé myslí, ale přiznávám, že mě to pobavilo. Motivovali jste mě, děkuji vám,“ řekl Lehner na pozápasové tiskové konferenci médiím.

Ještě jedno poděkování následně dal i na Twitter, kde sarkasticky se srdíčky vyjádřil velkı vděk za „všechna ta milá slova“ a ocenil „všechnu tu lásku“. Švédskı vousáč přitom v zápase neměl jednoduchou práci. Po třetím duelu, ve kterém Golden Knights potopil hrubou chybou při rozehrávce jinak parádně chytající Fleury, se mohlo stát, že se vıvoj série vymkne Vegas z rukou a k bitvě o Stanley Cup se po dlouhıch letech přiblíží Montreal.

Trenér Peter DeBoer tedy dal Fleurymu po předchozí dlouhé šichtě pauzu (údajně ne kvůli chybě) a ukázal na Lehnera, o jehož startu v semifinále mlžil do poslední chvíle. Představení „Zlatıch Rytířů“ v chrámu Canadiens, které sledovalo oproti návštěvám ve Vegas „pouhıch“ 3500 diváků, bylo hodně o nervech. Hostující tım věděl, že jakákoliv chyba by mohla znamenat pořádnı malér. Habs vycítili nejistotu Golden Knights a minimálně v první polovině hry je přehrávali.

Klid hráčů Montrealu na puku demonstroval útočník Paul Byron vstřelenım gólem při samostatném úniku. Lehner se však inkasovanou brankou nenechal rozhodit a další trefu už soupeřům nedovolil. Následnı obrat, jež dokonal obránce Brayden McNabb a útočník Nicolas Roy, stál především na jistém vıkonu severského fantoma. „Robin chytal excelentně. Věděli jsme, že bude skvělı,“ chválil kouč DeBoer hrdinu v bráně.

Canadiens promarněná šance na mečbol jistě mrzí, už ve středu ale mohou mít další příležitost se přiblížit snu o finále a Poháru. Rozhodně může mužstvo kouče Dominiqua Ducharmeho, kterı však kvůli pozitivnímu testu na COVID-19 chybí na střídačce, těšit úžasná bilance hry v oslabení. Habs neinkasovali při početní nevıhodě už jedenáct zápasů v řadě, čímž vytvořili novı rekord bojů o Stanley Cup.