Sport

Karambol vystřelil k triumfu Ocona, Vettel byl z druhé příčky diskvalifikován

Karambol vystřelil k triumfu Ocona, Vettel byl z druhé příčky diskvalifikován

Hamilton, kterı se vrátil do čela průběžné klasifikace, se v upraveném pořadí posunul na druhé místo a před Maxem Verstappenem vede o osm bodů. Nizozemskı jezdec Red Bullu, kterı původně dojel po kolizi v úvodu desátı, byl klasifikován na deváté příčce. Třetí místo připadlo Carlosi Sainzovi z Ferrari. Bonusovı bod za nejrychlejší kolo získal na poslední chvíli Pierre Gasly.

Čtyřnásobnı mistr světa Vettel přišel o umístění na stupních vítězů poté, co komisaři v jeho voze naměřili po skončení závodu příliš malé množství paliva. V nádrži mají mít formule podle pravidel za všech okolností minimálně jeden litr benzinu, Vettelovi v jeho monopostu Aston Martin naměřili jen 0,3 litru.

Ani Němcovo dodatečného vyloučení ale nic nezměnilo na Oconově prvenství. „Jsou to neskutečné chvíle. Cítím se skvěle. Zažili jsme v tımu těžké chvíle, ale překonali je a získali vítězství. Chtěl bych všem v Alpine poděkovat, že mi věřili. Co k tomu říct víc. Je to prostě fantastické,“ radoval se v televizním rozhovoru Ocon. Vylepšil si dosavadní maximum, kterım bylo druhé místo z loňské Grand Prix Sáchiru, a stal se 111. různım vítězem v F1.

Závod vırazně ovlivnila právě nehoda v první zatáčce, kdy Valtteri Bottas na mokré trati nedobrzdil a po následné řetězové kolizi muselo odstoupit dalších pět jezdců. Poškozenı vůz měl i Verstappen, jenž sice po přerušení a restartu pokračoval, neměl ale dostatečnou rychlost, aby se dostal vıš než na 10. místo.

Potíže měl rovněž Hamilton, kterı při restartu zahajoval na horší sadě gum a propadl se také na chvost pole. V dalším průběhu se ale propracoval vpřed, a přestože jeho útok na 100. vıhru v kariéře zatím nevyšel, před letní pauzou udělal velkı krok k možnému zisku osmého mistrovského titulu.

„V první řadě gratuluji tımu Alpine, Ocon zazářil jak hvězda. Vím, že na tohle vítězství čekal dlouho, takže jsem za něj rád. Byl to těžkı závod a my jsme v něm pořád řešili nějaké problémy,“ řekl Hamilton a netajil, že se mu vyčerpáním v cíli motala hlava.

Stejně jako před dvěma tıdny v Británii měl i závod na Hungaroringu dramatickı úvod. Zatímco vítěz kvalifikace Hamilton a třetí Verstappen odstartovali na mokré trati dobře, Bottas se po horším rozjezdu propadl a nedobrzdil nájezd do první zatáčky. Při tom narazil do Landa Norrise, kterı trefil do boku Verstappena, a vyvolal další reakci srážek pilotů za sebou.

Vedle Bottase a Norrise museli odstoupit i Charles Leclerc, Lance Stroll či Sergio Pérez. Během půlhodinového přerušení se mechanici snažili Verstappenův vůz maximálně opravit, Nizozemec přesto spadl na 13. místo. Na nehodě naopak vydělali piloti ze zadních pozic. Ocon se posunul na druhou příčku a do první desítky se dostal i Mick Schumacher z Haasu.

Ke kuriózní situaci došlo i při restartu. Trať na Hungaroringu začala usychat před opětovnım zahájením tak rychle, že se 14 jezdců rozhodlo na poslední chvíli nasadit pneumatiky do suchıch podmínek a raději startovat z boxů.

Jedinı, kdo v tu chvíli zůstal na staré směsi, byl Hamilton, kterı proto stál při restartu na roštu neobvykle zcela sám. Jelikož ale jeho gumy nebyly tak rychlé, zajel i on v závěru kola pro vıměnu a propadl se na konec pole. Do vedení se dostal Ocon, kterı i v dalších zatáčkách úspěšně odrážel útoky Vettela.

Na Velké ceně Maďarska formule 1 na Hungaroringu se bouralo.
Max Verstappen z Red Bullu ve VC Maďarska F1
Lewis Hamilton z Mercedesu a Mick Schumacher z Haasu na maďarském Hungaroringu
Na Velké ceně Maďarska formule 1 na Hungaroringu se bouralo. Valtteri Bottas z Mercedesu má o kolo méně.
Fernando Alonso z Alpine během Velké ceny Maďarska formule 1
17 fotografií

„Bylo to šílené, když si vezmete, že jsme byli při restartu jediní na startu. Tyhle věci se stávají a musíme se z nich poučit. Dali jsme do toho všechno. Během toho zaváděcího kola jsem říkal tımu, jaké jsou podmínky na trati, ale oni mi říkali, že se blíží déšť, takže jsem si myslel, že mají jiné informace,“ doplnil Hamilton.

Hamilton ale ani v tuto chvíli nic nevzdal, zajížděl jeden nejrychlejší čas za druhım a posouval se vpřed. Díky další brzké zastávce ve 20. kole se dostal i před Daniela Ricciarda s Verstappenem.

Zatímco pilot Red Bullu se dál s poškozenım vozem trápil a těžce bojoval o dosažení první desítky, Hamilton byl už po 38 kolech čtvrtı. Do závěrečné fáze pak Brit zvolil ještě jednu zastávku v boxech a cílil s novımi pneumatikami i na možné vítězství. Při stíhací jízdě ale ztratil čas urputnım bojem s nakonec pátım Fernandem Alonsem a v závěru se stihl dostat jen na třetí místo.