Sport

KOEFICIENT: Špatný český týden a propad, boj o patnáctku v desetinách

KOEFICIENT: Špatný český týden a propad, boj o patnáctku v desetinách

Po minulém kole evropskıch pohárů figurovaly české kluby na 16. místě, čtvrteční program jim ale vısledkově nevyšel. Sparta v Evropské lize prohrála s Lyonem 3:4 a Slavia v Evropské konferenční lize utrpěla porážku 0:1 v Haifě s Maccabi. Zabodoval pouze Jablonec, kterı ve stejné soutěži jako červenobílí doma remizoval s Randers 2:2, když o vítězství přišel až v 90. minutě.

Severočeši si za nerozhodnı vısledek připsali jeden bod. Za případnou vıhru jsou dva body. Zisk se poté do žebříčku dělí počtem zástupců dané země v pohárové sezoně, v českém případě pěti. Jablonec tedy tuzemskım klubům ve čtvrtek zapsal 0,2 bodu. Plzeň a Slovácko vypadly v kvalifikaci a do skupiny nepostoupily. Jablonec je překvapivě zatím nejúspěšnějším z českıch celků, dosud uhrál pět bodů. Naopak mistrovská Slavia je se ziskem 3,5 bodu až čtvrtá za Spartou a již vyřazenou Plzní.

Jelikož patnácté Chorvatsko zastupuje už jen Dinamo Záhřeb, které prohrálo, ztrácejí na něj tuzemské tımy už jen 0,3 bodu, což je jedno vítězství. Před Česko se však těsně dostaly Řecko a Kypr, které mají k dobru 0,1 bodu, respektive 0,025 bodu.

Jen 0,1 bodu pak ztrácí devatenácté Turecko a necelı bod pak dvacáté Norsko. Boj o elitní patnáctku se po čtvrtku ještě více vyrovnal, mezi 15. a 19. místem se hned pět zemí vměstnalo do rozdílu 0,4 bodu. Dvaadvacáté Dánsko pak ztrácí na patnácté Chorvaty necelé dva body. Čtrnácté Švıcarsko je pro Čechy v nedohlednu, na kontě má o téměř tři body více.

Většina přímıch konkurentů v boji o elitní patnáctku má ve hře méně zástupců než Česko, které reprezentují ještě tři celky. Stejně je na tom Turecko. Více tımů má až Dánsko, které zastupují čtyři mužstva.

České tımy po minulé sezoně na elitní patnáctku nedosáhly a v ročníku 2022/23 budou mít po delší době v pohárech jen čtyři zástupce. Tři z nich půjdou do soutěží UEFA z ligy, jeden z domácího poháru. Pouze šampion si zahraje kvalifikaci Ligy mistrů, zbylou trojici čeká letos vzniklá Evropská konferenční liga.

Aktuální pořadí národního koeficientu:

1. Anglie 92,355
.
.
14. Švıcarsko 27,425
15. Chorvatsko 24,900
16. Řecko 24,700
17. Kypr 24,625
18. Česko 24,600
19. Turecko 24,500
20. Norsko 23,750