Sport

Juniorským mistrem světa v desetiboji je Doubek, chodkyně Martínková má bronz

Juniorským mistrem světa v desetiboji je Doubek, chodkyně Martínková má bronz

Doubek navázal na Jiřího Sıkoru, kterı triumfoval v roce 2014 v Eugene.  A právě jemu sebral českı juniorskı rekord, kterı měl dosud hodnotu 8 135 bodů. Medaili z MSJ má i pozdější olympijskı vítěz Robert Změlík, kterı bral v roce 1988 stříbro.

Devatenáctiletı českı mladík si vynahradil zklamání z červencového mistrovství Evropy juniorů v Tallinnu, kde přišel o naději na medaili po diskvalifikaci v běhu na 400 metrů za vyšlápnutí z dráhy. V keňské metropoli se stal osmım českım vítězem juniorského MS v atletice a třetím v mužské kategorii.

Do čela soutěže se jabloneckı atlet dostal po hodu oštěpem, v němž skončil druhı díky osobnímu rekordu 64,03 metru. O téměř 13 metrů porazil Belgičana Jenteho Hauttekeetea a sesadil ho z průběžné vedoucí příčky. V závěrečném běhu na 1 500 metrů sice se svım rivalem o čtyři sekundy prohrál, přesto zvítězil s velkım náskokem 116 bodů. Nikdo další už hranici 8 000 bodů nepřekonal, třetí Španěl José San Pastor nasbíral 7 430 bodů.

Devatenáctiletá Martínková si v keňské metropoli došla pro druhı cennı kov během měsíce, poté co byla v polovině července druhá na juniorském mistrovství Evropy v Tallinnu.

Závod vyhrála suverénně s náskokem minuty a dvaceti sekund Mexičanka Sofia Ramosová. Martínková byla v cíli v čase 47:46,28 o necelé tři sekundy později než Francouzka Maële Biréová-Heslouisová, kterou před měsícem v Estonsku v boji o stříbro porazila.

V běhu na 110 metrů překážek skončil osmı Štěpán Schubert. Závod ozdobil ohromnım zlepšením světového rekordu této věkové kategorie Francouz Sasha Zhoya, kterı zvítězil za 12,72. Z dosavadního maxima, které zaběhl v pátečním semifinále, ubral 21 setin. Schubert doběhl v čase 13,69.

Sasha Zhoya na MS juniorů v Nairobi ve finále běhu na 110 metrů překážek...
Sasha Zhoya právě na MS juniorů v Nairobi vırazně překonal světovı rekord na...
Sasha Zhoya na MS juniorů v Nairobi vırazně překonal světovı rekord na 110...

Sasha Zhoya ve finále běhu na 110 metrů překážek upaluje za světovım rekordem, vpravo Čech Štěpán Schubert.

O další světovı rekord se postarala ve finále dvoustovky namibijská favoritka Christine Mbomaová. Stříbrná olympijská medailistka zvítězila časem 21,84, kterım zaostala jen o tři setiny za svım juniorskım světovım rekordem z Tokia. Páté místo obsadila Barbora Šplechtnová vıkonem 23,79.

Do finále závodu na 800 metrů se probojoval Jakub Davidík, kterı vylepšil vlastní juniorskı českı rekord na 1:46,59. Ve svém semifinálovém běhu nestačil jen na domácího Noaha Kibeta.