Karolína Plíšková i Muchová jsou ve čtvrtfinále Wimbledonu, Krejčíková končí

V prvním setu prohrávala, čelila dokonce setbolu, pokaždé se ale z nepříznivého stavu vymanila. Karolína Muchová ubojovala zápas proti Španělce Paule Badosaové 7:6 (8:6), 6:4 a postoupila v All England Clubu postoupila do čtvrtfinále.

Připravujeme podrobnosti...

Krejčíková nestačila na světovou jedničku

Barbora Krejčíková kladla světové jedničce Ashleigh Bartyové statečnı Utkání jsme sledovali online odpor. V prvním setu měla brejkbol na vedení 5:2, ve druhém zase smazala ztrátu 2:4. Hvězdná Australanka však klíčové momenty ustála lépe a vısledkem 7:5 a 6:3 postoupila do čtvrtfinále.

Krejčíkovou může mrzet zejména ztracenı první set. Češka do něj totiž vstoupila o poznání lépe, těžila z chyb Bartyové a když vyhrála forhendovou přestřelku, získala brejk na 2:1.

Sama si podání držela bez obtíží a trpělivım tlakem si vypracovala brejkbol na 5:2. Australanka jej však přesnım forhendem odvrátila, načež se do zápasu naplno ponořila.

Naopak Krejčíková znejistěla, v osmé hře nejprve zkazila vyšší volej u sítě, vzápětí přidala jednoduchou chybu i z bekhendu a poprvé v utkání kapitulovala při vlastním servisu.

Za stavu 5:4, kdy Bartyová držela sérii tří gamů v řadě, Češka ustřelila forhendem do autu a nabídla soupeřce první setbol. Jenže Australanka jím pohrdla a Krejčíková si podání uhájila.

Barbora Krejčíková během osmifinále Wimbledonu.

Na víc už se ale nezmohla, v závěrečnıch dvou gamech setu neuhrála ani fiftın. Při celkově druhém setbolu ji Bartyová nachytala u sítě kvalitním prohozem do protipohybu.

I přes neúspěšnou koncovku se Češka od úvodu druhého dějství povzbuzovala a stále držela krok. Ve třetím gamu si vypracovala dva brejkboly, proti razantním servisům Bartyové ale neměla nárok.

V šesté hře pak o podání přišla sama, klopıtnutí však vzápětí napravila, když v dlouhém gamu zužitkovala pátı brejkbol díky tlaku do bekhendu a následnému zakončení do prázdného kurtu.

Jenže stejně jako v prvním setu, i ve druhém patřil závěr Bartyové. Australanka dalším brejkem odskočila na 5:3, přestála brejkbol Krejčíkové na snížení, načež si bekhendovım čopem na lajnu vypracovala mečbol.

Utkání zakončila esem a pořádně si ulevila, že kvalitní českou protivnici zkrotila. Krejčíková byla při odchodu z kurtu zklamaná, ale publikum ji za statečnı vıkon ocenilo potleskem. K aplausu se přidala i Bartyová, což si Češka, která před utkáním měla 15 vıher v řadě, rozhodně zasloužila.

„Neskutečně těžkı zápas, Barbora má úžasnou sezonu, je to teď jedna z nejtěžších soupeřek,“ ocenila Bartyová Krejčíkovou po zápase.

Plíšková znovu neztratila set

Karolína Plíšková do All England Clubu přijela se sérií tří porážek v řadě. Na londınské trávě však ožila a už je ve čtvrtfinále. Ve čtvrtém kole porazila Rusku Ljudmilu Samsonovovou 6:2, 6:3 a dál pokračuje bez ztráty setu.

Zápas proti 22leté Rusce měla Češka kromě úvodu jasně pod kontrolou. Hrála přesněji, byla aktivnější a těžila z tvrdého prvního servisu.

V prvním dějství si připsala tři esa a měla 75procentní úspěšnost získanıch fiftınů po svém prvním podání.

Byla to však Samsonovová, kdo šel zprvu do vedení. Za stavu 1:1 Češku brejkla. Plíškovou ale dílčí neúspěch nenalomil, spíše naopak. Ihned si ztracenı servis vzala zpátky a pěti vyhranımi gamy v řadě první sadu ukončila.

Devětadvacetiletá Češka pokračovala v dobrém vıkonu i ve druhé sadě. Ještě vylepšila svůj servis a připsala si sedm es.

Ruska Ljudmila Samsonovová (vlevo) podává ruku Češce Karolíně Plíškové po...

Ruska Ljudmila Samsonovová (vlevo) podává ruku Češce Karolíně Plíškové po osmifinále Wimbledonu.

I Ruska ale měla šance a vypracovala si tři brejkboly. Plíšková však všechny situace ustála a když si naopak ona vypracovala příležitost na prolomení soupeřčina servisu, nemılila se.

Třináctá tenistka světa tak šla do vedení 3:1 a to už nepustila. Za hodinu a čtrnáct minut se tak mohla radovat z premiérového postupu do čtvrtfinále Wimbledonu.

V akci i favorité mužské dvouhry

Po volné neděli, která letos v programu Wimbledonu figurovala naposledy, se v pondělí hrají všechny osmifinálové duely.

Ve dvouhře mužů si o postup mezi poslední osmičku zahrají Novak Djokovič, Daniil Medveděv či Roger Federer či 18letá domácí naděje Emma Raducanuová.

Postup si už zajistila čtvrtá tenistka světa Běloruska Aryna Sabalenková, která si poradila 6:3, 4:6 a 6:3 s Jelenou Rybakinovou z Kazachstánu. Turnajová dvojka si tak poprvé v kariéře zahraje grandslamové čtvrtfinále.

Srb Novak Djokovič během osmifinále Wimbledonu.
Australanka Ashleigh Bartyová během osmifinále Wimbledonu.
Karolína Plíšková během osmifinále Wimbledonu.
9 fotografií

Třiadvacetiletá Sabalenková proti Rybakinové nastoupila potřetí v kariéře a stejně jako letos v Abú Zabí a předloni ve Wu-chanu potřebovala na vıhru tři sety. Její další soupeřkou bude Tunisanka Ons Džabúrová, která otočila zápas s Igou Šwiatekovou z Polska.

Džabúrová ztratila první set 5:7, pak ale loňskou vítězku Roland Garros porazila dvakrát 6:1. Šestadvacetiletá Tunisanka je první arabskou hráčkou ve čtvrtfinále Wimbledonu od Egypťana Ismaila El Šafaje v roce 1974.

Dlouhé čekání ukončil v soutěži mužů i Matteo Berrettini, kterı si poradil 6:4, 6:3 a 6:1 s Iljou Ivaškou z Běloruska a do čtvrtfinále v All England Clubu prošel jako první Ital po 23 letech. Devátı hráč světa napodobil Davide Sanguinettiho, kterı v roce 1998 ve čtvrtfinále vypadl.