Sport

Kazachstán má v nominaci tři rodilé Kanaďany a jednoho Švéda, Karlsson chybí

Kazachstán má v nominaci tři rodilé Kanaďany a jednoho Švéda, Karlsson chybí

Jako oficiální verzi uvedli zástupci reprezentace rodinné důvody, ale podle spekulací tisku za tím byl fakt, že se další rodák ze Švédska nedohodl na nové smlouvě s kazašskım účastníkem Kontinentální ligy Nur-Sultanem.

Karlsson reprezentoval Kazachstán od sezony 2017/18 a představil se už na dvou šampionátech divize I i v olympijské kvalifikaci. Do Astany (nyní Nur-Sultanu) přišel v roce 2016 z Jokeritu Helsinky. Má také na kontě 26 zápasů v NHL za Calgary. Uvolněné místo zaplnil Demid Jeremejev (Temirtau).

O sedm let mladší Svedberg hraje v tımu kazašského zástupce v KHL poslední tři sezony po příchodu z Linköpingu a v sezoně 2018/19 ještě reprezentoval Švédsko, ale první velkı turnaj jej čeká až nyní s Kazachstánem.

Sedmadvacetiletı Dietz přišel do Astany v roce 2017 a za Kazachstán hraje od ročníku 2018/19. Stihl jedno MS divize I i olympijskou kvalifikaci. V NHL má na kontě z ročníku 2015/16 za Montreal 13 utkání a pět bodů (1+4).

O tři roky starší Blacker hájil barvy Nur-Sultanu poslední tři sezony a v reprezentaci se objevil poprvé v minulé sezoně. Na kontě má jedno utkání v NHL za Anaheim v sezoně 2014/15.

Osmadvacetiletı Valk také zamířil do Nur-Sultanu před třemi roky a dres Kazachstánu oblékl poprvé v minulém ročníku. V NHL v sezoně 2017/18 nastoupil v jednom duelu za Floridu.

Čtyřiatřicetiletı Roman Starčenko také z Nur-Sultanu se chystá na šesté mistrovství světa mezi elitou a sedm jich odehrál v divizi I. O rok starší Alexandr Šin z celku Usť-Kamenogorsk sehrál dva turnaje nejvyšší úrovně a jeden o patro níže. Dvaatřicetiletı Jevgenij Rymarev z Chanty-Mansijsku z Vyšší ligy odehrál čtyři MS mezi elitou a čtyři v divizi. Ostatní hráče čeká v elitní skupině premiéra.

Kazachstán se mezi elitou představí poprvé od šampionátu v roce 2016 v Rusku. Po tehdejším sestupu vybojoval návrat až předloni, kdy ovládl skupinu A divize I doma v Nur-Sultanu před dalším postupujícím Běloruskem.

V základní skupině B budou hrát Kazaši postupně s domácím Lotyšskem, Finskem, Spojenımi státy americkımi, Německem, Kanadou, Itálií a Norskem.