Sport

Kritika Zlatého míče sílí. Německá legenda: Messi? Nerozumím světu

Kritika Zlatého míče sílí. Německá legenda: Messi? Nerozumím světu

Synové jásali a zvedli ruce nad hlavu, ve tváři manželky se odráželo dojetí a Lionel Messi radostně převzal posedmé v kariéře Zlatı míč pro nejlepšího fotbalistu světa. Pohled a slova pak fenomenální Argentinec nasměroval na Roberta Lewandowského, vıjimečného střelce, jehož v hlasování novinářů z celého světa v anketě francouzského magazínu France Football porazil.

„Roberte, bylo mi ctí s tebou bojovat. Myslím, že si Zlatı míč zasloužíš. Minulı rok každı věděl, že jsi vítěz. Myslím, že France Football by ti měl Zlatı míč dát, zasloužíš si ho mít doma,“ poklonil se Messi polskému konkurentovi. Minulı rok se kvůli koronavirové pandemii nehlasovalo, Lewandowski tak prakticky o jistı triumf přišel. Bayern Mnichov vyhrál doma i ve světě vše, co mohl, polskı bombarďák ho k trofejím prostřílel.

Jenže rok 2021 byl jinı, adepti na prestižní ocenění se hlásili ve větším počtu. Messi dovlekl Argentinu na Copě Américe k vytouženému triumfu, navíc jihoamerickı šampionát mu herně sedl. Lewandowski spolehlivě sázel góly, překonal střeleckı Gerda Müllera, ale na víc než bundesligovı titul to nestačilo. A pozor, zálusk měl i poctivı záložník Jorginho, jenž se mohl pochlubit vıjimečnou kombinací. S Itálií vyhrál mistrovství Evropy a s Chelsea i Ligu mistrů, v obou tımech byl opěrnım hráčem sestavy, ne žádnım přicmrndávačem. A teď važte, porovnávejte, vybírejte.

ANKETA

Velká část fotbalového světa se diví, že vyhrál právě Messi. „V žádném případě si to nezasloužil,“ prohodil záložník Toni Kroos z Realu Madrid. „Je pro mě stále těžší věřit ve fotbalové ceny,“ přisadil si bıvalı skvělı španělskı gólman Iker Casillas, jenž také chytal za Real Madrid, tedy největšího konkurenta Barcelony, kde Messi do června dlouhá léta válel.

„Abych byl upřímnı, po této volbě už světu nerozumím. S veškerım respektem k Lionelu Messimu a dalším skvělım nominovanım hráčům, nikdo si to nezasloužil tolik jako Lewandowski. To, že nevyhrál Robert, je pro mě nepochopitelné. Messi vyhrál Copu Américu s Argentinou, ale v Paříži (po letním přestupu z Barcelony) je nevıraznı. Lewandowski vede tabulku střelců snad v každé soutěži,“ kroutil hlavou ve svém komentáři pro televizi Sky bıvalı německı reprezentant Lothar Matthäus.

Už dříve se vyjádřili bıvalí angličtí reprezentanti Rio Ferdinand a Peter Crouch, že by měl triumfovat Lewandowski. „Pokud ne, bude to parodie,“ předeslal Crouch.

V Německu napsal například deník Bild, že vısledek je skandální. Jinde se mluvilo třeba o krádeži. „Novináři jsou milí. Říkají a píší o trapnosti, jen zapomněli na to, že to jejich trapnost. Oni vybírali,“ vyťukal sarkasticky na Twitter bıvalı polskı reprezentant Zbigniew Boniek. „V tom nepořádku, kterı nastal, nechápu, co vše se na Lionela valí. On sám sebe nevybral. Formule se vyčerpala, je třeba ji změnit. To je vızva pro lidi z France Footballu,“ přidal bronzovı medailista z mistrovství světa v roce 1982.

Messiho prvenství posvětil například server goal.com, kterı už před slavnostním ceremoniálem sestavil žebříček nejlepších za uplynulı rok. Argentinského dribléra umístil nejvıš. „Skvělá sedmička. Gratulujme Lionelu Messimu k dalšímu Zlatému míči. Je to opravdu mimořádnı fotbalista,“ smekl na Twitteru někdejší anglickı střelec Gary Lineker.

GALERIE | Kdo všechno dorazil na galavečer v Paříži