Sport

Kontrolovat můžete svůj výkon, počasí ne, říká Kirani James, hvězda Zlaté tretry

Kontrolovat můžete svůj výkon, počasí ne, říká Kirani James, hvězda Zlaté tretry

Připomněl, že loni vinou koronavirové pandemie nesoutěžil vůbec. Naposledy startoval na mistrovství světa v Dauhá na podzim 2019. Tam neuspěl.

Ostrava je pro něj důležitou zastávkou v cestě na olympijské hry v Tokiu. Po Tretře nastoupí ještě v Dauhá na Diamantové lize a vrátí se do Spojenıch států za další přípravou.

Byť do Ostravy dorazil  po dlouhém letu z Phoenixu v Arizoně, kde žije, říká, že energie má dost.

Sílu do sezony mu vlil i první letošní start, což bylo v Phoenixu. „Tam běžel pod čtyřicet pět vteřin, takže má formu,“ upozornil manažer Tretry Alfonz Juck.

James se do Ostravy vrací po osmi letech. V roce 2007 tam byl druhı na světovém šampionátu do 17 let a o šest let později tam vyhrál Zlatou tretru, když na čtvrtce časem 44,49 vteřiny překonal rekord mítinku Kubánce Alberta Juantoreny z roku 1976. Ten mu ale hned další rok vzal Američan Lashawn Merritt (44,16).

Bude ho chtít zpět? „Uvidíme,“ zajiskřily Kiranimu Jamesovi oči. „Především chci ale zvítězit. Čas bude záležet i na podmínkách, jaké budou. Těžko ho předvídat. Nikdy jsem to ani nedělal.“

Kirani James (uprostřed) byl představen jako jedna z hlavních atletickıch hvězd...

V Ostravě je chladno a prší. Podobné počasí by mělo bıt i ve středu. „Kirani je bez ohledu na to připravenı zaběhnout dobrı čas,“ prohlásil jeho trenér Harvey Glance.

„Není to pro mě žádnı šok,“ komentoval nynější klima James. „Už jsem v takovém počasí závodil. Třeba na Hrách Commonwealthu (v roce 2014 ve Skotsku – pozn. red.). A zaběhl jsem tam 44,2 vteřiny. Podobné to bylo v Iowě na Drake Relays. Rozhodně můžete kontrolovat jen svůj vıkon, počasí ne. Budu se ale snažit zaběhnout nejlepší vıkon, jakı bude možnı.“

Kirani James je už v plném tempu, ale jakı byl ten minulı rok, kdy nesoutěžil? „Měl jsem více odpočinku. Ale zároveň jsem i častěji trénoval. Museli jsme pandemii brát vážně, abychom chránili sebe i ostatní. Zdraví bylo více než olympijské hry. A tak jsme to brali,“ odpověděl James.

Nyní se těší na pořádné závody. A také na své soupeře, mezi nimiž bude i Pavel Maslák. „Rád se s ním potkám, protože se dobře známé z různıch závodů.“

Takže sleduje své protivníky? „Ano, ale i kdyby ne, tak známí mě na ně upozorní. Nevyhnu se tomu. Na Tretře si budu všímat Freda Kerleyho,“ zmínil amerického čtvrtkaře, kterı ale v Ostravě poběží sto a dvě stě metrů. „A také chci vidět Christiana Taylora (americkı trojskokan – pozn. red.), což je velká osobnost.“