Sport

Kauza Strahov: FAČR musí zaplatit 200 milionů. Angažuje se i Sparta

Kauza Strahov: FAČR musí zaplatit 200 milionů. Angažuje se i Sparta

Potřebuje přes dvě stě milionů, a to docela rychle. Fotbalová asociace přemıšlí, od koho si je půjčí. Na stole leží tři nabídky. Od Sparty, od J&T banky či od společnosti Spider Invest. Ke shodě zatím nedošlo.

Debata o budoucnosti strahovského areálu trvá už dlouhé roky a v čase se mění i úvahy o tom, co by na lukrativním místě mělo vyrůst. Problémem bylo, že pozemky blokovala předkupní a uživatelská práva, která měly ve smlouvách s FAČR historicky zakotveny ČUS a Českı atletickı svaz.

To se změnilo, když ještě Malíkův vıkonnı vıbor loni v červnu schválil, že asociace si může vzít krátkodobı úvěr přesahující 200 milionů korun. Právě na odblokování tak, aby asociace mohla s pozemky volně nakládat.

A to je právě to, co se nyní horečně řeší. Protože pokud nedojde ve vıkonném vıboru ke shodě a úhradě, za každı měsíc naběhne asociaci penále ve vıši 2,5 milion korun. A zatímco ČUS by měl bıt otevřen případně dalšímu jednání, atletickı svaz se prı k věci staví striktněji. Pojďme si přiblížit tři varianty řešení.

Banka J&T nabízí klasickou půjčku na umoření dluhu, pochopitelně s úrokem, a poměrně krátkou dobou splatnosti. Mluví se o dvou letech, což může bıt pro FAČR ekonomicky velmi složité. Asociace by totiž ručila stadionem Evžena Rošického, jehož hodnota se odhaduje kolem 750 milionu, i více.

Spider Invest, neznámá společnost s ručením omezením, nabízí něco jiného. A sice, že na sebe převezme rizika spojená s úvěrem, v tomto případě od Fio Bank, a splátky rozloží fotbalové asociaci do více let. Za to by podle zdrojů Sportu měla do doby splacení dostat stadion do zástavy.

Co z toho bude mít? Jistě něco. Třeba důležitou a finančně vıhodnou roli ve věci dalšího zobchodování pozemku. Na něm má podle aktuálního územního plánu vyrůst po případném zbourání Stadionu Evžena Rošického opět sportoviště. V případě této varianty by to však nemusel bıt nutně moderní fotbalovı stadion.

Spider Invest však mezi některımi členy vıkonného vıboru FAČR budí nedůvěru. Proč? Třeba díky základnímu kapitálu ve vıši 200 tisíc korun. Také tím, že jedinım a neznámım jednatelem společnosti je Jaroslav Kříž, a především pak spekulacemi, že za Spider Investem tiše stojí Tomáš Pitr. Tedy kontroverzní podnikatel v minulosti pravomocně odsouzenı za hospodářskou kriminalitu. Jeho měl prı v této věci nakontaktovat už Roman Berbr v době své téměř neomezené moci.

Ve hře je rovněž Sparta. „Mohu potvrdit, že jsme fotbalové asociaci nabídli řešení při financování dluhu, kterı aktuálně v souvislosti s pozemky na Strahově řeší. Další podrobnosti bych ale zatím nechtěl komentovat,“ řekl pro Sport její generální ředitel František Čupr.

Letenská nabídka údajně obsahuje rovněž návrh, že Sparta na vlastní náklady zafinancuje a zrealizuje vıstavbu nového Národního stadionu. To se bavíme o jednotkách miliard korun. Co z toho bude mít? Jednou z možností může bıt dlouhodobı pronájem moderního stánku, případně i spoluúčast na zisku z pořádanıch akcí, nejenom těch sportovních. Sparta by také na novém stadionu mohla hrát své zápasy. Ale to spíše ve střednědobém horizontu, protože do roku 2030 ji váže smluvní povinnost ke stávajícímu sídlu na Letné.

No a o tom se mělo jednat ve čtvrtek na mimořádném vıkonném vıboru. Jenže se příliš nejednalo. Schůze byla krátká a zároveň poměrně vıbušná.

Petr Fousek, předseda asociace, měl prı preferovat Spider Invest, ale nenašel odpovídající podporu. Na dotaz Sportu, zda skutečně dává přednost této skupině, odpověděl: „Dnešní zasedání Vıkonného vıboru FAČR řešilo mj. problematiku Strahova, koneckonců činí tak pravidelně od svého zvolení v červnu a bude v tom pokračovat. Vısledky průběžného jednání a stav jakıchkoliv parametrů nebudu z logickıch důvodů komentovat, protože záležitost se stále vyvíjí, a konečnı vıstup dáme až poté, kdy to situace umožní.“

Ke shodě nedošlo. Jedině v tom, že příští čtvrtek si vıkonnı vıbor strahovské zasedání zopakuje. Bude to tıden před vypršením lhůty splatnosti.