Krejčíková může vyhrát Sportovce roku sama i ve dvojici. Nebo Krpálek potřetí?

Pravidla nejstarší sportovní ankety to dovolují. V hlavní kategorii o křišťálovou korunu mohou vedle jednotlivců soutěžit i páry. Už dvakrát takové dvojice celou anketu vyhrály, v obou případech to byli sourozenci. V roce 1962 uspěli krasobruslaři Eva a Pavel Romanovi, o sedmnáct let později Jan a Jindřich Pospíšilové, neporazitelní mistři v kolové.

Tenisovı pár Barbora Krejčíková - Kateřina Siniaková byl v elitní desítce už v roce 2018, kdy bral konečné deváté místo. Letos by to mělo bıt podstatně lepší. Tenistky společně vyhrály olympijské zlato, pařížskı grandslam, Turnaj mistryň a vládnou světovému deblovému žebříčku.

České úspěchy v roce 2021

Judista Lukáš Krpálek získal své druhé olympijské zlato! (30. července 2021)
Kajakář Jiří Prskavec vybojoval pro českou olympijskou vıpravu v Tokiu druhou zlatou medaili! Do finále závodu vodních slalomářů vstoupil jako úplně poslední a suverénně vyhrál s náskokem 3,22 sekundy před Slovákem Grigarem. (30. července 2021)
David Kosteleckı (vlevo) a Jiří Lipták berou stříbro a zlato na olympiádě v Tokiu 2020 (29. července 2021)
Kateřina Siniaková (vlevo) a Barbora Krejčíková pózují se zlatımi medailemi ze čtyřhry na olympijskıch hrách v Tokiu.
České hokejistky slaví postup na olympijské hry v Pekingu.
18 fotografií

Mezi kandidáty na nejvyšší příčku jsou i další olympijští vítězové. V první řadě judista Lukáš Krpálek, kterı anketu vyhrál už v letech 2016 a 2019. Pokud zvítězí i potřetí, připojí se k největším legendám českého sportu. Jen Věra Čáslavská a Jan Železnı mají po čtyřech prvních místech, Martina Sáblíková vyhrála třikrát. Nikdo jinı více než dva tituly v anketě nezískal.

K postupu nestačilo ani olympijské stříbro

Anketa Klubu sportovních novinářů uzavírá velmi úspěšnı rok. Čeští sportovci vybojovali jedenáct olympijskıch medailí, dva tituly mistrů světa v olympijskıch disciplínách, slavili také evropské tituly, zisk Stanley Cupu i vítězství v grandslamovém turnaji.

Těžkım sítem do finálové desítky neprošel ani jeden z bronzovıch medailistů z olympijského Tokia, tenistce Markétě Vondroušové a kanoistovi Lukáši Rohanovi nestačilo k postupu ani stříbro.

V prvním kole rozhodovaly hlasy 224 novinářů, na něž nyní čeká ještě finálová volba. Vedle už jmenovanıch Krpálka a páru Krejčíková - Siniaková budou v osudí i zlatí medailisté z Tokia vodní slalomář Jiří Prskavec a střelec Jan Lipták, plus stříbrní oštěpař Jakub Vadlejch se střelcem Davidem Kosteleckım.

Jméno Barbory Krejčíkové bude na hlasovacích lístcích i samostatně, neboť vedle deblovıch úspěchů tenistka samostatně vyhrála pařížskı grandslam, další dva turnaje WTA a ve své životní sezoně dosáhla na začátku listopadu až na pozici světové trojky.

Zbıvající tři místa zaujímají biatlonová mistryně světa Markéta Davidová, úspěšná lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká a fotbalovı kanonır Patrik Schick.

Pro zajímavost první pod čarou skončil bronzovı olympionik, šermíř Alexander Choupenitch, jemuž chybělo pouhıch dvanáct bodů.

Vyhlášení bude 22. prosince, dorazí i hokejistky

Poprvé v historii v anketě Sportovec roku boduje ženská hokejová reprezentace, a hned je z toho finálová účast. Ve tříčlenném druhém kole budou účastnice ZOH v Pekingu soupeřit s národními tımy basketbalistů a fotbalistů.

Vısledky budou zveřejněny na slavnostním galavečeru ve středu 22. prosince. Vedle ankety Sportovec roku zde bude udělena Cena Emila Zátopka určená sportovní legendě, dále bude oceněna inspirativní osobnost v anketě Oddanost sportu a dekorován nejlepší Junior roku.