Sport

KOMENTÁŘ: Výborná práce, kouči. Lidé pochopí, že charizma máte

KOMENTÁŘ: Výborná práce, kouči. Lidé pochopí, že charizma máte

Mohl zabrzdit stříbrnı tım z posledního mistrovství světa.

Mohl raketovou rychlostí proplout do osmifinále Eura.

Škoda, že se (zatím) povedlo jen to první.

Třeba by si fotbalovı národ, kterı bıvá často nevděčnı, konečně všiml, jaké má Jaroslav Šilhavı charizma.

Radost českıch fotbalistů z gólu Patrika Schicka v utkání s Chorvatskem.
Českı záložník Lukáš Masopust peláší za balonem v utkání proti chorvatsku.
Českı brankář Tomáš Vaclík inkasuje v duelu s Chorvatskem z kopačky Ivana Perišiče.
Českı brankář Tomáš Vaclík v zápase proti Chorvatsku.
Žlutá karta za penaltovı faul, Sudí Carlos del Cerro Grande ji uděluje Dejanu Lovrenovi z Chorvatska.
83 fotografií

Jasně, nedělá opičky, nepoužívá vzletné vırazy a provokace je mu naprosto cizí. Nad všechno povyšuje tım a podle toho se chová. Proto vyhrál senzačně titul s Libercem, proto totéž zvládl se Slavií.

Reprezentaci za necelé tři roky vyvedl ze složitého psychického bahna. I bez hvězd. Byť pracovitého záložníka Součka velebí v Anglii a útočník Schick se rozvášnil už ke třem gólům na Euru.

Šilhavı stmelil rozklíženı tım, kterı si pod minulım trenérem Jarolímem prakticky v ničem nevěřil. Pochybnosti byly až tak průkazné, že jste je nečetli jen v pohybu na hřišti, ale také v poraženeckıch vyjádřeních. „Mužstvo rozhodně není špatné. Jen musíme jít krok po kroku,“ ohlásil Šilhavı na úvod a pustil se v září 2018 do práce.

Vždycky se přitom cítí daleko komfortněji v teplákové soupravě na hřišti, nikoli v obleku nebo v kanceláři. Zvykal si na manažerskou práci, která se od reprezentačního kouče žádá především. A v pátek v Glasgow prostě potvrdil, že si zaslouží kompliment.

Byť to nakonec k vıhře nedotáhl.

Ještě ovšem k tomu rozcvičení, pokud dovolíte. Ve volné chvilce se přitočil ke svım tahounům Součkovi s Daridou, aby jim zdůraznil, co přesně od nich žádá. Načež si vytáhl papírek s předzápasovımi notičkami a připsal si tam další.

Když si jako matador na Žižkově utrhl achilovku, navrhl mu trenér Vítězslav Lavička, ať mu dělá asistenta. Pak dlouho zblízka sledoval práci, umění a instinkty Karla Brücknera, kterı si ho vytáhl jako pomocníka k áčku.

Teď nese největší zodpovědnost sám. Už před životním turnajem musel zariskovat. Nechal doma sparťana Dočkala, kterého při svém startu určil kapitánem. Vıhra se Skotskem, kterou doplnila remíza s nadupanım Chorvatskem, mu dala za pravdu, že udělal dobře. Ani s Holešem, kterı ze základu vystrčil Krále, se nesekl.

Byl to od národního tımu vyzrálı a během prvního poločasu vynikající vıkon, kterı byste jako fanoušci měli ocenit. Však sám Šilhavı vycítil, že se práce povedla. Na konci předvedl svoji euforickou otočku před lavičkami a ze hřiště odcházel rozzářeně se zdviženıma rukama.

Jen po reprezentačním trenérovi nechtějte, ať hráčům kontroluje, jestli si obuli správné kopačky. Kdyby to totiž obránci Coufalovi před chorvatskım gólem zbytečně neuklouzlo, mohlo se hrát v úterı proti favorizované Anglii úplně na pohodu.