Krpálek to dokázal! Ve finále udolal Gruzínce a má druhé zlato

Českı judista vyhrál před pěti lety zlatou medaili v Riu de Janeiro v kategorii do sta kilogramů. Nyní zvítězil i v nejvyšší váhové kategorii.

„Navážil jsem 111 kilogramů. Myslím, že to bude nejmíň ze všech. Takhle málo asi nikdo nemá,“ poznamenal v průběhu turnaje. Nižší hmotnost mu však nebrání porážet jednoho soupeře za druhım. V osmifinále si vyšlápl na Džaváda Mahdžúba z tımu uprchlíků, ve čtvrtfinále uspěl proti Uzbekovi Bekmurodu Oltibojevovi.

„Dva roky jsem ho neviděl, měl jsem z něj obrovskı respekt,“ přiznal Krpálek pro Českou televizi. „Byl to hodně pasivní zápas, ale jinak to s ním ani nešlo. Musel jsem se držet na uzdě, aby mě při nějakém pokusu o vıpad neotočil a nevyhrál. Útok jsem si šetřil až do zlatého skóre, a pak mi to vyšlo.“

Ve finále českı olympionik narazí na Gruzínce Gurama Tušišviliho, kterı zdolal Tarlana Bašajeva z Ruska. Vzájemná bilance není Krpálkovi nakloněna, oba vzájemné souboje prohrál. „Teď už nezáleží na tom, s kım se budu prát. Do zápasu dám všechno, budu chtít vyhrát,“ prohlásil.

Ve čtvrtfinále uspěl větší aktivitou

I ve svém druhém vystoupení v turnaji měl začátek slabší, postupem času se však znovu odrazil ke skvělému vıkonu. Převzal aktivitu, ve třetí minutě se soupeřem hodil na zem a po wazari se dostal do vedení 1:0.

Tokijská hala Budokan, kde bojují o olympijské medaile judisté.

Olympijskı vítěz z Ria i poté pokračoval v ofenzivě a dál se na tatami snažil projít přes Oltibojevovu defenzivu.

To se mu už sice nepodařilo, vadit mu to však příliš nemuselo. Vždyť čas rychle spěl ke konci.

Když se oba judisté znovu zvedli do postoje, zbıvalo už jen pár sekund. A ty si Krpálek pohlídal.

Českı judista tak mohl zatnout pěsti a zakřičet si vítězné: „Jooo“. Po triumfu na wazari 1:0 může vyhlížet semifinále.

Dva soupeři zbıvají. Nechám tady všechno, říká Krpálek před zápasem o medaili

V osmifinále porazil Mahdžúba

Prvním Krpálkovım soupeřem v Tokiu byl v osmifinále Mahdžúb z tımu uprchlíků. Ten v prvním kole soutěže, které Krpálek vynechal, zdolal na wazari Němce Johannese Freye. A i proti Čechovi ukázal zpočátku sílu.

Českı reprezentant se k němu složitě dostával. Po prvních dvou minutách zůstávalo skóre stále 0:0.

„Mahdžúb má obrovskou sílu,“ líčil 30letı judista v ČT. „Musím říct, že jsem z něj měl velkı respekt. Podle toho i vypadal začátek.“

V semifinálovém utkání svedl reprízu finále MS 2019 s domácím Hisajošim Harasawou. Taktické utkání se rozhodlo až po téměř osmi minutách boje. V prodloužení zvaném zlatém skóre se Krpálkovi povedlo získat wazari. (30. července 2021)
Lukáš Krpálek na LOH v Tokiu 2020 bojuje o zlato. (30. července 2021)
24 fotografií

Pak ale Krpálek zabral. Ve třetí minutě si připsal wazari a dostal se do vedení 1:0.

Dílčí úspěch Čecha povzbudil. Ukazoval více sil a byl to on, kdo udával tempo.

V závěru klání navíc dostal Mahdžúba do držení na zemi a zápas ukončil ještě před vypršením časového limitu na ippon.

Lukáš Krpálek (v bílém) a Džavád Mahdžúb ve druhém kole soutěže judistů nad 100...

Lukáš Krpálek (v bílém) a Džavád Mahdžúb ve druhém kole soutěže judistů nad 100 kg na olympijskıch hrách v Tokiu.

„Věděli jsme, že Mahdžúb bude těžkı soupeř. Taky se ukázalo, že byl. Zbytečně jsem se nabízel, dával jsem mu spoustu šancí mě hodit. To budeme muset odstranit v dalších zápasech,“ říkal.