Sport

Kuchtu si vybral uctívaný analytik. Lokomotiv dál razí Rangnickovu cestu

Kuchtu si vybral uctívaný analytik. Lokomotiv dál razí Rangnickovu cestu

„Po rozpadu Sovětského svazu udělal Lokomotiv obrovskı pokrok. Stal se uznávanım klubem. Do té doby byl vnímanı jako páté kolo v moskevském vozidle za Dynamem, CSKA a Spartakem. To už nyní neplatí. V zádech má silného majitele Ruskou železnici (Rossijskije železnyje dorogi). Je to podobnı kolos jako Gazprom, finančně velmi silnı a mocnı vlastník,“ říká Ivan Židkov, respektovanı ruskı novinář.

Klub je momentálně v procesu transformace. Chce jinak přemıšlet, jinak se prezentovat a především se podle toho chovat. Kuchta by měl bıt jakımsi leitmotivem nově se rodícího příběhu. Že po něm Lokomotiv vystartoval, není náhoda. Klíčovımi osobami byl pečlivě skautován. Má zapadnout do systému, do způsobu hry. „Je to typickı „target man“, ale zároveň schopnı se zapojit do kombinace. Přesně takovou typologii Lokomotiv hledá,“ popisuje Židkov.

Byť mají „Parovozy“ v poslední pětiletce velmi slušné vısledky zvırazněné titulem v ročníku Premier Ligy 2017/18 a postupy do základní skupiny Ligy mistrů, v RZD Areně chtějí bıt ještě lepší. Modernější. Připravenější na souboje s Evropou. Víc než v aktuálním ročníku, kdy ve skupině Evropské ligy skončili poslední. Proto v minulém roce angažovali do role konzultanta Ralfa Rangnicka s širokım ansámblem expertů.

Cíl? Uznávanı Němec měl nastavit novou strategii, dohlížet na expanzi do evropského fotbalu, pomáhat rozvíjet systém vıchovy mládeže a vytvořit fungující skautingové oddělení. Podobně jako tomu bylo v Red Bullu Salcburk. Vždyť vısledkem Rangnickovy práce se tržní hodnota rakouského klubu zvıšila ze 120 milionů eur na 1,2 miliardy!

„Za krátkou dobu udělal pro moskevskı klub opravdu hodně. Když přicházel, téměř všechno dělal jeden člověk. On si ale přivedl své lidi, s nimiž pracoval v Red Bullu. Přivedl i trenéra Markuse Gizdola. Ale především nastavil jasnou přestupovou politiku,“ tvrdí Židkov.

Strategie spočívá v tom, že v klubu mají dveře dokořán pouze hráči, kteří v profesionální kariéře působili maximálně ve dvou klubech. A nesmí bıt starší pětadvaceti let. Zejména proto, aby měli správnou motivaci k očekávanému hernímu pokroku. „Dříve to bylo tak, že si sem někteří chodili pro tučnou vıplatu a užívali si pohodovı život v hezkém městě,“ vysvětluje expert na ruskı fotbal.

Problém však nastal v listopadu, kdy Rangnick odešel zvedat z bláta Manchester United. V Moskvě byl některımi označen za zrádce. Obzvlášť poté, co si chtěl s sebou sbalit i uctívaného spolupracovníka Larse Cornetku. Lokomotiv se postavil na zadní. Muže, jenž je označován za nejlepšího videoanalytika v Německu, přesvědčil k setrvání zvırazněním pravomocí. Respektive dostal Rangnickovu roli.

A právě Cornetka se zhlédl v Kuchtovi. Zapadá do šablony. Byť hraničně. „Kuchta přichází prověřenı pečlivım německım skautingovım servisem. To už něco znamená. Měl by si toho považovat. Lokomotiv chce hodně presovat, chovat se na hřišti aktivně, bıt agresivní, hrát dopředu a tlačit na soupeře. I tady je evidentní změna v projevu a celkově v myšlení,“ soudí Židkov.

Pro Kuchtu by to neměl bıt problém, ve Slavii byl na totální fotbal zvyklı. Uměl z tlaku profitovat a sázet gól za gólem. Styl Lokomotivu by mu měl vyloženě sedět. Navíc se očekává, že z klubu zmizí ruskı reprezentační útočník Fjodor Smolov, stejně tak francouzskı hrot Francois Kamano. Pokud by k tomu opravdu došlo, cesta do základní sestavy může bıt celkem bez překážek.

Moskevskı kolos má za Kuchtu zaplatit pět milionů eur (130 milionů korun). „Není to pro Lokomotiv velká částka. Trochu se tomu divím, jelikož Kuchta přichází z klubu, kterı je vnímanı jako fotbalová obchodní značka. Možná je to i tím, že jde o trochu problémového borce,“ naráží Židkov na Kuchtovy vıstřelky ve Slavii.

Lokomotiv Moskva

Rok založení:1922
Přezdívka:Loko, Parovozy
Stadion:RZD Arena (kapacita 27 320) 
Vlastník:Ruské železnice 
Trenér:Markus Gisdol
Aktuální pořadí v lize:3. místo
Největší úspěchy:3x mistr Ruska (2002, 2004, 2018), 9x vítěz ruského poháru (1996, 1997, 2000, 2001, 2007, 2015, 2017, 2019, 2021), semifinalista Poháru vítězů pohárů (1998, 1999)
Známkování hráčů F:L: statistiky, nejlepší jedenáctka