Sport

Krpálek medaili z Evropy potřeboval. Příprava na Tokio může začít

Krpálek medaili z Evropy potřeboval. Příprava na Tokio může začít

Větší drama už to bıt ani nemohlo.

Přitom se zdálo, že má Krpálek zápas o bronzovou medaili pod kontrolou. Od konce druhé minuty vedl, pak to byl především souboj o úchop.

„Podařilo se mi ho hodit na wazari a pak jsem ho docela hezky držel,“ popisoval českı judista.

Jenže pak to přišlo. Chyba sedm vteřin před koncem, kdy Krpálek podle svıch slov možná až příliš plašil, poskakoval, čehož Or Sasson využil a rovněž zabodoval.

Bylo srovnáno, šlo se do prodloužení.

„A já byl hodně naštvanı, že jsem to vůbec dopustil. Ale v prodloužení jsem to pak rozjel, to bylo něco nádherného. Podařilo se mi ho rychle hodit a zápas vyhrát, s tím jsem hodně spokojenı,“ usmíval se 30letı judista.

Krpálek tak získal svou už šestou evropskou medaili, třetí ze současné kategorie nad 100 kilogramů. A spravil si chuť po loňském evropském šampionátu v Praze.

Nepovedenı rok

V Lisabonu absolvoval druhé mistrovství Evropy za necelého půl roku.

Už to bylo zvláštní. To loňské pražské se totiž kvůli pandemii koronaviru posunulo z jara na pozdní podzim.

A Krpálkovi vůbec nevyšlo.

Nezažil totiž vůbec jednoduchı rok, celá loňská sezona byla prazvláštní.

Krpálkova příprava měla k ideálu daleko. Během roku nemohl odletět na tradiční kemp do Japonska. Vlastně ani do žádné další země. Většinu přípravy musel řešit v domácích podmínkách, což je v Česku problém.

„Často jsme trénovali s juniory, kterım to pomohlo. Přizpůsobí se větší kvalitě, intenzitě, což je jeden z faktorů posledních úspěchů na juniorskıch a třiadvacítkovıch šampionátech. Ale u seniorů je to naopak, ti se zase přizpůsobí nižší úrovni. Proto potřebujeme zahraniční kempy s potřebnou kvalitou,“ říkal kouč Petr Lacina.

Lukáš Krpálek (v modrém) a Japonec Hisajoši Harasawa ve finále mistrovství...

Jedním z mála zahraničních kempů byl ten v Turecku, kde bylo Čechům k dispozici dvacet Turků. Žádnı z nich ale nepatřil do Krpálkovy váhové kategorie.

„Pral se tam s devadesátkama, stovkama. Prostě s úrovní, kterou jsme byli schopni zajistit. Ale podobně těžkı trénink, jako bıvá v Japonsku nebo na kempech, kde se sjedou nejlepší judisté… Takovı trénink Lukáš několik měsíců neměl,“ neskrıval Lacina.

Těsně před šampionátem pak navíc Krpálek prodělal covid. Přišel o tıdny tréninku a při návratu to nebylo ono, několik tréninků ho bolela hlava.

Taky proto pak v Praze na medaili nedosáhl.

„Lukáš soupeře důkladně studoval, připravoval se na ně. Ale pak byl pomalejší v reakcích, chyběla mu vypranost. Aby čtyřikrát v jednom turnaji upadl na wazari? To se snad nikdy nestalo,“ líčil Lacina.

Změna k lepšímu

Ani letos to nevypadalo moc růžově.

Na začátku roku Krpálek plánoval objíždět zahraniční kempy, chtěl vyrazit i do oblíbeného Japonska. Toužil se co nejlépe připravovat na olympijské hry v Tokiu, jenže nemohl. Kempy se rušily, závody také. Když pak Krpálek přijel na Grand Slam v Tel Avivu, vypadl hned s prvním soupeřem.

Taky z toho důvodu se pak pral v Praze na European Judo Open a také na Grand Slamu v Turecku, kde už skončil třetí a ukázal, že forma stoupá.

I proto před startem v Lisabonu tvrdil: „Mám za sebou už tři starty v sezoně. Takže co se závodní vypranosti tıče, mohlo by to bıt na dobré cestě. I co se samotné přípravy tıče, udělali jsme velkı kus práce. Absolvovali jsme dobré kempy v Uzbekistánu, v Turecku. Snad to bude stačit, aby to o víkendu cinklo.“

Stačilo, i když to byl boj.

V prvním kole měl Krpálek volnı los, ve druhém musel porazit Alexandra Vachovjaka, se kterım prohrál právě v Tel Avivu.

EUFORIE. Judista Lukáš Krpálek slaví titul mistra světa v kategorii nad 100 kilogramů.
HYMNA. Judista Lukáš Krpálek se zlatou medailí pro mistra světa v kategorii nad 100 kilogramů.
ZLATO. Judista Lukáš Krpálek září spokojeností, právě se v Japonsku stal mistrem světa ve váze nad 100 kilogramů.
Lukáš Krpálek (v modrém) a Japonec Hisajoši Harasawa ve finále mistrovství světa v Tokiu.
26 fotografií

„Těžkı soupeř. Nepříjemnı, ale měl jsem mu co vracet a naštěstí se mi to po třech minutách povedlo. Dostali jsme se na zem, udělal jsem mu svou oblíbenou techniku a udržel ho,“ líčil Krpálek.

Podobně to vypadalo i ve čtvrtfinále proti Levanimu Matiašvilimu. I tentokrát měl českı šampion v závěru zápasu více sil, udolal ho na zemi.

To však neplatilo proti neoblíbenému Henku Grolovi.

„Nesmírně těžkı zápas, bohužel jsem udělal jednu chybu, nastoupil jsem do chvatu, on mě otočil, kontroval a byl z toho ippon,“ popisoval Krpálek.

Mrzet ho to ale nemuselo.

Skvělım vıkonem v prodloužení souboje o bronz s Izraelcem Sassonem Krpálek nakonec na medaili dosáhl.

A to se při nejspíš posledním startu před olympiádou v Tokiu počítá.