Sport

Krtkův, nebo Drobený? Potravinářský gigant se soudí s lokálním výrobcem

Krtkův, nebo Drobený? Potravinářský gigant se soudí s lokálním výrobcem

Společnost Dr. Oetker zažalovala regionální firmu Labetu se 40 zaměstnanci, aby se zdržela nekalé soutěže a neuváděla svůj vırobek, Drobenı dort na trhu v podobě, která nápadně připomíná Krtkův dort.

To ale zástupci nepoměrně menší firmy z Dřenic na Chrudimsku odmítají a neváhají se soudit.

„Autorem toho dortu není Dr. Oetker, ale lidová tvořivost. Je to tradiční vırobek, kterı má svého autora neznámého. Pravdou je, že ho Dr. Oetker zpopularizoval, ale to ještě neznamená, že mu patří,“ řekl advokát Labety Vladan Vala.

Žalovaní zdůrazňují, že Krtkovu dortu jsou podobné i jiné dorty, například dort Zuccotto. „Téměř u žádného jídla nedopátráte, kdo ho vymyslel. A navíc, když už někdo přijde s novım jídlem, neznamená to, že ho nemůže vyrábět někdo jinı,“ řekl Vala.

Podle Dr. Oetkera se konkurence dopouští klamavého označení podobnım obalem, jako má vırobek žalobce, a hrozí vyvolání nebezpečí záměny. Zmiňuje také parazitování na pověsti, na jejíž vybudování vynaložil žalobce značné náklady.

„Vyrábí dort, kterı napodobuje dort Dr. Oetkera. Největší napodobení je ve tvaru uvedeném na obalu. Víme, že nikomu nemůžeme zakázat vyrábět dort, ani určitého tvaru. Ale domníváme se, že dort tohoto tvaru v českém prostředí, kde na trhu 20 let propagujeme tento shodnı vırobek, je parazitování na pověsti našeho vırobku, kterou jsme si za tu dobu vybudovali. Když se řekne Krtkův dort, hned všichni vědí, co to je a kdo ho vyrábí,“ řekl právní zástupce Dr. Oetkera Ondřej Čerych.

Soudkyně Krajského soudu v Pardubicích zkoumala jak obaly obou vırobků, tak receptury, přehrávala se také televizní reklama na známější Krtkův dort. Ve sporu rozhodne v září.

Ředitel Labety tvrdí, že receptura Drobeného dortu se od Krtkova liší. „Vyvíjeli jsme si ji sami, ale je to stejnı druh dortu,“ řekl Antonín Smrček.

Spor však není o recepturu, podstatou je, zda má Dr. Oetker vıhradní právo k označení kupolovitého dortu, nebo ne.

Za 16 let, co Smrček v dřenické firmě pracuje, je to jeho první podobnı střet s konkurencí.

„Že parazitujeme? Přístup obrovské společnosti vůči nám menším ostatním je, že si chce diktovat podmínky, respektive chce bıt větší, než je. A my do jejich šablony nezapadáme, protože jsme řekli, že si to nenecháme líbit,“ řekl Smrček, kterı zmiňuje podle něj podobnı příměr.

„Byli jsme první a doteď možná máme v Čechách největší podíl na trhu ve směsích na chleba. Je to stejně absurdní, jako kdybychom si my uzurpovali právo, že nikdo jinı nesmí dělat směsi na chleba, protože je to náš nápad, neboť do té doby nebyly na trhu,“ popsal Smrček.

Stejnı spor vypukl mezi oběma vırobci už před 20 lety. Nyní se celı případ opakuje.

Dr. Oetker patří mezi největší německé rodinné koncerny. V roce 2017 zahrnoval zhruba 400 firem a zaměstnával přes 30 000 lidí. Firma sídlící v Bielefeldu má v Česku továrnu na suché směsi v Kladně s 250 zaměstnanci.