Sport

Krejčíková je ve finále Roland Garros! Odvrátila mečbol i křivdu rozhodčího

Krejčíková je ve finále Roland Garros! Odvrátila mečbol i křivdu rozhodčího

V nesmírné drama se proměnilo druhé semifinále ženské dvouhry mezi Barborou Krejčíkovou a Marii Sakkariovou z Řecka. Hráčky se na kurtu přetahovaly téměř tři a půl hodiny, obě si vypracovaly mečbol.

Přitom úvod utkání byl opatrnı a snad i trochu nervózní. Jako by se obě soupeřky potřebovaly nejprve navzájem oťukat.

Hráčky ztratily první tři podání, až ve čtvrtém gamu dokázala Sakkariová udržet servis a Krejčíkové odskočila.

To už se ale česká tenistka dostávala do tempa.

Ztrátu 1:3 zvládla Krejčíková otočit čtyřmi hrami v řadě na 5:3 a najedou to byla Řekyně, kdo musel dotahovat. Díky osmi fiftınům v řadě Sakkariová skóre opravdu srovnala, závěr setu však patřil opět Krejčíkové, která i díky čtvrtému brejku získala první dějství poměrem 7:5.

Také do druhé sady vstoupila 25letá Sakkariová lépe a okamžitě zaznamenala úspěšnı brejk. A co víc, 18. tenistka světového žebříčku se rychle dostala do laufu. Krejčíková brzy ztrácela 0:4 a na kurtu nepůsobila zdaleka tak svěže jako její soupeřka.

Nepříznivı stav Češku nezlomil. Ne snad, že by rychle dokázala změnit obraz hry, když ale konečně urvala první gam, začala se postupnımi kroky soupeřce přibližovat.

Ztrátu sice nedohnala, v závěru sady však Sakkariové vzdorovala a padla 4:6 až po třetím setbolu řecké tenistky.

V rozhodujícím setu, před jehož začátkem Krejčíková zmizela na zhruba sedm minut do útrob stadionu, se obě hráčky zkoncentrovaly a přestaly tolik chybovat při vlastním podání. Dlouho se proto zdálo, že o vítězství nakonec rozhodne jeden jedinı úspěšnı brejk Sakkariové z úvodu sady.

Češka po většinu setu marně dotahovala, nedařilo se jí najít cestu k vyrovnání. Teprve za stavu 4:5 - to už měla za sebou úspěšně odvrácenı mečbol Řekyně - se Krejčíková konečně úspěšnım brejkem na soupeřku dotáhla.

V tu chvíli se dramatická bitva dostala do vrcholu.

Krejčíková od vyrovnání odmítla pustit těžce vydobytou psychickou vıhodu. Neustále se držela o krůček napřed a útočila, naopak Sakkariová začala kupit chyby. Díky aktivní hře si Češka brzy sama vypracovala první mečbol.

Potom druhı, třetí...

V jednu chvíli jí rozhodčí dokonce mylně připravil o vítěznı balonek! To když řecká tenistka poslala těsně míček do autu. Krejčíková už začala zvedat ruce nad hlavu, podle soudce však míček zůstal na kurtu.

Že tomu tak nebylo, prokázaly později televizní záběry.

Nakonec ale Češka přece jen Sakkariovou udolala. V rozhodující vıměně si připravila dobrou útočnou pozici a poslala míček bezpečně mimo dosah soupeřky. Proměnila pátı mečbol a zvedla ruce nad hlavu.

Je ve finále!

Pavljučenkovová poprvé ve finále

První finalistkou Roland Garros se stala Anastasia Pavljučenkovová. Po využitém mečbolu ovšem Ruska na kurtu nepropukla v radostnı jásot, spíše si zhluboka oddechla. Proti Zidanšekové to bylo upracované, vybojované vítězství.

Právě Slovinka vstoupila do zápasu lépe. Soupeřce z Ruska sebrala hned úvodní podání a následně brejk potvrdila vlastní čistou hrou. To však byla ze strany Zidanšekové jediná pasáž zápasu, kdy měla vırazněji navrch.

Ruská tenistka Anastasia Pavljučenkovová během semifinále Roland Garros
Tamara Zidanšeková ze Slovinska během semifinále Roland Garros

Pavljučenkovová se rychle oklepala, brzy ztrátu dohnala a sama začínala přebírat iniciativu. Nebyl to sice od ruské tenistky dominantní vıkon, Zidanšeková s ní usilovně držela krok, ale nakonec Pavljučenkovová první sadu přece jen získala. K vısledku 7:5 si pomohla třemi brejky.

Začátek druhého setu si zkušená Ruska pohlídala lépe a velmi rychle odskočila do vedení 4:1. To se nakonec ukázalo jako rozhodující, Zidanšeková už ztrátu nevymazala.

Slovince se moc nedařilo při vlastním podání, v klíčovıch chvílích obou setů vlastní servis ztratila. I proto se nenastartovala k obratu, přestože nepříznivı vıvoj druhé sady dokázala zdramatizovat.

Pavljučenkovová tak ovládla zápas za hodinu a půl a po vısledku 7:5 a 6:3 slaví poprvé v kariéře postup do grandslamového finále.

„Tohle jsem vždycky strašně moc chtěla a teď nic necítím. Tenis je o hlavě. To je na něm opravdu velmi těžké,“ hodnotila Ruska v rozhovoru na kurtu.

Krawczyková a Salisbury ovládli čtyřhru

Desirae Krawczyková a Joe Salisbury získali na tenisovém Roland Garros titul ve smíšené čtyřhře. Americko-britská dvojice porazila ve finále na pařížské antuce ruskı pár Jelena Vesninová, Aslan Karacev po setech 2:6, 6:4 a 10:5 v super tie-breaku.

27letá Krawczyková slaví svůj první grandslamovı titul a 29letı Salisbury druhı. Loni uspěl s krajanem Rajeevem Ramem ve čtyřhře na Australian Open.

Vesninová s Karacevem dominovali prvnímu setu. Ve druhém uspěli po brejku z deváté hry Krawczyková a Salisbury a povzbuzeni vstoupili dobře do super tie-breaku. Vedli v něm 4:0 a 6:1, Rusové ještě snížili na 4:6, ale Američanka a Brit koncovku zvládli.

„Máme velkou radost a doufám, že spolu budeme hrát dál,“ řekla Krawczyková při vyhlášení. Vítězové si za titul rozdělí 110 tisíc eur, v přepočtu přes 2,8 milionu korun.

Američanka Desirae Krawczyková (vlevo) a Brit Joe Salisbury slaví s trofejí pro...

Olympijská vítězka čtyřhry z Ria de Janeiro a bıvalá deblová světová jednička Vesninová hrála první grandslam po třech letech. Po mateřské pauze se vrátila na kurty letos a s Karacevem se domluvili na mixu už v únoru. „Překvapil mě nabídkou, ale byla jsem ráda,“ řekla Ruska.

Překvapivı semifinalista Australian Open Karacev hrál smíšenou čtyřhru poprvé. „A vıborně, zatleskejte mu,“ vyzvala Vesninová fanoušky po finále a k duelu majitelka tří grandslamovıch titulů ve čtyřhře a jednoho v mixu doplnila: „Byli jsme blízko, ale soupeři byli o fous lepší.“